1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бактерии кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од mariz, 29 октомври 2019.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Вакцина против стрептокока пнеумоние. Во редовен календар ставена од јули годинава. Јас ќе боцкам дете наредна недела здравје.

    Не е лоша крвната слика, не се секирај.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Вакцината за стрептокока.
    Ние имавме бактериска инфекција и беа покачени само леукоцитите.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Не, ја нема примено оваа. Баш сега кога ќе идам кај педијатаркава ќе зборнам за вакцинава.
    Кажи ми доколку си упатена дали со вакцината ќе е дете заштитено воопшто од стрептокока или конкретно само за стрептокока пнеумониа? Зар навистина кај некој деца може да е до толку опасна бактеријава како што читнав на гугле?
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Штити од неколку видови стрептокока пнеумоние. Од пиогенис не. Превенар конкретно штити од 13 видови, Пнеумовакс 23 од 23 видови. Кај нас ја даваат Превенар.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    @sofi2107 супер ви е крвната слика. И да покаже бактерија на брисевите истата не му прави инфекција на детето, туку е само носител. Точно е дека стрептокока пнеумониа не е наивна баркетија, ама ете кај некои луѓе не прави проблеми па нема потреба да се третира. Син ми ја имаше со месеци во носот.
     
    На fana и sofi2107 им се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Бактерија покажува на црп. Воспаление на леукоцити.
    Гранулоцити треба да пратиш од секогаш, зошто може природно има покачени а да нема причинител. Син ми генетски од мене ги има наследено покачени и 10 кс да направам денес сите ќе бидат различни со гранулоцитите а сите ќе се високи.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Како ја третиравте? Кашлаше и нос му течеше на мали или не?
    Прашувам привентивно да си знам доколку ја има, а и да ја нема сепак да знам за во иднина.
    Да, читав дека кај некој поминува без проблем за разлика од некој дечиња каде тешко ја поминуваат.
    Синомарин спреј секоја вечер после бањање му ставам ( поготово сега кога тргна во градинка ) , а од пред некој ден и од спрејот диво оригано еднаш сабајле и еднаш навечер му ставам ( по два пафа ).
    И сакам да те прашам дали ја стаивте вакцината која Анатах ја спомнува, а ако не сте ја стаиле дали ќе ја ставате?
     
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Немаше никакви сиптоми, излезе на брисот за во градинка. Прво по совет од лекар мачкавме хлорамфеникол, но немаше ефект. Нос испиравме секојдневно по неколку пати но и тоа немаше ефект, правевме брисеви многу пати и постојано си ја имаше. Потоа баталив, ни третирав, ни нос испирав, ни брисеви правев. После 1 година кога пак ги повторивме брисевите ја немаше таа, но имаше друга. :D
    Превенар сакав да ја ставам, ми рекоа ќе ни испратат покана кога да одиме и уште ги нема.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Јас и ставив превенар па исто е. Не сум и направила брисеви ама по тоа што и се случува исто е. А се крсттев во неа како спас.
     
    На kukla21 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  10. MariRi

    MariRi Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Мојата пак е со мораксела во носе, не успеа сама да се избори штом веќе еден месец помина. Почнавме со амоксиклав па ќе видиме како ќе биде
     
  11. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Добро вечер.
    Би сакала и ваше искуство и мислење.
    Синко во градинка фати две бактерии. Во нос стрептокока пнеумониа и во грло стрептокока пиогенис. По позитивни брисеви за бактеријата во грло одма терапија со Оспен му даде педијатарката 7дена. Последен ден во четвртокот вечерта испи.
    Прашањето ми е : колку дена треба да поминат за да направам пак бросеви кој би биле веродостојни за дали се искоренети бактериите или сеуште ги има?
    Прашувам зашто немам искуство, прв пат се соочувам со бактерии. Во градинка прашав ми викаат 3дена од антибиотик ( што мене лично ми нема логика ) , педијатарката ми кажа 6/7дена од антибиотик пак брисеви.
    Читам по групине некој одма нареден ден, па и по два дена од антибиотик прават.
    Во градинка без чисти брисеви не примаат дете ( сите деца мораа да достават резз од брис кога се дозна дека 1-2 дечиња се со бактерии, оние кој беа со позитивни брисеви не се примаа во градинка, а сега за да пак почнат во градинка мора чисти брисеви ) така се договоривме родителите, а и сама градинка и директор наложија вака.
     
  12. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.439
    Пол:
    Женски
    7 дена по антибиотикот
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    А зошто само 7 дена терапија ви дале? За пиогенис стандардна терапија е 10 дена со оспен.
    7 дена по атб се прави брис.
     
  14. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Искрено незнам зашто само 7дена. Педијатарката направи преглед и според него и брисеви рече 7дена. Сепак не сумљам во Драгана Емел за терапија и верувам.
    Симптоми немаше никакви дете, освен што кашлаше некое време, а и крвна слика беше добра.
    Веројатно ( не баш сум компетентна ) зависи од симптоми на дете, здраствена состојба и к.с па може тоа игра улога дали 7дена Оспен или 10дена. Незнам искрено.
     
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Јасно, сепак докторот најдобро знае. Повеќе реторичко ми беше прашањево.
    Со лесно.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Да еве и на гугле сеа читнав зашто искрено ме замисли со терапија 10дена Оспен.Претпоставив дека е реторичко прашање кога спомна дека 10дена е стандардна терапија. Да, во повеќето статии стои 10дена терапија со пиницилин за пиогенис.
    Здравје во четврток ќе правиме брисеви па се надевам ќе се негативни. Ако не пак кај педијатарката на контрола. Веројатно може кај некој пациенти може и 7дневна терапија незнам прв пат фаќа бактерија. Мислиш дека со пократка терапија од 10дена неможе пиогенисот да се излечи? Зар нема разлика од терапија доколку дете има клиничка слика ( симптоми и сл ) со дете кое нема ништо од симптоми? Ме стави сеа во мисла :(
     
  17. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    A јас пак имам слично прашање,што се прави еве на пример ако еднаш или двапати пие атб за бактерија и сепак позитивни брисеви остануваат?
    Зар ќе прима атб до недоглед?
    Пиеше мојот Панцеф за мораксела,и чекам резз од брисеви сега ама пак зелени мрсули останаа и ми матат ум.
    Мислам дека не е излечена.
    Што понатаму?
    3 сирупи испи во рок од 3 месеци.
    Доктор вика канела,мене не ми се носи дете без температура на боцкање.
     
    Последна измена: 19 ноември 2019
  18. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Јас ова прашање го поставив на педијатарката што доколку не се излечи од испиен антибиотик. Одговорот беше дека ќе смени антибиотик и да се реагира во градинката.
    Па случајно по групиве наидов на мајки кој си признаваат дека ден по антибиотик прават брисеви за да им се негативни и за да може дете да иде во градинка! Што е за тотална осуда и идијотски ( се извинувам на речник ) па бактериите си се вртат во круг така во недоглед нати го дај ми го. Па ете некој ќе пијат до недоглед антибиотици, кај некој се страшни симптоми, некој без симптоми, некој па имаат и новороденчиња дома итн.
    Види си во градинката кај вас и разговарајте. Свикајте родителска и побуни се да превземат нешто за дете твое па и други да не се постојано со антибиотик и бактерии.
    Едит : а еве и ја почнав со диво оригано спрејот тука сите скоро го збореа. Да го почнеш и ти доколку не го користите пробај.
     
    На eli25, Coco31 и kukla21 им се допаѓа ова.
  19. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Оо па син ми воопшто не ни оди во градинка.Од кај фаќа бактерии и јас сама се чудам,ама никако неможеме да се опоравиме.
    Почнав по дома секој агол со Доместос да го чистам,и тоа џабе.
    Веќе 3 атб сменивме и ништо.Пак исто.
    Докторот вика нема шанси од Панцеф да не ја исчистил,ја префаќате од некаде нон стоп.
    Се изнервирав ептен,му реков дека дома ми е дете,кругот на деца со кои си игра е мал,ама неможам и комплетно да го изолирам.
    Мора нормален живот да си има и тоа дете,па ваљда ќе се најде решение за ова.
     
  20. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Дома сите треба брисеви да направите, можеби некој од вас е носител а нема симптоми.
     
    На Annath, Coco31 и sofi2107 им се допаѓа ова.