1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бакшиш

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 23 јули 2010.

  1. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Не оставам - не од што не сакам да оставам, туку од тоа што секое денарче е испланирано. А и родителите ми даваат пари за излегување, па здравје Боже кога ќе се вработам би оставала бакшиш за добра услуга.
    Едно лето на одмор со друштвото бевме Будва и супер си беа келнерите ама многу идиотски беше тоа што сами бара да му оставиш 1 евро бакшиш. Добро бре човек ако сакам да ти дадам бакшиш ќе ти дадам јас колку сакам. Можеби сакав 2 евра да му оставам.... :D И секако не им остававме :)
     
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    еве последен пат оставив бакшиш за 8 ми март кога бевме излезени со друштво да се почастиме. и така ми се направи пусто ќеифот ракииче салатче мезење и на крај од задоволство затоа што јас си ја поминав убаво вечерта и оставив на келнерката 100 денари бакшиш. абе сите ме погледнаа наопаку како тие да ги вадат парите али мене пуст ќеиф и си ги дадов. Ете тоа сум јас :rock:
     
  3. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Кога сум задоволна од услугата,оставам бакшиш. Луѓе кога ќе отидете во некој објект,и кога ќе те опсипат со толку внимание, ти го облкаат капутот, ти помагаат при изборот на храна, културни се и фини, мерак ти е да им оставиш бакшиш.

    Али некаде кај што ќе си цркнам од глад дур ме послужат, (во Ања на пример) , кај што келнерите се катастрофа, некултурни, неуслужливи, нормално дека нема да им оставам ни денар.
     
  4. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Скоро секогаш оставам бакшиж, сум била келнерка и знам што значи бакшиж да добиеш :) Е сега ако келнерот си брка се друго , освен тоа што му е работа, е тогаш нема нормално.
     
  5. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Да, оставам. За добра услуга нормално. Таков е татко ми, таква е мајка ми, па како помала кога одевме по ресторани ги гледав како оставаат бакшиш. Така почнав и јас. Некогаш од кусурот оставам, некогаш плус давам, ама оставам. Често знам и на таксистите да им го оставам кусурот.
     
  6. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    не даам бакшиш
    си зема човекот плата, ај те молам
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    ^Коментаров ти вришти |( Си зема човекот плата...
    Па тоа е дел од културата, ако ти се допадне услугата си оставаш бакшиш. Оффффф..
     
    На Martinez и Dushica-sk им се допаѓа ова.
  8. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    дел од културата -.-
    па за таа услуга добива плата, нели :)
    и таа мора да си ја врши добро, ако сака да си го сочува работното место, нели? :)
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Среќа ретко кој го дели твоето мислење, инаку професијата келнер може нема ни да опстанеше :)
    Во многу објекти келнерите живеат повеќе од бакшиш отколку од плата. Ама ете, ќе се најде некој и со вакво размислување. :hai:
     
  10. badem4e

    badem4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    се согласувам..во земји земји каде што сум била на одмор бакшишот е сосема нормална ствар дури келнерот стои чека додека не му дадеш :Dтоа е дел од културата задоволен од услугата и си оставаш..кај нас реткост е ова ако те услужи убаво ке речеш еее колку се фини може пак да идеме таму а за бакшиш како не сега ке му давам си зема плата..тоа е македон4е :D
     
  11. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    е да де, како да сум кажала дека е ненормална работа О_О
    културата можам и на други начини да ја покажам за вакви услуги
    и btw, не сум македонка ^_^
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    На други начини? Да речеме ќе му оставиш бакшиш во натура, м?
    И што има врска дали си македонка или не?
    И во другите земји бакшишот е пресметан во сметката. :)
     
  13. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    нцнц, други начини-ве молам, извинете, фала многу, нема потреба, фала... -.-
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    На тоа може само да ти рече од фала не се живее :rofl:
     
  15. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    за култура зборувавме мислам :)
    а и културно е ако несакајќи си навредил некого, ке му се обратиш со едно извини, немав лоша намера, и со молба тоа да се заборави и да не се продолжи со дискусија која се гледа дека ке се претвори во жестока расправа :)
    искрено се надевам да престанете веќе, колку и да сте се нервирале, јас таква намера немав, слободно искажете си мислења, јас кажав тоа што имав да кажам :)
     
  16. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Многу ретко оставам бакшиш. Кај нас секој е келнер, одвај чека да те послужи и да си отиде да седне или да си застане на шанк. Те прашува што сакаш, па заборава и се враќа да те препраша, па не ти носи вода 30 минути, шеќер не ти носи со кафето |( , не можеш 20 минути да го најдеш за да му мавнеш за сметката да ти ја донесе, најмногу се нервирам кога нарачувам сладолед абе во 50% случаеви секогаш има погрешен сладолед ставено. Толку ли им е тешко да запишат кој сладолед го сакам? :^) Или не можат да го научат менито. Толку ли е тешко бе едно мени да се научи. И ќе прашаш каква вотка имате? И он крева раменици. Не знае 2 вотки да научи а тоа му е професија дал засекогаш, дал на 2 месеци не е битно.
    Затоа бакшиш на такви келнери не.

    Али има келнери кои се толку насмеани, толку услужливи и на таквите бакшиш оставам, не е голем ама колку толку. А во рестораните каде секогаш има гостопримливост на ниво си заслужува и бакшиш добар.
     
    На Phyramide, FBI и senza.parole им се допаѓа ова.
  17. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    и јас скоро никогаш не оставам бакшиш,прво во нашиве скопски локали услугата е на најниско ниво а доколку седнеш во некој пософистициран ресторан келнерите не се задоволни од бакшишот што има го оставаш.Баш имав и јас таква случка.Оствив бакшиш онолку колку да се заокружи сметката на пр.ако сметката беше 2948 ден дадов 3000 ден.Кога келнерот погледна внатре и виде само 50-тина ден направи такво незадоволно лице што да ви кажам.Отткогаш не давам ни денар бакшиш!!!
     
  18. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Не заслужуваат (секоја чест на исклучоците)....Прво кога ќе дојде и кога ќе почне да ѕирка по чашите и да ги поткрева флашите за да види колку има останато, ми иде да им завртам една жешка циганска. А па уште кога ќе ти ги соберат чашите, а не си станал од маса |(
    Тоа ми е најнекултурната работа која што може да ја направи келнер. После ова инат ме фаќа и бакшиш ептен ретко оставам ;)
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Давањето бакшиш зависи од политиката на ресторанот па се до прифатените непишани правила. Во светот има ресторани каде давањето бакшиш се подразбира и автоматски се пресметува во сметката. Но тоа не е правило и не е секаде. Јас не се согласувам дека мора да се даде бакшиш (освен ако не им давате по дифолт на сите што се занимаваат со услужна дејност). Дали задолжително оставате бакшиш на касиерката во маркет? А на продавачката која извадила 10 парчиња облека да пробате? Во такси? Не ми се допаѓа ставот дека келнерите заслужуваат бакшиш, а сите други не. И продавачката во маркет или во бутик работи за мала плата, ако веќе платата се кажува како причина.
    Инаку, општо прифатено (непишано правило) е дека во Европа се дава 5% бакшиш. Во Америка е многу повеќе, мислам од 10% нагоре. Нема горен лимит, ама долната граница е 10%. Значи, ако сметката е 3000, 300 ден бакшиш-најмалку, но оди и на 20%, што би биле 600 ден.
    Кога ручаме или вечераме надвор редовно оставаме бакшиш, најчесто 100 денари. Повеќе не.
     
    На FreeToGo му/ѝ се допаѓа ова.
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Давам дур имам пари од платата, тоа се почетните неколку дена, ајде добро да не се жалам, недела и пол, после се стегам обично и за сметката дал ќе дособерам од ситнежот у чанта, пак бакшиши да му ја мислам, жити Бога, у Македонијава бакшиш. Ај, шо услугата, ко што веќе пишале погоре да не повторувам е позаникаде и од заникаде, ама па и едни плати што имаме, едни финансиски моќници што сме си да ти пукне чирот.
    А, со тоа прибирање на чинија, чаша или боже ме пази да ти дигне шишето и дур седиш на маса и да го протресе за да види дал внатре има уште нешто, ооооооооо како го мрзам и јас, на сркни ми од чашата, касни ми од тањирот, само не ми го зимај дур седам на маса. Ќе те викнам коа ќе е готово, аман. Ама тоа мислам дека си е повеќе политика некаква си шупачка на самите кафичи, ресторани, не дека се келнерите криви... они си се криви што си се несмасни, флегми и со мрмкачки фаци.
    Баш сега скоро на палачинки излезени и во чинијава на човекот со мене останато уште едно парченце од палачинката згора на тоа цел шлаг стои од страната. И сме си се зазбореле, си дрдориме и ете ти ја типкава иде му ја крева чинијата, пак овој шулепујко си ќути, само ја гледа подзинат :^) и јас и викнав да ја остави чинијата (ок не се издрав у среде кафич де не :lol: фино џентлвомански и реков „не сме готови“ стајл) и оваа ко зелена се смешка, ни пардон, ни извинета, ни бутур, си ја врати и си се сврте ко манекенка си испари. Викам ах, пардон муа што не ти ја дадов чинијата, можда ќе си каснеше |( од шлагчето.
     
    На FBI, sanjaeva и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.