1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бакшиш

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 23 јули 2010.

  1. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    знам да оставам бакшиш - не често ама се случува... бакшиш - по заслуга. Сигурно не би оставила на некого бакшиш кој не ме услужил како што треба, а ги има многу такви
     
  2. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Доколку келнерот навистина добро си ја вршел работата, зошто да не. Кусурот што ќе остане му го оставам. Обично е 20-30 ден...сепак не сум ни јас милионер :lol:
     
  3. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Пред една недела бев на свадба и закажав на фризер...арно ама таа ме запишала еден саат покасно од закажаното така да си закаснав цел саат на свадбата....и беше мн незгодно и ми се извинуваше цело време....а потоа за фризурата место 600 ми рече 300 :o
    Ми падна и мене така незгодно зш се мачеше цел саат со тенкава ми коса за да ми направи некоја си пунџа :D и и дадов 400 8) Несакаше да ги земе ама и ги оставив на масичкава и си појдов :)
    А на келнери оставам бакшиш ама многу малку :$ за 10тина денари ,20 повеќе не :lol:
    И кога треба да ми вратат ситни пари во маркет,аптека каде и да е никогаш не ги земам :lol:
     
  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Оставам секогаш по 10-20 денари, освен во прилика кога келнерот бил навистина неуслужлив, вртел очи и слично. :)
     
  5. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Ретко кога оставаме бакшиш.
    Во Мк никогаш скоро немаме оставено, можеби само во Охрид два-три пати затоа што келнерот бил ептен екстра услужлив. :)
     
  6. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    ако келнерот е како што треба не ми е тешко да му оставам до 5 ден бакшиш ама ако е некој намкор до денар чекам кусур....
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.837
    Допаѓања:
    65.691
    Пол:
    Женски
    До 5 ден.? Се зезаш или?
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Најмногу зависи од келнерот, ако е ок, ако не е некој арогантен и неуслужлив, тогаш ми се случува да оставам, зошто да не. Го оставам кусурот најчесто (се разбира ако не е премногу).
     
  9. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.637

    Екстра услужлив келнер..во Охрид :?:
    хехее и јас ќе му оставам бакшиш кога ќе налетам на него, мора да е редок вид :)
     
  10. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    ПА тоа што го оставам јас ни бакшиш да не се нарече...30-40 денари..и тоа само на љубезните :!: :D
     
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.516
    Допаѓања:
    144.258
    Бакшиш оставам само на љубезни келнери( кои се ретки) по 30-40 ден ако ми врати кусур :) , а некој кој превртувал очи и го мрзело што живее- никако. :!:
     
  12. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Знам да им оставам бакшиш на келнерите, но секогаш е некоја ситна сума 20-30 денари, односно кусурот. Ми се има случено и да оставам и многу поголем бакшиш 100-200 денари али тоа беше само едно лето, кога заработував солидно па се занесував ко милиони да имам. Сега како што кажав нешто ситно, па греота се и тие луѓе секакви будали трпат а немаат дневница поголема од 500 денари а 8 саати натака навака нон-стоп на нозе :)
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  13. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Денес за прв пат и оставив бакшиш од 50 денари на една девојка во Ало Ало. Да имав и повеќе ќе и оставев, ама тие ми беа последните. Откако ми ги кренаа живците идиотите што работат во Ања, девојката многу пријатно ме изненади, многу беше љубезна, и со мерак и ги оставив последните пари :)
     
  14. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    па да знам да оставам......секако само на љубезна и културна послуга :$
     
  15. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    Кога сме веќе кај бакишишов многу ме изнервираа кога бев пред една недела во Бугарија.
    Седнавме во ресторан со моите, јадевме што јадевме, носи сметка келнерката и татко ми уште не ја видел сметката, туку се убацува газдата "А бакшиш каде, а?" |(
    Па чекај човече прво да извадам пари, па ако заслужила келнерката ќе и оставиш нешто, а не вака ко за милост да молат. И таа кутрата како се засрами.
     
  16. VikiToO

    VikiToO Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    52
    Во продавница никогаш не ги зимам ситните (железни) пари што ми ги вракат колку и да немам..
    А во кафич оставам но доколку послугата ми била по кејф, а ако дојде некоја надувана ни повелете што нема да каже тогаш јас ни Благодарам не и кажувам а не пак и бакшиш да и оставам ..
    Знам сум работела келнерка знам колку е тешко но секогаш сум била љубезна насмеана до умник што се вика дури и на тие што не ни требало тоа да им го правам но на работа сум мора културно да се однесуваш (често пати се расправав со дечкото за тие ситници, е што толку муабет правиш ово оно) но затоа кога ке излезев низ центар немаше некој што ке ме одмини а и добар бакшиш вадев со дупли дневници поминував .. КОЛКАВ ТРУД, ТОЛКАВА ЗАРАБОТУВАЧКА :) :)
     
  17. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Било некултурно и избрзано од нејзина страна, ама во многу странски земји бакшишот се подразбира, дури и ти е вклучен во самата сметка.Ама кај нас ја нема ниту таа култура, ниту тој стандард.
    Специјално бакшиш не сум ставала, ама ако бил да речеме сметка 460-470, ќе оставам 500 и не чекам кусур.Ако е на пример рамно 500, непријатно ми е да и дадам во рака плус, мислам дека ќе направам да се осети како да е просјак.Знам дека не е така, ама така се чувствувам и не можам.

    А има едно деденце пред факултет, продава пријави, тетратки, пенкалца и паломи за само 5 денари :o Седи нонстоп и на минус во зима и на 40 во лето и секогаш му купувам по нешто дури и да не ми треба и секогаш демек несакајќи му оставам плус :)
     
    На Lolo5 и enca.69 им се допаѓа ова.
  18. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Оставам бакшиш но не секогаш, зависи од послугата сепак..
     
  19. Martinez

    Martinez Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    17
    Секогаш оставам 20% или повеќе од цената како бакшиш, така е културно и непишано правило е. :)
     
  20. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Јас додека работев келнерка во моја смени тие 9 саата преку сила вадев само 40 денари бакшиш.А луѓето се однесуваат немилосрдно ќе порача едно кафе па те малтретира како личен слуга да си му....се нешто им текнуваше да бараат најчесто 10 пати бараа вода салфетки,бараа нивното ѓубре од јадење празни кутии цигари да им го фрлам јас а уште седат на маса....многу пати се случуваше да порачаат едно нешто кога ќе им го однесам да се предомислат и да побараат друго и најчесто тоа јас го плаќав од мој џеб....И таа дневница од 500 ден се случуваше да ја раситнам бидејќи коа се броеше касата газдата ме поткрадуваше по 50 по 100 ден ..... така да јас знам колку ми вредел тој бакшиш и сега редовно оставам каде и да седнам