1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бакшиш

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 23 јули 2010.

  1. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Во сите поизивикани ресторани и кафичи дневно не се испод 800-1000 бакшиш а за викенд и повеќе..



    Јас бакшиш оставам само ако услугата била на ниво и не сум чекала 20мин за да платам или да нарачам..притоа многу пазам на нивниот однос, насмевка итн ..

    Порано оставав секаде, веќе не.
    Не може да си намќор и едно добар ден да не ми кажеш а да очекуваш бакшиш.. па така и мене ќе ми го заебат денот со негатива
     
  2. 999

    999 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    ne ostavam baksis, plateni se a toa da te usluzat
    ako na niv ostavam ke treba sekade i vo prodavnica na prodavackata i red drugi
     
    На cresa-jagoda и Leat им се допаѓа ова.
  3. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Абе и јас правам по 1000 денари бакшиш,ама кај нас го делиме сите, и ако сме сме 4 луѓе на смена испаѓа по 200денари да си отидеш ,колку и да си собрал.
     
  4. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    Сум оставала и оставам :D
     
    На Billy Idol и Feminka22 им се допаѓа ова.
  5. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.617
    Допаѓања:
    36.929
    Пол:
    Машки
    Оставам кога сум задоволен од услугата. Најчесто гледам да ја заокружам сметката.
    Ако сме друштво и сметката е поголема, знаеме да оставиме и малку повеќе ако сме биле екстра услужени и ни се допаднала атмосферата.
    Тоа е на некој начин знак за благодарност.
     
    На Elenpelen, minne992, AneSk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски
    Бакшиш остав ако ми се свиѓа тој што ме услужува, просторот и зависи во какво расположение сум.
     
  7. Aslan Turkey

    Aslan Turkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Машки
    Сакам да прашам дали бакшишот кој го добиваат келнерите и шанкерите си го делат меѓусебе на крајот на работно време?
     
  8. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Машки
    Долго време оставам бакшиш на келнери и таксисти, ама со низава поскапувања планирам да намалам па да престанам. Често дебатираме во друштво на оваа тема, па сакам некои работи да ги кажам.

    Првенствено, сите ние се договараме со работодавачот за плата, обврски и работно време.
    Работа на келнерите е таа, да примаат нарачки, да носат пијачки, да наплатат. Зошто би ги наградил дополнително за тоа што ја извршиле својата работа, за која се договорени? Разбирам дека се цел ден на нозе, и се среќаваат со секакви муштерии, ама тоа се знае уште на сам старт. И продавачите на тезга стојат цел ден, дали им се остава нив бакшиш? Продавачи по бутици? На свадба, по навика сите оставаат пари на свирачите, а и таму има келнери што служат, ама нив никој не им остава, нели? Фотографите што ти ја носат сликата од младоженците? Чудни се сите тие психологии.

    Сите ние сме имале разни ситуации на работа кога сме требале да вложиме труд повеќе од вообичаено, па никој не ни дал бакшиш за тоа. Ми се случило да имам 10 calls со клиент додека не сфати некој процес. Ме наградил ли некој мене за тоа?

    Минатата година во Германија, во кафич кој е self-service (од типот на Starbucks, ти го прави кафето и ти го вика името да одиш да го земеш), ми го врти терминалот да селектирам бакшиш, и пази, нема опција 0. Има 5%, 10% и 15%. Ајде стиснав 5%, ама за што? За тоа што ми го направи кафето, за што веќе е платен?

    Скопските центарски кафичи на секои 6 месеци креваат цени, по 10-20-30 денари, притоа ништо друго не е променето за да ги оправдаат тие поскапувања. Повеќе количински кафе ми ставаат? Побрзо ми го носат? Погледот од кафичот е сменет, наеднаш место улица гледам море?
     
    На L.i.n.a.a, Coece, kolovoz и 3 други им се допаѓа ова.