1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Балет

Дискусија во 'Спорт' започната од katerina222, 5 јануари 2013.

 1. katerina222

  katerina222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема ваква тема на форумов и си реков да ја направам :)
  Да не зборам многу, едноставно кое е вашето мислење за балетот, дали тренирате и дали сакате да го гледате..
   
 2. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.273
  Допаѓања:
  28.748
  Пол:
  Женски
  Ланското лето многу госакав балетот, оваа година не.. обожавам да гледам балет и им се восхитувам на оние кои играат..навистина.. тоа е уметност , тоа е талент :)
   
 3. Calla

  Calla Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  1.476
  Обожавам балет. Тоа ми била прва љубов. Сум тренирала спортови играорна но.. отсекогаш ме фасцинирале оние фустанчиња, балетанки и прекрасните грациозни и сензуални движења.. но немав можност да се запишам, ако праиме муабет за класичен балет, и никад не успеав да ја напраам шпагата до крај... дали може сега ако ги растегам мускулите некое подолго време да успеам? има некој искуство? пошо девојчиња од мали вежбаат, дур се поеластични...
   
 4. marta.99

  marta.99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  129
  Пол:
  Женски
  убаво што ја отворивте темава :) јас имам вежбано класичен балет и тоа од малечка до 8мо одд ама после тоа од средно натака немав време а мора секој ден да се вежба и се тоа и прекинав :( инаку calla можеш да успееш само пази мораш убаво да се загрееш инаку отиде препонот :D нема врска тоа еластичноста јас никогаш не можев да направам шпага дур не се загреам како што треба половина час загревање па после а си има некои си се надарени еластични си се и без проблем си прават шпага :)
   
 5. lana.del-rey

  lana.del-rey Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.300
  Јас идев нижо балетско,7 години а сега идам приватно класичен балет па можам да се пофалам дека ке имаме концерт во јуни :) како и да е требаше у средно да се запишам таму ама не отидов и тоа е тоа затоа сеа приватно.. :) п.с. http://www.grishko.com/ , тука има за костими,шпиц патики,меки патики,има се што треба една балерина да има :D
   
  На summer-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Zaljubena11

  Zaljubena11 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2013
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Ве молам кажете ми каде има да си купам Pointe чевли за балет во Кочани или Скопје :)
   
 7. love-it

  love-it Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2014
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  78
  Јас играм балет и не би го нарекла спорт.Веќе 5 години вежбам и имам освоено многу медали :!: :$
   
 8. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  64
  Здраво девојки, сакам да ве замолам за совет. Живеам во Битола и балетот ми е љубов. Порано (кога бев 1во одделение) одев 1 и пол година на балет, доаѓаше балерина од Скопје, од МОБ и супер си вежбавме и на крајот претстава си направивме во Битола, во Домот на културата. Но, бидејќи таа идеше од Скопје, па незнам што се случи и повеќе не се одржале часови по класичен балет во Битола. Но, еве сега пред 2 месеци повторно направиле напор за да доаѓа некој балетан од Скопје и да се држат часови, но доколку се соберат доволно заинтересирани. Јас сега имам 13 години и сакав да побарам совет од вас дали доколку има класичен балет би можела со напорно бежбање, нешто да постигнам? Прашањето ми е, да не е доцна ? :( Ако би ви помогнале мојата висина и тежина... Имам 46 килограми, висока 167... Па да не бидам самобендисана хех, но се сметам за доволно еластична, но сепак со повеќе вежбање би била повеќе еластична и се друго така по ред хехе :) Ве молам за совет...
  Оххх, блазе тебе... навистина.. Од Скопје си нели? Јас сум од Битола и препекав за балет, ми доаѓа да се преселам таму само за да одам на класичен балет... А за што медали? Како група ии посебно, за тебе? :)
   
 9. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Мојата најголема љубов и неостварена желба да бидам балерина.
  Овожавам балет, ме фасцинира сета таа претстава. Прво ја обожавам музиката, а само со балетска кореографија можат да се доловат сите тие чувства кои знае да ги разбуди музиката. Како да ви опишам ама се воодушевувам кога гледам балет, неможам да се изнагледам, од страна којзнае како изгледам со подотворена уста :o:lol:
  Незнам зашто како мала немам пројавено желба за балет, одев по други спортови ама одкако се запознав со класичната музика малку подлабоко и кога почнав посериозно да го сфаќам балетот тогаш ми се јави таа желба. Пренежни се значи, преубави, грациозни нема подобра професија.
  Често одам во МОБ на претстави, а многу би сакала да постам балетска претстава во Русија, таму е врвот. :)
   
  На BojanaLegija и Edie.S им се допаѓа ова.
 10. sajonaramucaca

  sajonaramucaca Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  461
  Темава би требало да се премести во Литература и уметност.
   
 11. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  64
  Јас баш сега секој ден 2-3 пати во денот правам вежби за истегнување, имам 14 години и веќе еден есец правам и пробувам шпага, нормално за толку кратко време нема да направам, но се чувствува поголема еластичност во мене, така да ако се сака се се може :)
   
 12. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.188
  Пол:
  Женски
  Ако секој ден се растегнуваш, ќе можеш за три месеци а може и помалце ;)
   
  На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
 13. tweety-tweety

  tweety-tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  574
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Јас имам 13г. и со балет почнав пред неколку месеци... Поточно повеќе сум за гимнастика, и во солото што го спремам сега повеќе преовладува гимнастиката..А за еластична, еластична сум си.. хахах :D
   
 14. Matea Ballerina

  Matea Ballerina Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2018
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  510
  Пол:
  Женски
  Imam 12 godini I sum 6 oddelenie na skolo. Na balet odam od 1 oddelenie vo luj. Ne deka se falam,no sum edna od podobrite vo grupata. Uste od mala sakav da bidam balerina I sega sonot poleka poleka mi se ispolnuva. Znam deka mozebi e rano, no ako uspeam da gi polozam site ispiti (a se nadevam deka ke gi polozam) ke se zapisam vo sredno baletsko. :D Muskulite mi se vospaleni, a poradi spic patikite imam pluskavci na site prsti. No, i pokraj toa, jas prodolzuvam da vezbam I da se trudam. No, zasto? Poradi toa sto toa e toa sto go sakam. Dodeka nekoi samo sedat I fantaziraat, nekoj stanuvaat I se trudat, davaat se od sebe za da si go ostvarat sonot. Sakam da im kazam na site deka ne e bitno kolku godini imas, zapomnete deka koga se saka se se moze.
   
  На Johny и Aniaa им се допаѓа ова.
 15. BrokenWings16

  BrokenWings16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Дали може да започнам на 16 многуу сакаммм незнам сега ми се појави големаљ љубов за тоа, а плус и мислам дека ке не носат у др држави аххаа
   
 16. homer simson

  homer simson Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  193
  Пол:
  Машки
  уметност не е спорт.
   
 17. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.759
  Допаѓања:
  46.286
  На 16 веќе кариера имаат балерините. Обично сите почнуваат со часови од многу рана возраст.
   
 18. princessbubblegum

  princessbubblegum Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  4
  Дали некој знае балетско студио во Скопје кое држи часови за возрасни, поточно 20 годишни? Класичен балет ме интересира; не модерен. Благодарам.
   
  На lady0813 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ostaveniot

  Ostaveniot Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2018
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  1.905
  Пол:
  Машки
  Мислам балетско студио Балерина имаше
   
 20. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.678
  Допаѓања:
  322.111
  Прашај и во Булл фрогс во Карпош, ама условот е претходно да имаш посетувано балетско училиште.