1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Балканкан

Дискусија во 'Филмови' започната од HeelsLover, 9 јануари 2012.

 1. HeelsLover

  HeelsLover Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  655
  Пол:
  Женски
  Бал-кан-кан е македонски филм во италијанска копродукција, кој го следи животот на македонски бегалец кој патува низ балканот за да ја пронајде својата свекрва која е завиткана во тепих. Дарко Митревски е режисер и сценарист на филмот, а Владо Јовановски, Адолфо Маргиота, Ѕвездана Ангеловска и Тони Михајловски ги играат главните улоги. Добитник е на Специјалната награда од филмските критичари на Русија на XXVII Московски Меѓународен Филмски Фестивал оддржан во 2005 година.
  Владо Јовановски-Трендафил Каранфилов
  Адолфо Маргиотa-Сантино Џеновезе
  Ѕвезда Ангеловска-Ружа Карнфилова
  Бранко Ѓуриќ-Шефкет Рамадани
  Сека Саблиќ-Зумбула
  Тони Михајловски-Џанго
  Миодраг Кривокапиќ-Веселин Кабадајиќ
  Никола Којо-Осман Ризванбеговиќ
  Чекам коментари , дали го имате гледано филмчево и дали ви е интересно ?
  БАБА ЗУМБУЛА ROCK !
  http://www.youtube.com/watch?v=EBR3Gjza ... re=related
   
 2. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Само една поправка - Зумбула му е баба на Трендафил, не може да му биде свекрва. :D
  Филмот е добар, не е нешто еспешл, ама ќе го биде.
  Колку само се имав смеено за имињата - Роза, Зумбула и Трендафил Каранфилови.
  Неколку пати го имам гледано филмот, ама сум ги заборавила деталите веќе, инаку, приказната одгоре - одгоре ја знам, а хилс ловер веќе ја кажа. :lol:
   
  На HeelsLover му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Балканкан е можеби еден од ретките Македоски филмови кога го гледав да не ми доаѓаа нагони на повраќање. Не за друго, Македниски филм не е ако нема тепање, мачење, дерење, голотии на тон и некој ептен забутани села во тугузија.
  Не дека овој филм е се розево, но е барем поумерен иаку е реален. Барем мене не ми беше толку напорен за гледање како Пред дождот, Прашина па и Сенки.
  Баба Зумбулка живи смешеки :rofl:
  Прекрасна актерска екипа :clap:
   
  На anabel-a, Trendafilka и TS-310 им се допаѓа ова.
 4. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.730
  Го имам гледано неколку пати и не ми здосадува. Пак би го гледала.
  Кога ќе ми текне колку се имам смеено... Бабата завиткана во тепих. :D И приказната е одлична, и актерската екипа.
  Според мене е еден од најдобрите македонски филмови.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Еден од ретките македонски филмови кои можат да добијат прелазна оценка.
  Посебно сцените со баба Зумбула се закон... :D
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 6. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.315
  Допаѓања:
  16.770
  Го имам гледано како помала, ама не се сеќавам баш.
  Сега го гледам на МТВ го има.

  Многу јак филм, ми се допаѓа
  Го бараат тепихот со бабата :D
   
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.599
  Ма најдобар македонски филм.
  Од идеја и реализација, до актерска екипа и саундтрак.
  Слатко-горчлив, толку хумористичен, а сепак тажен.
  Владо Јовановски at his best.
  Никогаш не здосадува, еве сега моите пак го гледаат на тв моментално. :)
  Дури и никот за форумов ми е инспириран од Трендафил.
  Култен лик, култен филм.
  :)
   
  На jovanovska94 и happygirl им се допаѓа ова.
 8. Hanna4646

  Hanna4646 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  6
  Предобар филм го гледаф на кино уште кога испадна во 2005 :D

  препорачувам да го гледате филмот Тетовирање доколку го немате...
   
 9. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Еден од најубавите МК филмови..секоја чест на актерите и целата екипа....ама Тони претера со пцовките :D
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.276
  Допаѓања:
  33.532
  Пол:
  Женски
  Филмов прв пат го гледав во кино Милениум. Го имам и на ЦД. Најдобар македонски филм што сум го гледала.
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Не сум го гледала...а и незнам зошто ама ич немам желба да го гледам. Се си мислам дека не е ништо посебно.
   
 12. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  7.317
  ^^^ филмот спаѓа во must see категорија!гледан ми е неколку пати и јас топло ти го препорачувам... :)
   
 13. jovanovska94

  jovanovska94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  1.109
  Допаѓања:
  3.804
  Перфектен македонски филм! Почнувајќи од приказната, ликовите, изборот на глумци- една одлична целина, предобра реализација!
  Го знам целиот филм, ама баш секоја реплика. Кога имам слободно време го гледам повторно и повторно, не би можела да избројам колку пати, но сепак не ми станува досаден, дефинитивно мој фаворит...

  Сцената кога Трендафил го прашува гробарот: А кога да се обадам? и гробарот на тoa: Или јуни или јули, за сичко си има процедура!!! :D

  П.С. Не знам дали и некој друг забележал, во делот кога Ружа и Трендафил излегуваат од продавницата и забележуваат дека баба Зумбула ја нема, Ружа се онесвестува, поточно паѓа на левата страна, а на наредната сцена држи лед на десната страна на главата- ова е веројатно единствената грешка. :lol:
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.294
  Допаѓања:
  77.380
  Пол:
  Женски
  Првата половина од филмот ми е поинтересна отколку текот на настаните во втората половина.
   
 15. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  9.189
  Пол:
  Женски
  Мене ми личи дека режисерот презема теми од српски филмови. Трето полувреме беше копија на Монтевидео, а заплетот овде - мртва баба која ја развозуваат, како да е инспириран од Мртав 'ладан, само што таму покојникот беше дедо.
  Но тоа е пропратно, главна преокупација му претставува соседна Бугарија :rofl: лани го гледав во една политичка емисија, бистреше истории.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 16. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.915
  Допаѓања:
  48.040
  Пол:
  Женски
  Можеби и единствен македонски филм кој стварно ми се допаѓа, има многу интересни реплики ко онаа на ликот од Тони М,
  -Трендафил дома е?
  -Трендафил е на бања
  :D