1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Барам работа за летниов период

Дискусија во 'Барање работа' започната од StefiNikola, 3 мај 2011.

  1. morkov4eto

    morkov4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    9
    и јас барам работа за летово али немам 18 и некако мн тешко оди...Па баш прееска кога проаѓав низ гтц ми текна дека ако не друго можам да делам флаери...Барав на нет али слабо некако за тоа...Знаете ли вие нешто за ова ?
     
  2. Lali-Esposito

    Lali-Esposito Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    И јас барам работа иако сум малолетна. Ако знае некој ве молам во Охрид мора да работам инаку ќе пукнам од досада. Па ако некоја Охриѓанка знае каде можам да најдам работа нека ми пише во ЛП. :)
     
  3. Primavera

    Primavera Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.517
    Малолетна сум ама барам работа за летниот период од Ресен сум.Можам да држам приватни часови по Англиски јазик :).
    Може преку лп да контактираме
     
    На Vindetta му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BabY21101994

    BabY21101994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    И јас сакам да работам летово..Но не сум полнолетна тоа ми прави проблеми ://
     
  5. prettyButerfly

    prettyButerfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    И јас барам работа за летниов период. Од Скопје сум и имам 16 год. ако на некој му треба вреден работник нека ми пише ЛП.
     
  6. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    И јас барам работа не можам да најдам а имам 16 години живеам во Скопје пукам од досада ве молам ако има некој потреба од работник нека ми пише ЛП :)
     
  7. Sense

    Sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    45
    А сте побарале негде работа?Вие од Скопје има доста кафичи што бараат келнерки/шанкерки посебно за летниот период.Нема врска што имате по 16 години
     
  8. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    не сум побарала затоа што знам дека нема да ме примат затоа што имам 16 год не сум полнолетна
     
  9. Sense

    Sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    45
    Изгледа не го дочита до крај мојот пост од 2 реченици.Има многу малолетни што работат по кафичи,меѓу кој сум била и јас.Ако имаш потреба од работа и ако сакаш да работиш,ќе најдеш(посебно Скопје,посебно овој период)Пребарај низ огласите или пиши ми лп
     
  10. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    ќе побарам фала на советот
     
  11. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Барам работа во Прилеп по можност од Август па се почнува ако знае некој нешто нека ми пише л.п. ;)
    Фала однапред ;)
     
  12. sweet93

    sweet93 Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    Jas sum studentka i sum zaineresirana za apliciranje vo germanija..mozes li da mi objasnis kako odi toa kolko ke cini i vo koi agencii da se obratam ...:)
     
  13. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335

    baranje-rabota/rabota-vo-germanija-t9194/
    Оди преку Контекс, ама побрзо бидејки можно е да нема работини позиции, и фино е да знеш Германски!! :)
     
  14. EWA

    EWA Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    I jas bi sakala da rabotam za letniov period ama vo grcija, po moznost vo Sani ,negde na kracite, ili katerini paralija ..pa nekoj ako znae preku koja agencija moza da se dobie rabota za grcija ve molam pisete..i
    [mod-kirilica:2le5tutj][/mod-kirilica:2le5tutj]
     
  15. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Ме интересира дали со обичниов пасош и со овој наш безвизен режим може само туку така да се отиде во земјите од ЕУ и да се најде раб да се работи нешто ?

    Или се потребни дополнителни документи ?
     
  16. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Па зависи каде би отишла да работиш, во која земја од ЕУ, за почеток никој не ти прави документи, затоа прво се проба па потоа гледаш каква е ситуацијата таму, дали би имала работа на подолг временски период и после се договараш со газдата кој би можел да ти направи документи за работа, мада тоа денес никој не го прави, кошта многу пари и не им се исплаќа :o но, ништо не те кошта да пробаш, па секој со својата среќа, нели ;)
     
  17. LeonaS

    LeonaS Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    24
    не можеш да работиш во европа со наш насош, не е легално ни дозволено, единствено со бугарски :sweat:
     
  18. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    ^ Со нашиот пасош неможе да се работи во Грција, но има и таму финта, на секои 20 или 30 дена ако се влезе во Македонија и потоа пак ако се вратиш во Грција на пример дозволено е. Така прави еден Македонец кој работи во бар на плажа во Паралија. Секои 20 или 30 дена се врака во Македонија и не му прават проблем. Инаку конкретно во Грција е тешко да се најде работа, бидејки за нив нема не пак на Македонци да дадат. Едино ако може во некој бар каде газдата е Србин (не се ретки тие барови). Знам бидејки братучетка ми бараше работа летово во Грција и кога слушнаа дека е од Македонија веднаш ја одбија. И по хотели и по барови, секаде бараше работа. :)
     
  19. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ма нема веза, на 90 % од Грците не им е важно со каков пасош си, баш им е гајле дали си со македонски, бугарски, албански.....нив им е битно да им ја извршуваш работата за која ќе те плаќаат, а сега дали ти ќе можеш да останеш подолго, па макар и на црно, тоа е твој проблем, битно во летниот период, има многу девојки од Македонија и Србија кои работат без никаков проблем, работат 3 месеци и се враќаат дома, значи само за сезона, а оние на кои им се потребни финансиски среддства ризикуваат и остануваат на црно. А за газда Србин тоа речиси и не постои, може да се најде, не велам не, но мноооооогу ретко, на некој остров можеби :worried:
     
  20. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Во лептокарија 30 посто од кафичите Срби ги држат. А инаку превртуваат очи кога ке кажеш дека си од Македонија и без збор те одбиваат веднаш.