1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Барам работа

Дискусија во 'Барање работа' започната од Marley, 25 јануари 2010.

  1. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    емка, отвори на ЗЛАТНА КНИГА , и напиши агенции за посредување при работа ке најдеш уште не само партнер агенцијата
     
  2. girlinlove

    girlinlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    10
    sakam da dobijam eden prost odgovor ednostavno dali moze da se najde rabota za 15 godisna devojka osven sankerka prodavacka neso nekoj predlozi... cekammm pozz :*
     
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    искрено мн.тешко освен ако имаш познати со приватна работа поинаку не верувам позз
     
  4. betelu

    betelu Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    vo vero zimaat nekade 8000-9000 a ke se utepas od rabota denovi slobodni odvaj
    a ako rabotis sminka i nokti pocni si doma mesto za nekoj da zarabotuvas ke si zarabotis za tebe i nikoj nema da ti popuva
     
  5. ELT-S

    ELT-S Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    BARAM RABOTA KAKO PREVEDUVAC

    Dragi feminki,

    Dokolku poznavate nekomu na koj mu e potreben prevod od angliski na makedonski jazik i obratno, obratete mi se. :) Imam golemo iskustvo vo ovaa oblast i granatiram za prevodot. Committed to excellence! :)

    Pozdrav golem do site. 8)
     
  6. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Јас малку каснам со одговорот :) Бев на пракса во Тутунска и многу сум задоволна, многу работи научив и вработените се однесуваа многу добро со нас практикантите. Имам колеги кои беа на пракса во Стопанска и не се задоволни, ништо не им објаснувале и ништо не научиле. Јас супер си поминав на пракса :)
     
  7. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Кој е условот за пракса? :)
     
  8. Angie.97

    Angie.97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    14
  9. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Јас многу сакам да се вработам во некоја телевизиска кука,или радио,свеисто,не ми е битно дали ке ми се гледа лице или не :D сакам додека завршам со студии,да работам како водителка на забавна емисија(ма да би се снашла и во др поле :!: ),и имам некои планови за од наредната година,па ке видиме,само воопшто не ми личи наогањето на такво работно место на нешто лесно,бидејки знам дека ке морам со врски.Отварав страните на телевизииве,нигде ненаогам огласи за вработување,и се чудам како им одат огласите,дали во самите куки...Ако знаете нешто,пишете ми,мн сум заинтересирана.А и да не глумам,мн ме интересира колку се движи платата на водител,иако јас првенствено би работела искрено од желба,бидејки доколку нестудирав право,ке студирав сигурно новинарство,чисто ме интересира износот на платата.
     
  10. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Колку што знам, репортерите се многу малку платени по телевизиите. Новинарите се платени повеќе, со тоа што оние најјаките имаат најголеми плати (нормално). За водители, посебно на забавни емисии, едно време имаше муабети дека овој-оној самите плаќале за да бидат на ТВ (значи, тато ја финансира за да биде водителка :tmi: ). Нормално, водителите кои се „име“ добиваат добри плати, но најмногу заработуваат од спонзорите на своите емисии. Другите обично мора да работат и нешто друго во телевизијата за да си ја заработат платата.
    Некои телевизии потребите за водители/новинари ги огласуваат на сопствената ТВ, на пр. огласи одеа на АБ канал, Канал 5, МТМ... Најлесно е да се пробиеш во телевизија која е во формирање, мн. потешко во телевизија која веќе се има екипирано.
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Мислам за да бидеш водител на некоја емисија не треба да имаш завршено новинарство, бар кај нас е така. Претежно бираат модели мада немора да значи и оние ,,кои ги сака камерата,, едноставно имаат таква дарба. Платата им зависи од гледаноста на емисијата која диктира исто така и во кој период од денот ќе биде.
    Треба да се најде човек кој има некаков проект во фиока, па да се најдат спонзори и на крај да се зборува со извршен продуцент. Ако му се допадне идејата, поминеш на пробна аудиција, ќе те прими. Платата им зависи од тоа колку буџет има ТВ (претежно малку), али затоа пак си бркаш спонзори. За да дојдеш до спонзорство е, треба да имаш врскиии, да се експонираш...
    Огласи не верувам дека пуштаат, а и да пуштат тоа е чисто формално, бидејќи веќе е се средено однапред.
     
  12. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Огласи за новинари за забавно-контактни емисии, вклучително и ТВ репортери или спикери на вести има на најдиработа, стандард како и за останатите позиции за кои бараат некој да ги пополни.
    Многу често среќавав во изминатиот период за АБ канал на пример и онаа 24 часа вести.
    Не сите огласи се наместени :) од искуство ти го кажувам. Има исклучок некои емисии, кои можеби да се од високобуџетните, во кои е инвестирано малку повеќе и телевизијата цели да со нив привлече повеќе гледачи па ги активира стандард оние едни исти водители што остареа на телевизија. Ама, за нив можат да одделат пари и да ги платат.
    Многу често ќе сретнеш огласи за овие квизовите што се со јавувања. За нив интервјуто, како и за се останато ти е пред камера, ќе ти прераскажат конкртна ситуација и ти треба да го изведеш тоа. Зависно од тоа колку ќе си добра, спретна, речита, колку убаво ќе изгледаш на тв те бираат. Не сите се модели, совршенства и убавици, како што и самата гледаш, а богами и не сите се баш нешто посебно речити :D.
    Платите секаде се различни. Може и 8 илјади да биде, може и помалку, ако помалку работа имаш, во смисла часови и денови, може и повеќе од 10 илјади да биде. Се зависи од како што ти кажа Славица, емисијата дали е утринска, попладневна, вечерна, колку трае, што буџет има, дали секој ден ќе си или ќе се мењате повеќе луѓе.

    едит: и не е обавезно да си новинар по струка, плус ти е ако имаш искуство некое со камера, кога веќе избираш тв, да имаш радиофоничен глас, кога бираш радио... да си дрдорко и снаодлива :D
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. dorjanka

    dorjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    7
    Здраво.Барам работа ама само прва смена бидејки не сум во можност за втора.Па доколку некои од вас знае за нешто нека ме извести.Благодарам
     
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Нудам работа

    Ако некој нуди работа во Битола Ве молам ЛП
     
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    Нудам работа

    ехехех и мене може да ми кажете,и јас сум во потрага по работа во бт ;)
     
  16. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Нудам работа

    Ако нуди некој работа во Прилеп нека ми пише Л.П. ;)
     
  17. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Нудам работа

    и јас исто :)
     
  18. srcka55

    srcka55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    18
    И јас исто :D :D :D
     
  19. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Можеби ке бидат офтопик,но би сакала да те прашам,дали за водење книговодство треба да се поседува некоја лиценца или нешто слично.Или може и од дома да се води,макар и на една фирма.
    Ти благодарам.
     
  20. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски