1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Барам работа

Дискусија во 'Барање работа' започната од Marley, 25 јануари 2010.

  1. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Искуства за женски во АРЦ Аутомотив фабриката??
     
  2. Soncka :)

    Soncka :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Барам работа во Скопје нешто да се оди само прва смена.. на пример би можела мерчендајзер или нешто слично. Немам искуство со тоа ама верувам дека брзо ќе ја сватам работата.
    Ако работите нешто слично и барате колешка пишете ми :)
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    ECE041D9-4784-4B0F-8DF5-20D9087BD510.png
    вчера го постирав ова
    Види може ќе договориш за прва смена
     
    На Soncka :) му/ѝ се допаѓа ова.
  4. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Дали знаете како апсолвент, вонреден студент на правен би можела да работам нешто кај некој правник? Или вононтерство ќе биде тоа? Знам оти можеби би ме земале за кафиња да им правам и докумнети да им носам и фотокопирам ама сепак пак ќе имам некое искуство отколку ништо. Знае некој дали примаат така?
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Барам работа од дома, било кое инфо е добредојдено
     
    На melissa, Boka98 и Cecko85 им се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
  7. Lana Babe

    Lana Babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Dali mozebi nekoj znae dali baraat rabotnicki za vo Hrvatska megjutoa vez prijavuvanje?
     
  8. sino.o.oka

    sino.o.oka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2020
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    2.500
    Пол:
    Женски
    Нешто оналјн некој да понуди. Ама да не се оние авон, фармаси и сл....
     
    На melissa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Ситуацијата со апсолвенти и дипломирани правници во државава е очајна. Буквално без пракса, препуштени сами на себе. Извини, не сакам да те обесхрабрувам. Кај адвокат можеби би ти давал 3000-6000 денари надоместок, што сметам дека е премалку и за апсолвент, за дипломци да не зборувам. Рачунај дека ќе му ја работиш целата работа, во ред ќе учиш да, ама не сакам да зборувам колку тоа го искористуваат за буквално бесплатно да им се заврши работата. Јас имав едно такво интервју каде што како апсолвент ми нудеа 3000 денари, на почеток ќе ме обучеле, па после сама ќе сум водела предмети. Патем, еден поднесок може по тарифа да биде и 6000 денари. И проблемот е што и колеги, дипломирани, пред магистерска се соочуваат со вакви проблеми, па после магистерска одат за минималец. Многу голема неправда е ова. Си учел, си се мачел, за на крај некој воопшто да не ти го вреднува трудот. Да, искуство фали, тоа е факт, ама многу ретко факултетот нуди пракса. Државата мора да си го среди и ова и праксата да биде задолжителна и платена. Е сега, дека од пракса се учи, тоа е така. Мој совет покрај адвокати, е да пробаш и на суд (на суд не се плаќа, ама можеш многу да научиш), со нотари и извршители и со невладини организации. Македонското здружение на млади правници исто организира пракси со траење од три месеци, тоа е платена пракса со некоја симболична сума, можеш да бидеш распоредена било каде (адвокати, суд, нотари, извршители), ама тоа искуство многу користи. Следи ги, редовно објавуваат повици за пракса. Сега ако ти требаат пари, вака не може да заработиш. Ама најдобронамерен совет ти е да стекнеш било какво искуство, и тоа што порано, за понатаму многу ќе ти помогне. Може не толку во однос на тоа потребно искуство кое секој го бара, а никој не сака да ти го даде (иако зависи од случајот), ама во однос на самото работење и те како.
     
    На melissa, Lemon, warrior и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Само во суд ако сака да научи, али 90% од волонтерите одат само времето да им помине, за жал, а утре тие ќе одлучуваат за нечии судбини... :|
     
    На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
  11. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Здраво и благодарам на широкиот одговор.
    Знам добро каква е состојбата во Македонија и затоа го имав ставено факултетот во мирување и сега од скоро се вратив со надеж да го завршам. Работев 6 години и видов како е се. Имам уште 10ина испити.
    Сепак сум во недоумица дека сум во работен однос кој можеби не е лесен ама е платен. Но не е работа која би можела да ја работам стално и пријавување испити вонредно додека работиш е доста предизвикувачки. Затоа се мислев дали да напуштам доколку најдам нешто што ќе биде поврзано со факултетот, но како што кажа страв ми е дане дојдам во таква ситуација каде ќе земам 6 000 месечно.
    Веќе имам 27 год. ако го завршам до наредната година морам да почнам со некоја пракса или волонтерство.
    Го видов огласот на Македонското здружение на млади правници.За да бидам практикант мора да не сум во работен однос, или да работам на црно кое нема да можам да го приложам никаде. За да одам практикант треба да сум на грб на моите ако не примам никакви примања.
    Ќе ги исконтактирам Македонското здружение на млади правници ако се одлучам, фала на предлогот пак.
     
    На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Ако сте практиканти само 3 месеци, според закон треба да ве исплаќаат од 42% до 74% од минималецот што е од 7500 до 13300 денари. Ако сте повеќе од 3 месеци, треба целосен минималец.

    Screenshot_20220413-181934_ReadEra.jpg
     
    На prashinka и warrior им се допаѓа ова.
  13. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Уште 2 дена трае. Можеби ќе му се најде на некој. Screenshot_20220413_182952_com.android.chrome.jpg Screenshot_20220413_182935_com.android.chrome.jpg Screenshot_20220413_182952_com.android.chrome.jpg
     
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Ova so praktikantstvo e sami da si najdite firma kade ke odite na praksa. Ako jas imam kade da odam na praksa, ne mi trebaat! Kratko i jasno. Treba usluga realna da davaat, a ne samo lapanje pari bidejki ova nekade stoi kako proekt preku eu.
     
    На SnowWhite8 и Cecko85 им се допаѓа ова.
  15. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Поентата е кога ќе најдеш фирма, може 0 денари да ти плаќа, а овде средства од 9000 ден се покриени од нив. Ако ти плаќа фирмата ова е плус.
     
    На warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  16. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Da, ama mora polovina da vrabotat posle toa. Ne znam, ima mn dupki koi mozat da se koristat, moze da napravam vaka fiktivni vrabotuvanja, za da zemaat pari od drzavata. Makedonija e ova, i zamisli procitav deka ako imas vrski grantot za zapocnuvanje na biznis - da go dobie veke postoecka firma.
     
  17. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Глупости, секој што сакал земал, колку занаетчии само почнаа со грантовите.

    Ти ако сакаш нема шанси да те одбијат, ниту за грант, ниту за пракса, а ако ти требаат изговори ич не прашувај.
     
  18. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    За жал :( До душа јас имав поинакво искуство, многу бев задоволна, ама секако пред се беше желбата да научам. Па така поминав доста солидно, дури имав и сопствена канцеларија :party: Ама ме интересираше се, па буквално од писарница до пробација, до рочишта секаде поминав. Ме знаеа сите 8) Не е ова за да се пофалам, туку само да споделам искуство и како мислам дека треба да биде. Накратко, поентата ми е дека доколку се заинтересираш може навистина многу да научиш.
    @warrior пробај да разговараш со адвокати, со невладини каде што им требаат правници и види колку ќе ти понудат, објасни им ја ситуацијата. Чисто да те мотивирам, јас почнав да работам со завршена 4 година за плата, не како практикант. Ретки се тие случаи, ама се наоѓа ако си упорна. Ти посакувам секое добро и со среќа :hug:
     
    На Forca и warrior им се допаѓа ова.
  19. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некоја од вас има искуство со работа во TASK FORCE? Дали сте задоволни, кои се условите, висина на плата, дали сте пријавени и сл. Фала ви.
     
    На Eona.002 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Има ли некакви услови за да бидеш волонтер во суд? Пример да имаш дипломирано или запишано мастер?Каде треба да се обратам?