1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Барање прошка на јавно место

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од luda.mala, 9 декември 2017.

 1. luda.mala

  luda.mala Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2017
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  До пред две години имав врска, која ја завршивме сосема смирено и продолживме пријателски да се однесуваме до пред неколку месеци, кога после мала расправија (сосема небитна, детска работа...) решивме да го продолжиме патот на животот во чиј нема да има место ниту во мојот за него, ниту ви неговиот за мене! Тој потешко го прифати тоа, но сепак не го повлече тоа, иако по пријатели слушнав дека се каел!

  Сношти бев излезена во едно кафуле со моја блиска пријателка, која исто така се дружи и со него! Муабетејќи за нејзиниот дечко, почна песната Perfect, и и кажав дека на свадбата, на првиот танц сакам да биде таа песна! Таа се насмевна и ме праша како би изреагирала ако бившиот (кој дента и кажувал колку уште ме сака и се кае за нашата разделба), дојде во кафулето со цвеќе во рака и побара прошка од мене додека сите гледаат во мене!

  Јас во тој момент би станала и би избегала од местото од срам, и одговорив! Ако тоа навистина ви се случи вас, како би изреагирале?
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.572
  Допаѓања:
  171.532
  Пол:
  Женски
  Ќе го избањам со вино и шишето по глава..
  Па пак нека бара прошка..

  Тие што ме знаат, знаат дека многу лигавења не сакам:emo:
   
  На Victorian, muchacha_a, Mari* и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  11.928
  Пол:
  Женски
  Што е виното криво? :D
   
  На BabyStyle, Victorian, Trxmx и 24 други им се допаѓа ова.
 4. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.572
  Допаѓања:
  171.532
  Пол:
  Женски
  Ако замавнам со полно шише, ќе се избањам со вино:emo:
  Кој ќе пере после црвено вино..ехеее
  Нека пере мајка му:sun:
   
  На krEM4Eto и Ники. им се допаѓа ова.
 5. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.307
  Пол:
  Женски
  Да ама ќе имаш едно шише вино помалку.
  Земи нешто ко сок од боровница на растварање :D
   
  На Victorian, krEM4Eto, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  11.928
  Пол:
  Женски
  Можеби ако сепак си го допиеш, ќе ти стане прифатливо јавното лигушкање. :D
  Правда за виното! :drunk:
   
  На Victorian, krEM4Eto, blackwave и 2 други им се допаѓа ова.
 7. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.873
  Допаѓања:
  19.038
  Пол:
  Женски
  Ич не сакам јавни искажувања на емоции. Не сакам јавни запросувања, јавни извинувања јавни смирувања, јавни разделувања... И да не набројувам.
   
  На Victorian, krEM4Eto, Alisa22 и 8 други им се допаѓа ова.
 8. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.167
  Допаѓања:
  105.728
  Пол:
  Женски
  Одма ми текнува на билбордите со Каролина те сакам. Ај да си селебрити и некако разбирам, мада и тоа е глупо,шо има некој едикојси да гледа и слуша шо некој некому погрешил и прошка бара :^)
  Тоа е интимна работа, дури и пред најблиска фамилија да биде е глупо
   
  На Victorian, Antebellum, Asistentkа и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.572
  Допаѓања:
  171.532
  Пол:
  Женски
  :shake:
  Не се бламирам сред кафич да пијам сокче..
  Ма да не мора да е вино, тоа што пијам, првото при рака што ми дојде:lol:
  Иако секогаш вино пијам, па затоа:rofl:
  Јавно гушкање е ОК се додека не дојде некој со цвеќе па сите погледи бидат насочени кон мене.. никако тоа:D
  Не ми треба таков "луксуз":D

  Не бидете циции за 500-700 ден...ту бре за едно вино сте:D јас по две флаши пијам....кога други частат...хииик:drunk: :rofl:
   
  На Victorian, cresa-jagoda, Asistentkа и 5 други им се допаѓа ова.
 10. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.823
  Пол:
  Машки
  Ако некого/некоја јавно навредиш или јавно си го клеветел, потребно е јавно, поточно пред истата таа група луѓе да му/и се извиниш и да побараш прошка. Целта е да го обелиш имиџот на личноста што си го оцрнувал пред луѓето. Во ваков случај, ако се извиниш приватно, штетата не си ја поправил кај луѓето кои сега можеби ќе го гледаат со поинакви очи. Затоа има смисла тоа да биде јавно пред тие луѓе.

  Но ако некому приватно згрешиш, која е потребата јавно да се извиниш? Тука не гледам оправдана цел, освен пукање сеир и демек на личноста да и укажеш „види колку се каам, што и пред сите овие ќе се понижам за тебе..“
  Плус тука има и емоционална манипулација. На девојката може да и падне незгодно од другите и да му прости, да направат некоја филмска сцена а у, а во срцето да не му е простено.
   
  На Victorian, Carissa, blonde_supergirl и 12 други им се допаѓа ова.
 11. Afrodite¥

  Afrodite¥ Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  2.979
  Пол:
  Женски
  Само нека дојде. Цвеќето одзади на едно место ќе му го ставам. :)
   
  На Someonespecial, krEM4Eto, marija305 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  Ах бре деца, деца..многу турски филмови гледате(facepalm)
   
  На ELIDavor, blonde_supergirl, Lilit и 3 други им се допаѓа ова.
 13. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  Малку глупичка е темава а...
   
  На Lilit, Weird0, ♡BuBaLe♡ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Прости ми.
   
  На blonde_supergirl, EvAngelos и Someonespecial им се допаѓа ова.
 15. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  зашо тебе крсто?
   
  На Someonespecial и +++ им се допаѓа ова.
 16. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Личност сум што ич не сака да е во центар на внимание, па затоа лично не би сакала да се најдам во таква ситуација со јавно искажување интимен момент и емоција...
  За други, јавно запросување понекогаш ми е кјут, а вака баш за барање прошка од бивша досега не сум слушнала во реалност :drunk: :D
   
 17. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.562
  Допаѓања:
  155.526
  Пол:
  Женски
  Јавно извинување = јавно бламирање.
  Едино јавно извинување кое би го прифатила е како во случајот на @EvAngelos и пак не е барање прошка пред непозната група луѓе, туку луѓе пред кои била навредена индивидуата.
  Се останато е вишок драма.


  Ако некој мене реши да ми бара прошка на јавно место, прво - не ме познава доволно, следователно и не заслужува прошка. Второ - без двоумење со најгрда насмевка би му рекла дека не му простувам.
   
  На krEM4Eto и EvAngelos им се допаѓа ова.
 18. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.063
  Пол:
  Женски
  Ако сеуште го сакам,а сме се разделиле за банална глупост и во позадина иде Perfect би рекла ДА!
   
  На Adi888 и Weird0 им се допаѓа ова.
 19. Weird0

  Weird0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  934
  Пол:
  Машки
  !
   
 20. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.936
  Допаѓања:
  50.009
  Пол:
  Женски
  Таков тип на личност сум што не сакам јавно извинување ниту пак запросување. Немора сите да знаат дека сме се скарале некако тоа ми е глупо така да извинувањето може да се изврши и интимно.