1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Барбики!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Saya, 27 јули 2011.

  1. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Јас сум типичен Барби-хејтер. Се сеќавам дека повеќе напнував за точаци, ролшули, боенки ....отколку за Барбики. Барби кризата ме фати во забавиште- кога сите девојчиња играа со Барбики. Првата Барбика ми беше со плава коса. Кутрата таа, ја снема за 3/4 дена. И шиев облеки, па спиеше и се бањаше. И правев куќички од сликовници хахах
    Брзо ми помина оваа Барби- фаза. Набрзо пак се вратив на ролшулите и точакот. Поинтересно ми беше да си ги бројам модриците на нозете, отколку да играм некоја игра со кукли :)
     
    На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MoonChild

    MoonChild Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    90
    ахх колку ги сакав.Зависник бев од нив.Шиев облека,разни фризури им правев..Кревети од коцки..Значи да имав една барбика би ми поминала цела досада за летово.Постојано в раце ги чував и им зборев дури се правев дека и тие ми зборат.Секако сите завшуваа со скршена глава,изгубена рака,нога :)
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Да, сум играла, ама не премногу :!: Повеќе сакав кукли :)
    Плус, никогаш моите не фрлиле пари на оригинална барбика, no need! Jaс, плус, не ни им барав :))
     
  4. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Пораснав во странство и се разбира ги имав најновите и најубави барбики абе пеат плачат се правеа.Кога си дојдовме во мк главна бев ееејј девојчиња од сите маала доагаа да си играат со мене само поради барбикте (ме искористувале),многу сакав да си играм со нив ми купија и кука за нив знаете за каква ви зборам но јас повеке сакав јас да им градам со разни предмети абе бујна фантазија и инспирација имав во тој поглед,ми го купија и Кен па ги терав да прават деца ги местев да имаат секс :fubar: многу па сум знаела сто е тоа ама ај мојот збор закон,па ајде сите девојчиња мора да ги парат и нивните абе групен цццц перверзии,малку лоса бев зосто сите се караат да ми бидат другарка а ја глвна но на крај ја поклонив најубавата барбика на една другарка па кога дозна татко ми се фати за глава керка му бизнисменка 8) јас ја дадов барбиката а таа ми даде една кукла од тие по пазарите ама пусто дете кај сум видела па таква ,,младост лудост
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.603
    Пол:
    Женски
    Бев единствено дете до 7 години, па можете да замислите што се` се случувало.
    Барбики имав еден куп - да ги риеш со багер и пак да не можеш да ги собереш - како што знае да каже мајка ми. Ги чував во една плетена кутија, баеги височка и знам дека беше фул (и уште е, чувам добри 70% од лепотанкиве).
    Јас бев татино девојче и при секое излегување со татко ми се враќавме дома со ќесе полно со Барбики, дотатоци, и уште милион Барби-тракатанци од кои на мајка ми и се креваше косата - абе дај, мала е, што разбира, та ќе и мине меракот ќе ги искрши, не вреди да се трошат толку пари за кукливе!
    Чееекај бре мајче, каде мала, што не вреди - ги чував повеќе од самата себе! :!: :D
    Пвеќето беа од оние `кои знаеја да вежбаат гимнастика со нозете и рацете` - така ги викаше баба ми оригиналките. :D Имав една бинисменка, имаше биро со компјутер, дури и цедињата се вадеа се ставаа.
    Имав и сирена, ама не и се виткаа рацете и знам дека еднаш пробував да и ги свиткам, ама откако видов дека не може и се налутив и се откажав, инаку имаше виолетова коса и перката и беше виолетова (најмала беше и редовно играше улога на ќерка во моите доолгометражни Барби филмови)
    Тетка ми од Австралија ми испрати една атлетичарка (за времето на Олимпијадата во Австралија) и типкава беше цуца - зелени хеланки и прилепена маичка, патики и знаме :) ми беше омилена, дека најоригиналка.
    Исто, при секоја инјекција, вакцина или одење во болница татко ми ме подновуваше, де кујна, де спална, дневна и така натаму се додека не ги собрав сите соби и се откажав од молбите за куќичка (и ден денес ми е мака), ама и купија на сестра ми, па не се важи (уште ја дружев во игрите кога немав што да правам до пред 3-4 години).
    Имав и Кен, ама се повреди - т.е. Барби го `фати` во тесно со швалерката и буквално му ги скрши половините, па кутриот не можевме да го составиме и си стои таму некаде распарчен, а се утепав од плачење, се сеќавам. :D
    Мнооооооооогу ми фалат овие времиња, обожавам да си играм со Барбики иако богами, одамна веќе не сум за нив, ама ќеф ми е, ме потсетуваат на моето прекрасно детство. :)
    Сега сум во фаза на собирање паринки за нова Барби, сигурно ќе ја купам, морам! :!:
     
  6. SuperGirl2010

    SuperGirl2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Многу сакав барбики. А и ги имав во голем број. Уствари ги имав се додека не потпорасна брат ми и сите ги масакрираше. Сега имам 2-3 само, но не знам каде ги има ставено мајка ми. Се сеќавам дека им шиев облека, имаа повеќе парчиња од мене. :lol: А и доста време ги играв. Докај 5-6то одделение, додека еден ден мајка ми не рече доста е веќе и ми ги сокри некаде. :D
     
  7. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Завршив четврто одделение кога го добив мојот комплет составен од две оригинал Барбики со многу разновидна гардероба, ташнички, штиклички, чешли и што уште не кој чинеше скоро половина од платата на мајка ми. Дури и сама правев обиди да им сошијам нови фустанчиња и сукњички кои со гордост им ги облекував иако од авион се гледаше „вештината„ на изработката. Се случуваше и да си менуваме облеки со мојата другарка која исто имаше две Барбики.
    Иако играв џамлии и фудбал и не бев најгрлиш девојче, Барбиките се дел од моето детство и со радост се сетив на нив. Да имаш кукла која има свитлива нога во мое време беше еднакво на имање мобилен украсен со Сваровски во денешно време за едно девојче, значи последниот моден „технолошки„ крик :lol: .
     
  8. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Барбики никогаш како мала не сум сакала, имам над 100 обезглавени, мајка ми ги чува во пакет.
    Знам дека ги соблекував и ги шкртав, поточно им цртав облека, со разни шари на неа, а да...
    и неизбежното -правев Барби и Кен да имаат секс. :devil:
     
  9. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    И ден денес имам како некоја фобија можеби затоа на некој начин бев силно емоционално приврзана за нив.Многу ги сакав.Имав геј чичко кој го прошета цел свет и ми носеше од секаде кукли имав за извоз.Но ниедна не беше запоставена :D Лошто е што имав 2 безобразни братучетки и со уште побезобразни родители кои немаа време да си ги воспитаат децата па редовно ми ги крадеа.И јас редовно плачев.Уште се кај нив, сега имаат по 30 години и не ги враќаат засрамота.Не има одам на гости , и тоа верувале или не само заради тоа,незгодно ми е избувлива сум по природа на моменти ми доаѓа да си ги украдам назад.Мои се ги знам!

    Damn I wanna bitch slap them! Its all mine slut ALLL OF THEM ! ( ова за постарата крадачка е )
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Вака или онака, и машкуданките поиграле со Барбики :lol:
    Мене моите беа принудени да ми купуваат така поредовно, пошто сите ми завршуваа на ортопедија ;( :rofl:
    Дел од нив сеуште тато наоѓа низ бавчи, брат ми и братучед ми ги криеа в земја, ги закопуваа, им правеја операции, а јас си плачев и плачев додека не добиев нова поубава, па за крај и со зглобови, омилените, се пуфкав во маало :rofl:
    Облеки сама не шиев, ама баба мајстор стана за барби фустанчиња :rofl:
    Си чувам уште две, едната е речиси гола, со прокубана коса, а другата си стои со елегантна пунџа од вештите мои раце, со пеперутче поголемо од главата нејзина :rofl:
    Ооо, да, и кадичето во кое што ги капев го чувам, направено од кутија од сладолед, ама обложена со све-ми-боје-лепе-стоје самолеплива :rofl:
     
  11. PinkPrincess

    PinkPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Ахххх барбиките ги обожавав.Си ги чешлав,ги облекував,ги шминкав,ги лакирав,им ставав бижутерија,им правев фризури,ја прскав со парфеми,ја носев по комшии :rofl: .Имав барбика која пееше плачеше и јас шетај ја по комшиите за да ја видат :fubar:

    Се сеќавам од забавиште до 3 одд сите чанти ми беа со барбика.Тетратките и приборот за на училиште исто сите со барбики.Имав и чанта,блуза,маица и што уште не со барбика :fubar:

    Најомилена ми беше барбиката што плачеше а да и викаше (на едната рака .мама мама,на другата тата тата и на ногата дада дада и на другата нога плачеше) :rofl: :rofl: :rofl:
     
  12. All-that

    All-that Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    67
    Јас не сакав барбики до поголема. Да играв криенка ми беше поинтересно. Кога имав околу 10, побарав барбики. На нив ги тестирав моите фризерски способности. :) Повторно за единаесеттиот роденден мислам добив барбики, и така си стоат, safe and sound и со коса некаде во собата, уште во кутијата. Треба да ги донирам по маалските цурици.
     
  13. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Имав една (уште ја чувам додуша, читава е :D ), Синди се викаше, многу беше убава пустинската.
    Ама ептеееееееееен ретко си играв со неа. Многу некако слаба ми беше и тешка за лулање. Повеќе си сакав да им правам нано-нано на куклите.
     
  14. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    обожавам барбикии!!
    уште би купувала,не за да си играм со нив туку за да направам колекција.
    тоа ми е во план и наскоро ќе почнам со реализација :D
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    Како малечка обожавав да си играм со барбики си ги земав сите со сите алишта што му ги шиев :lol: и си играв со нив со сааати,ги чешлав(ги кубав :rofl: )ги хранев и исто така имав еден Кен и ги доближував демек се бацват и после свадба му праев :wasntme: :lol:
    Иначе имав многу барбики и оргинали и не оргинали а оргиналите најчесто ми ги носеа од странство и ден денес си ги чувам повекето барбики чучнати на полица а средина Кен :D
     
  16. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Ме подсети на детството.. Значи од малечка обожавав да се играм со барбики.. Имав неколку омилени, им шиев облека, им правев куќа, имав и кен па си замислував како се они вљубени, па им правев свадба, дури и ги пораѓав :D
     
  17. Aurelia-Aurita

    Aurelia-Aurita Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    40
    Јас имав повеќе од 20 барбики сигурно. Не беа оригинали ама многу ги сакав. Всушност онаа која беше оригинал не беше вклучена во игрите :lol: . Куќичка за барбики немав бидејќи ги имав премногу и не ми ги собираше но знам дека кога бев 6 годинки дедо ми купи бојлер па ми направи едно прекрасно КУЌИШТЕ кое и ден денес стои кај баба ми заедно со лепотиците :)
     
  18. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Немав многу, 3-4 некаде и една таква Синди. Не сум знаела дека така се вика, за мене си беше Барбика.
    Омилена ми беше, со чоколаден тен и коса долга до нозете. После сестра ми ја ошиша до над половината.
    Инаку беше малку поголема од другите барбики па нејзе посебни алишта и шиев.
    На другите им ги менев, па штикли имав, чантички, бре бре колку само сум си играла.
    Сега појма немам кај се.
     
  19. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Имав околу 10 и сите спиеја под иста покривка... не знам зошто, бев премногу невина за да знам дека тоа е малку.. хмм.. чудно. :wasntme:
    Имав и Кен и редовно правев да имаат секс во кујна. И после дојде Шели, нели.
    Повеќето ми се од вујко ми, ми ги купуваше од пат. Најомилена - гимнастичарката. :inlove:
     
  20. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Ах барбики! До некое четврто одделение, се ми беше со Барби. Ранец, тетратки, тренерки. Имав огромна куќа за барбики која ми беше до половината, со 4 спални соби.. Се бе се! Секоја недела мајка ми ми купуваше по една нова облека за некоја барбика од оние продавниците за играчки. И секој одмор обавезно се купуваше нова барбика (исто задолжително беше да се купи ако мајка ми или татко ми одеа на пат :devil: ).

    Скапите барбики оригинални не ги чепкав многу, внимателно си играв со нив. А купував ефтини од по 600 - 1000денари и на нив им ги фарбав косите со фломастери, им цртав тетоважи..

    Беа времиња :)