1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Барбики!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Saya, 27 јули 2011.

  1. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Да,многу си играв со барбики. Им правев најразлични алишта и секој ден ги дотерував во најразлични модели :D Имав цела кутија со нивни алишта :rofl:

    Беа седум,а сега сите седум стојат во мојата соба закачени во полукруг на зидот над мојот кревет 8)

    Многу симпатично изгледаат така закачени и никогаш нема да ги извадам :inlove:

    Деновиве варосувавме,привремено ги извадив и пак ги ставив.

    Си ги сакам бе! :rofl:
     
  2. PoisonGirl-Valo

    PoisonGirl-Valo Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    35
    Не сакам да бидам изрод,али мрзам барбики од мала |( и не знам зошто ми ја трупаа собата со барбики,јас им ги корнев главите и тоа косите им ги кубев .... И ден денес мрзам барбики не знам зашто :?:
     
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Јас ја имав само мадам Лепа Брена барбика.
    :D

    Многу беше еластична, нозете и се виткаа фино и рачињата.
    Ја бањав и косата и стана лајно, па еден ден ја потшишав.
    Пред некој ден случајно ја видов Лепа Брена со кратка коса, ете каков визионер сум била. :D

    Инаку, немав многу мерак за други барбики.
    Една ми беше доволна.
    А и немав воопшто барбичевски реквизити.
    Ја ставав да нана во кутија за чевли.
    А Кен ми личеше на педер.
    Добро, во тоа време не сум знаела што точно претставува педер, ама во секој случај го сметав за лигле.
     
    На Offspring, PoisonGirl-Valo и crazylady им се допаѓа ова.
  4. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Не ми правеа многу мерак барбикиве. :lol: Во суштина и ги немав многу, повеќе си играв со мечиња. Знам дека имав една (и уште ја имам) оригинална и има преубави алишта, па не ја ни чепкав, убава ми беше така само за гледање. :D
    Моментот беше тоа што спиеа на мини масичка за билјард. :rofl:
    Имав и една кукличка (куклиште :rofl: ) подкељавено на главата, измачкано со кармин, со раздрпани алишта кое беше лабараториско глувче и ништо повеќе, жално, ама тоа е. :D
    Машкоданче бев како мала. :wasntme:
     
  5. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Јас имав многу барбики како мала и им шиев облека самата, од стари партали :D .Омилена ми беше барбиката-забарка, која ми ја пуштија од Германија.
     
  6. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Сакав Барбики и уште ги сакам , ама не си играм со нив сеа .
    Ги имав многу, ги облекував, ги шминкав, ги бањав е фала богу не сум ги масакрирала :)
    А сега ниедна не е жива и жал ми е :(
     
  7. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Немојте аватаров да ве лаже, си сакав јас барбики на времето. :wasntme:
    И шиев облека, и правев фризури, ја споредував мојата со барбиките на другите девојки во маалото, и не бе, мојата си беше најубава, епа се знае кој и беше стилист. :P
     
  8. House95

    House95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    28
    Сите израснале со Барбики,со замоци за Барбики само јас со колички и пиштоли...Додуша и маалото ми беше такво само машки и мораше и јас со нив .. :D
     
  9. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Ах спомени..
    Најмалце десет барбики ми прошле низ рацеве, некои оргинал некои не, но само неколку издржаа до пред некое време. Омилена ми беше една оргинал, но не беше плавуша туку косата и беше кафеава со црвен сјај. Со неа одеше и цел комплет куќа, но не целосна така на спратови како што имаше неколку страни понапред туку одделно кујна и бања и дневна и спална, цел комплет. Е ама обожавав да играм со тоа значи, имаше целосен прибор за јадење, па дури и гумени хамбургерчиња..
    И ништо сега, заедно со барбиките до скоро ги чував во подрум, ама татко ми ми ги фрли кога чистеше. :worried:
     
  10. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    Па кое девојче не си играло со барбики...ги чешлав, ги пресоблекував, им шиев облеки, а да и јорганчиња и перничиња
    исеков чаршав, ставив памук, зашив и тадам - мама не знаеше од кој ѕид да си ја мани главата кога го виде искасапениот чаршав
    Имав повеќе барбики но играв само со 2, едната беше гумена со светло розевкаста коса и виолетови прамени |( , не знам како се викаше точно (во комплет одеше со системче и слушалчиња), другата беше со бронзен тен и плаво-сивкаста коса, обично на неа ги испробував моите фризерски способности.

    Од реквизити други имав кујна и две масички, останато се обидував да го направам сама од разни предмети, крпи и глупости :wasntme:

    Интересен ми е моментот што ги редевме и собиравме работите со другарка ми по цел саат, а се прашувам дали игравме барем пола саат :^)
     
  11. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Еве ги, под креветот.

    Искрено, не ги сакав толку барбиките, повеќе го сакав уредувањето. Имав многу креветчиња, столчиња и секакви делови од мебел(повеќето домашно направени од мојата братучедка). И, додека не тргнав на школо, не ни знаев што е тоа барбика, бидејки постојано си играв 'машки игри' со брат ми или децата од маало.

    Имав секакви. Танчарка(целото тело и' беше гумено), цркиња, пијанистка со се' пијаното, велосипедистка, скејтерка, патувачка, па и машко. Повеќето ми беа на поклон донесени. И милион парчиња облека: штикли, фустани, кошулки(и овие обожавав да си ги правам сама).

    Да, имав и омилена. Имаше светол тен и виткана смеѓа коса и беше помала од нормалните барби.

    Играв барбики само со една другарка(со другите имавме други занимации). Ах, колку бевме креативни. Им мислевме цел живот, им градевме цела куќа.. Многу се соживувавме во играњето улоги.
     
  12. RoseMarie

    RoseMarie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    18
    Ahhh,barbiki!

    JAs se secavam imav 14 barbiki.! prva shtoja dobiv beshe plavusha so ubavi sini oci plus kerkichk :) a nea ja obozavav :)

    Podocna dobiv razlicni...sekako go imav i Ken.Imav i kucicka za barbiki jas si gi redevse igrav i koga ke ja ostavev brat mi ja zimashe i si redeshe avtomobili vo nea :rofl:
    Isto taka dobiv ednaod Dubai koja ushe e nepipnena,pa rokenrolka,taa od lebedovo ezero pa edna kralica,abe site si g sakav i cuvav :) Ushte site gi imam i gi chuvav ,,na visoko'' od racete na brat mi.Toj shtom gi pipne kako shto rece edna od feminkite operacii i gi pravi.cela ja rasklopuva i taka ja ostavi.Site mi bea original samo edna plasticna.Mnogu se igravme so bratucedka mi bideki imame isto godini i vo ista kuca ziveeme i taka.Se sekavam koga isto taka i ja miev kosata so lira i sjaj za sadovi :lol: :rofl: :D Potoamorav da ja shisam i izleze kako da ima a kosa na LADY GAGA :D

    No sepak bea del od moeto detstvo :)
     
  13. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.843
    Пол:
    Женски
    I'm barbie girl in the barbie world :D
    Јас ги обожавав.Моите дома не ми ги купуваа ама само поради тоа што тетка ми на секое доаѓање на гости ми носеше барбики и тоа најквалитетни и најубави и со нив си играа цела женска половина од маалото, не бев воопшто скржава :!: Омилена ми беше девојката на Херкулес како се викаше заборавив ама знам дека беше прекрасна со долга коса и 2-3 фустани во комплет.Немав во колекцијата обична пластична барбика туку сите ми беа еластични со сите можни додатоци и бев важна поради тоа :emo: у кој филм сум била.
    Само ми фалеше Кен.Па имам едни роднини живеат одма до една моја школска која имаше Кен и кога одев кај нив на именден секогаш се договаравме и јас ги собирав сите можни барбики и сетиот прибор и седнувавме позади кауч и додека се одвиваше примањето на гости ние бевме зафатени со љубовта на Барби и Кен.И тоа ми се едни од најубавите спомени од детството :!:
     
  14. Angie.97

    Angie.97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    14
    И јас си обожавав барбиките. ;)

    Особено кога играв со Барби и Кен. :P
     
  15. ilovehim

    ilovehim Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Ехх времиња :D колку само ги сакав барбиките...ги имав цел куп,но многу од нив завшија во кантата :lol: им вадев се и глави и раце и што ли уште не сум им правела...но сеуште чуваам некои во мојата соба се кај мечињата :lol: најмногу си играв со нив и што ли немав за нив од дневни до шпорети...многу мерак имав да ги бањам со мене во базентот,стално беа со мене :rofl: сакам да се врати тоа време кога бев мала :)
     
  16. PinkPanterka

    PinkPanterka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    138
    Имав над 30 барбики,ги обожавав.Кога почнав со школо во прво одделение знам дека си носев барбики и си играв под клупа се додека не ја викнаа мајка ми во школо. :( :rofl: Сега си имам зачувано една оргинал и исто ко сега да ми е купена здрава и права ми е. :)
     
  17. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    899
    Допаѓања:
    1.958
    Пол:
    Женски
    Не обожавав да играм со кукли и барбики како мала, ама имав една многу убава, гумена, ми ја донесоја од странство негде, не знам точно од каде. Многу ја сакав, ама другарка ми, комшивката што живеше до мене, и ги запали нозете на барбиката :devil: И ден денеска не знам зашто.. :|
     
  18. Belieber163

    Belieber163 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    444
    Барбики...
    Ги обожавав.
    Од хартијата за цвеќиња што ги добиваше мајка ми за 8 март им правев фустанчиња, купачи...
    Од мои стари хулахопки им шиев најразлични акцесоари.
    Домот им го уредував со различни глупости што ќе ги најдев по дома...
    Купував и списанија Барби, на хрватски и мајка ми пред спиење ми ги читаше со превод на Македонски.
    Од 7 години кога научив да читам почнав сама да ги читам и да разбирам српско-хрватски.До 2 одд си играв со барбики и читав барби списание.
    [​IMG]
    Подоцна ги засакав My Scene, па со такви си играв неколку месеци и ми се здосадија.
    [​IMG]
    Па излегоа Bratz и јас и моите другарки полудевме по нив...
    Bratz цртани,Bratz филм,Bratz кукли,Bratz списание...
    Луди бевме по нив...
    Слоганот им беше
    Girls with passion 4 fashion.
    Тоа бевме и ние
    [​IMG]
    До 4 одд бевме опседнати со нив а сега се само добри спомени кој ќе не потсетуваат на тоа време...
    Ехх... :wasntme:
     
  19. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Ги имав многу и сите завршија со неуспешна операција сакав да им вадам органи глави ги мачкав со црвен лак демек крв им тече хахаха уште се смеам ко че ми текни :rofl:
     
  20. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Аии ме погодивте. :inlove:
    Многу сакав барбики. Како мала мајка ми кога ќе ми купеше барбика мислам дека пукав од радост. :rofl:
    Со другарка ми или кај мене или кај неа само си игравме со нив. Имав една вреќичка и таму ги чував барбиките, "мебелот" за во дневната, креветите и се останато.

    Кога си игравме градевме цела куќа. Спалната најчесто имаше само кревет кој беше една обична мала перница :D ,а во дневната имаше фотељи, маси и столици, абе се :D Имав и една кола и со неа одевме во шопинг, на шетање :D :D

    [​IMG]
    Другарка ми имаше еден кен, па кога ќе дојдев кај неа се каравме на кого да биде дечко. :wasntme:

    Сега ни јас незнам каде ми се сите барбики. Единствена што најдов скоро е една балерина која е целата испокршена :lol: :$