1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Барселона (Шпанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од anamariia.x3, 28 јули 2012.

 1. anamariia.x3

  anamariia.x3 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  856
  Мене Барселона ми е една од најомилените дестинации кои би сакала да ги посетам.Шопигот,морето,прекрасните историски градби,но секако најмногу поради фудбалот.
  [​IMG]
  Во Барса ќе сe почуствуваш како дел од “Вики,Кристина Барселона“ на Вуди Ален или како дел од некоја песна на Хулио Иглезиас. Ќе имате можност да шетате по најпознатата улица La Rambla и ќе посакате никогаш да нема крај. Овде е рајот за шопинг и за запознавање на преубавите Каталонки.
  [​IMG]
  La Rambla почнува од старото пристаниште и трае и трае и трае се до плоштадот Каталонија. Од двете страни е опкружена со продавници за облека, парфеми, сувенири, ресторани и кафетерии. Уличните изведувачи ви го одземаат здивот, додека треба да бидете внимателни и претпазливи од крадците и дилерите на дрога. На самиот почеток од Рамбла се наоѓа споменикот на Кристофер Колумбо кој со показалецот го покажува правецот кон Америка. Интересно е, а што многумина малку знаат дека постои лифт во самиот споменик кој ве носи на врвот од споменикот од каде што имате прекрасен поглед на самиот центар од Барселона.
  [​IMG]
  Прекрасна шанса и прилика е да се посети и Вториот по големина воден музеј во Европа. Незаборавна глетка е да стоите на подвижен ескалатор, а над вас да пливаат ајкули,риби и морски коњчиња. Низ целиот аквариум има поставено одличен sound around кој ви ги носи директно звуците од морската длабочина.
  [​IMG]
  Ајде да спомнеме нешто и за шопингот. Во Барселона девојките може слободно да го доживеат чуството на Кери Бредшо во „Сексот и Градот“. Шетањето по огромните продавници со голем избор на модели и броеви на маички, штикли,чанти и accessories. Интересно е да се напомене и вие да знаете дека модните марки Zara, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius, Massimo Dutti се дел од Inditex групацијата која е основана во Шпанија. Поради тоа и цените на самите се далеку поефтини од останатите пазари.
  [​IMG]
  Клубот Барселона е сосема друга приказна. Доколку имаме можност да погодиме кога фудбалскиот клуб Барселона игра во некое натпреварување, ќе имате прилика да го почуствувате спортскиот дух на градот. Барселона е град со магични фонтани, со изворендна Гауди архитектура,град на олимписки игри,град кој никогаш не спие.
  [​IMG]

  :inlove:
   
  На BojanaLegija, savana, LaraSolare и 10 други им се допаѓа ова.
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  Да не дополнувам, супер си го доловила духот на градот. Преубаво и едно од моите омилени места.
   
 3. Anja98

  Anja98 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  553
  Пол:
  Женски
  Јас бев лани во Барселона :) Нема што да се каже,прекрасно е! Ла рамбла,саграда фамилија(катедралата),фонтаните,прекрасни споменици,и историски градби,стадионот... за шопинг и немав многу време ама има доста убави трговски центри :)
   
 4. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  555
  Сум била и е многу убав град! :)
   
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Уште не сум бил, но животна желба ми е да ја посетам, како и Ноу Камп.
   
 6. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Бев лани во Барселона, кога бев на апсолвентска екскурзија и морам да кажам дека беше прекрасно.

  Се прошетавме по Ла Рамбла, ги посетивме катедралата Саграда Фамилија, паркот Гуел, Аквариумот, пристаништето, фонтаната кај замокот Монжуик, стадионот на фудбалскиот клуб Еспањол, фан-шопот на Барса (кој е во склоп на стадионот Ноу Камп, но за посета на стадионот, влез на трибини и во соблекувалните се доплаќаше 22 евра. Иако многу луѓе бевме заинтересирани, немаше доволно време).

  Многу ми се допадна градот, но дефинитивно би отишла повторно за да можам поубаво да го разгледам и почувствувам духот на Барселона!
   
 7. coconaut

  coconaut Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  2.561
  Пол:
  Женски
  Би сакала да одам во септември на одмор во Шпанија, да ја посетам и Барселона, кажете ми предлог на некои убави места со убави плажи во близина.
   
 8. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  854
  Нема што да се повторувам, прекрасно место. Поминав преубави три дена овде :inlove: ама секако потребни се повеќе за вистински да го осетиш духот на Барселона. Се надевам ќе ги имам :D Во секој случај вреди повторно да се отиде овде.
   
 9. Mila00

  Mila00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  2
  Имав можност да отидам и прекрасно си поминав...
   
 10. aleksandra362

  aleksandra362 Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  8
  Од тоа што кажуваат сите и раскажуваат и гледам и некои емисии на тв. и слики на нет..дефитивно би сакала барем еден ден да сум таму :)
   
 11. redheaded

  redheaded Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Бев лани и малку ми беа 3 дена ;( , кога ќе имам прилика повторно ќе отидам на минимум 10 дена ;)
   
 12. MIA-SK

  MIA-SK Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  559
  Пол:
  Женски
  Според мене, Барселона е најубавиот град во Европа!!! :!:
   
 13. Seashell31

  Seashell31 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2013
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  728
  Пол:
  Женски
  Бев оваа година крај на август,иако беше многу топло ја постигнавне целта и ја прошетавме цела Барселона. :D
   
 14. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.668
  Допаѓања:
  53.513
  Пол:
  Женски
  Не сум била, но желба ми е да ја посетам :)
   
 15. LusySkyDiamonds

  LusySkyDiamonds Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  820
  Во многу градови во светот сум била, во некои и сум живеала подолго време, но како Барселона нема. Еднаш бев со другарка, тогаш бев single и џабе плативме хотел, немавме време да јадеме од што излегувавме преку ден по сите можни музеи, паркови и нормално на плажите на Барцелонета, а навечер во многу клубови, кафичи, ресторани ептен fancy места и најзабавно во свет, таму искачанка почнува од 10 и трае до 6 сабајле и вторпат на меден месец како повозрасна само по ресторани и шетање, исто преубаво романтично ако сакате да одите со вашата љубов. Пак би одела уште утре.
   
  На ivancekitty му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  764
  Пол:
  Женски
  И јас бев кратко во Барселона, 3 дена и едноставно немам зборови.
  Барселона е место што те плени на прв поглед, има некоја магија во сето тоа, особено Барселона во пролетно издание :). Несомнено би можела да останам да живеам таму засекогаш без око да ми трепне :).
   
 17. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.601
  Допаѓања:
  5.409
  Пол:
  Женски
  Ме интересира збор-два околу шопингот во Барселона, т.е околу продавниците (бершка,зара,масимо дути,страдивариус) дали се блиску и како се движат цените во јули?( попусти и сл).
   
 18. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  854
  Овие ги имаш на Ла Рамбла, улица со бутици од двете страни :D веројатно си слушнала, позната е. Исто во шопинг центарот кај пристаништето и во Матаро, ама овој е надвор од градот, не е во центарот. За цени и попусти не можам да кажам :)
   

  Прикачени фајлови:

  • la-rambla.jpg
   la-rambla.jpg
   Големина на фајлот:
   166,4 KB
   Прегледи:
   217
  На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
 19. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.413
  Допаѓања:
  31.465
  Пол:
  Женски
  Ооооо колку сакам тука да дојдам ^_^
  ќе си бидам пресреќна и презадоволна
  Сите места сакам да ги посетам
  ама посебно Камп Ноу и една фотографија со некој од фудбалерите на ФК Барселона :$
   
 20. do-re-mi

  do-re-mi Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  15.543
  Јули е вистинскиот месец за шопинг во Барселона - почнуваат летните попусти! Вистински (а не само на излог, ко во Ск) попусти до 70%. Ударни се првите 3-4 дена од попустите, потоа лека-полека се редуцира изборот на роба, затоа што фанатично (а според локалците - традиционално) се пазарува (и покрај долго зборуваната криза). Попустиве траат до крај на август - има т.н. segundas rebajas (уште пониски цени), но тогаш ретко се наоѓа асално парче, ама не е невозможно.
  За набројаните брендови, лично ги препорачувам улиците Paseo de Gracía, Pelayo и Portal de L' Angel - сите гравитираат околу Plaza de Cataluña. La Rambla избегнувајте ја, а ако веќе морате овде - внимавајте на чантите.