1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Барселона (Шпанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од anamariia.x3, 28 јули 2012.

  1. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    Мене Барселона ми е една од најомилените дестинации кои би сакала да ги посетам.Шопигот,морето,прекрасните историски градби,но секако најмногу поради фудбалот.
    [​IMG]
    Во Барса ќе сe почуствуваш како дел од “Вики,Кристина Барселона“ на Вуди Ален или како дел од некоја песна на Хулио Иглезиас. Ќе имате можност да шетате по најпознатата улица La Rambla и ќе посакате никогаш да нема крај. Овде е рајот за шопинг и за запознавање на преубавите Каталонки.
    [​IMG]
    La Rambla почнува од старото пристаниште и трае и трае и трае се до плоштадот Каталонија. Од двете страни е опкружена со продавници за облека, парфеми, сувенири, ресторани и кафетерии. Уличните изведувачи ви го одземаат здивот, додека треба да бидете внимателни и претпазливи од крадците и дилерите на дрога. На самиот почеток од Рамбла се наоѓа споменикот на Кристофер Колумбо кој со показалецот го покажува правецот кон Америка. Интересно е, а што многумина малку знаат дека постои лифт во самиот споменик кој ве носи на врвот од споменикот од каде што имате прекрасен поглед на самиот центар од Барселона.
    [​IMG]
    Прекрасна шанса и прилика е да се посети и Вториот по големина воден музеј во Европа. Незаборавна глетка е да стоите на подвижен ескалатор, а над вас да пливаат ајкули,риби и морски коњчиња. Низ целиот аквариум има поставено одличен sound around кој ви ги носи директно звуците од морската длабочина.
    [​IMG]
    Ајде да спомнеме нешто и за шопингот. Во Барселона девојките може слободно да го доживеат чуството на Кери Бредшо во „Сексот и Градот“. Шетањето по огромните продавници со голем избор на модели и броеви на маички, штикли,чанти и accessories. Интересно е да се напомене и вие да знаете дека модните марки Zara, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius, Massimo Dutti се дел од Inditex групацијата која е основана во Шпанија. Поради тоа и цените на самите се далеку поефтини од останатите пазари.
    [​IMG]
    Клубот Барселона е сосема друга приказна. Доколку имаме можност да погодиме кога фудбалскиот клуб Барселона игра во некое натпреварување, ќе имате прилика да го почуствувате спортскиот дух на градот. Барселона е град со магични фонтани, со изворендна Гауди архитектура,град на олимписки игри,град кој никогаш не спие.
    [​IMG]

    :inlove:
     
    На BojanaLegija, savana, LaraSolare и 10 други им се допаѓа ова.
  2. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Да не дополнувам, супер си го доловила духот на градот. Преубаво и едно од моите омилени места.
     
  3. Anja98

    Anja98 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Јас бев лани во Барселона :) Нема што да се каже,прекрасно е! Ла рамбла,саграда фамилија(катедралата),фонтаните,прекрасни споменици,и историски градби,стадионот... за шопинг и немав многу време ама има доста убави трговски центри :)
     
  4. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Сум била и е многу убав град! :)
     
  5. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Уште не сум бил, но животна желба ми е да ја посетам, како и Ноу Камп.
     
  6. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Бев лани во Барселона, кога бев на апсолвентска екскурзија и морам да кажам дека беше прекрасно.

    Се прошетавме по Ла Рамбла, ги посетивме катедралата Саграда Фамилија, паркот Гуел, Аквариумот, пристаништето, фонтаната кај замокот Монжуик, стадионот на фудбалскиот клуб Еспањол, фан-шопот на Барса (кој е во склоп на стадионот Ноу Камп, но за посета на стадионот, влез на трибини и во соблекувалните се доплаќаше 22 евра. Иако многу луѓе бевме заинтересирани, немаше доволно време).

    Многу ми се допадна градот, но дефинитивно би отишла повторно за да можам поубаво да го разгледам и почувствувам духот на Барселона!
     
  7. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    921
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Би сакала да одам во септември на одмор во Шпанија, да ја посетам и Барселона, кажете ми предлог на некои убави места со убави плажи во близина.
     
  8. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Нема што да се повторувам, прекрасно место. Поминав преубави три дена овде :inlove: ама секако потребни се повеќе за вистински да го осетиш духот на Барселона. Се надевам ќе ги имам :D Во секој случај вреди повторно да се отиде овде.
     
  9. Mila00

    Mila00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Имав можност да отидам и прекрасно си поминав...
     
  10. aleksandra362

    aleksandra362 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Од тоа што кажуваат сите и раскажуваат и гледам и некои емисии на тв. и слики на нет..дефитивно би сакала барем еден ден да сум таму :)
     
  11. redheaded

    redheaded Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Бев лани и малку ми беа 3 дена ;( , кога ќе имам прилика повторно ќе отидам на минимум 10 дена ;)
     
  12. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Според мене, Барселона е најубавиот град во Европа!!! :!:
     
  13. Seashell31

    Seashell31 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    736
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Бев оваа година крај на август,иако беше многу топло ја постигнавне целта и ја прошетавме цела Барселона. :D
     
  14. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.587
    Пол:
    Женски
    Не сум била, но желба ми е да ја посетам :)
     
  15. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Во многу градови во светот сум била, во некои и сум живеала подолго време, но како Барселона нема. Еднаш бев со другарка, тогаш бев single и џабе плативме хотел, немавме време да јадеме од што излегувавме преку ден по сите можни музеи, паркови и нормално на плажите на Барцелонета, а навечер во многу клубови, кафичи, ресторани ептен fancy места и најзабавно во свет, таму искачанка почнува од 10 и трае до 6 сабајле и вторпат на меден месец како повозрасна само по ресторани и шетање, исто преубаво романтично ако сакате да одите со вашата љубов. Пак би одела уште утре.
     
    На ivancekitty му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    И јас бев кратко во Барселона, 3 дена и едноставно немам зборови.
    Барселона е место што те плени на прв поглед, има некоја магија во сето тоа, особено Барселона во пролетно издание :). Несомнено би можела да останам да живеам таму засекогаш без око да ми трепне :).
     
  17. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Ме интересира збор-два околу шопингот во Барселона, т.е околу продавниците (бершка,зара,масимо дути,страдивариус) дали се блиску и како се движат цените во јули?( попусти и сл).
     
  18. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Овие ги имаш на Ла Рамбла, улица со бутици од двете страни :D веројатно си слушнала, позната е. Исто во шопинг центарот кај пристаништето и во Матаро, ама овој е надвор од градот, не е во центарот. За цени и попусти не можам да кажам :)
     

    Прикачени фајлови:

    • la-rambla.jpg
      la-rambla.jpg
      Големина на фајлот:
      166,4 KB
      Прегледи:
      218
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  19. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.641
    Пол:
    Женски
    Ооооо колку сакам тука да дојдам ^_^
    ќе си бидам пресреќна и презадоволна
    Сите места сакам да ги посетам
    ама посебно Камп Ноу и една фотографија со некој од фудбалерите на ФК Барселона :$
     
  20. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.053
    Допаѓања:
    15.940
    Јули е вистинскиот месец за шопинг во Барселона - почнуваат летните попусти! Вистински (а не само на излог, ко во Ск) попусти до 70%. Ударни се првите 3-4 дена од попустите, потоа лека-полека се редуцира изборот на роба, затоа што фанатично (а според локалците - традиционално) се пазарува (и покрај долго зборуваната криза). Попустиве траат до крај на август - има т.н. segundas rebajas (уште пониски цени), но тогаш ретко се наоѓа асално парче, ама не е невозможно.
    За набројаните брендови, лично ги препорачувам улиците Paseo de Gracía, Pelayo и Portal de L' Angel - сите гравитираат околу Plaza de Cataluña. La Rambla избегнувајте ја, а ако веќе морате овде - внимавајте на чантите.