1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Барселона (Шпанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од anamariia.x3, 28 јули 2012.

  1. sindi87

    sindi87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Сакам ова лето да одам за Барселона па ме интересира кај е најубаво да барам сместување дали во хотелите што се во центар или блиску некоја плажа и која плажа би ми ја препорачале? :)
     
  2. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Прочитав се што сте напишале, ги погледанв сите слике кои сте ги постирале, значи од толку многу што ја сакам БАРЕЛОНА и спомените кои ми се врќаа, солзи почнаа да ми надоаѓаат. Отидов, два дена бев таму и малку ми се. За тие два дена доста видов но би сакала да сум сместена директно во Барселона, да поминам едно две недели таму. Ах колкуе магична се заљубив воБарселона, фасцинирна сум. Би сакала да живеам таму. :call: ;)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48
    Летово Wizz Air пуштаат летови за тука па ќе одам :D
     
    На ivancekitty му/ѝ се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Барселона ми е дел од програмата за апсолвентската екскурзија. Едвај чекам.
     
    На mh23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    Барселона има доста убаво пристаниште и доста големи бродови кроузери. убави места, топла клиа, ефтино но и доста се краде особено има луѓе кои се препраени и демек глумат се со цел да ве изманипулираат и да ви земат ташната..значи внимавајте..
    во однос на цените исто како во турција ценкајтесе од 5 можи на 1 евро да дојди. и шармирајте ако сте девојчиња..
    има добар шопинг и доста ефино во тоа молот кај пристаништето. верувам дека ќе ви се допадне
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ах Барселона.... Со ова летовиве од ВизЕир што ги воведоа ми доаѓаат некои луди идеи за одмор, ама после ми текнува дека немам работа :D
    Една шетња по Ла Рамбла, кафе на пристаниште, а за вечера сендвич в рака и трк кај фонтаните.
    Градов е еден од оние кои досега најмногу ми оставиле впечаток во мојата шетачка кариера.
     
    На Nati.P и mh23 им се допаѓа ова.
  7. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Барселона ме маѓепса. Дури и десет дена ми беа премалку.
    Восхитува со неверојатната архитектура на Гауди, паркот и куќата Гиел се дефинитивно едни неверојатни архитектонски чуда. Необични облици, мозаици, користење на различни материјали за изградба. Очиве мои не можеа да се изнагледаат. За ремек делото Саграда Фамилија што и да кажам ќе биде премалку. Иако недовршена и се уште во реконструкција остава без здив. Гауди бил магионичар дефинитивно, неверојатен човек. Штета што многу од неговите проекти останале недовршени.
    Освен ремек делата на Гауди, Барселона има и многу други историски градби кои зрачат со единствен сјај.
    Мора да започнам од Катедралата. Би отишла во Барселона повторно само за пак да влезам во неа. Влезот е бесплатен во одредени часови. Прекрасни иконостаси, дрворезби, олтари на многу светци и бескрајна височина на црквата. Јас како голем неверник кога влегов ме обзема такво некое чувство што цело тело ми трепереше и ми поминуваа морници и за момент како некои возвишени сили да лебдеа низ воздухот. Наеднаш и ќе почнев да верувам во нешто, како некоја сила да се движеше околу мене. Ме восхити црквата...
    Потоа влезот во улицата на Триумфалната Капија и самата капија. Чувство како да влегуваш во ново освоен град.
    Тесните улички на Барселона освојуваат, секоја со свој дух, со преубави згради.. На секој чекор мали и симпатични плоштади, фонтани и некоја знаменитост. Слатки, мали ресторанчиња, со солени цени :D
    Паркот Сиутадела потполно ме восхити, фонтаната е ремек дело, морав два пати да го прошетам.
    Плоштадот Еспања ми остави најголем впечаток од останатите. Фасцинантен споменик од четири страни со фонтани и скулптури. И величествен влез во парк Монтјуск, со два столба и мали фонтани од двете страни. Продолжувајќи напред се наоѓа магичната фонтана, и замок кој освојува, моментално е Музеј на Каталонските уметности. Од двете страни е обвиен со зеленило и бесконечен парк.
    Би се вратила повторно уште денес. Еден breath taking град.
    2015-07-20 19.21.03.jpg 2015-07-19 13.39.15.jpg 2015-07-19 11.39.59.jpg 2015-07-12 12.22.34.jpg 2015-07-18 12.32.56.jpg 2015-07-17 23.09.27.jpg 2015-07-17 23.02.52.jpg 2015-07-17 21.49.32.jpg
     
    На molikaMk, Saraa, LaraSolare и 7 други им се допаѓа ова.
  8. Ibrahimovich

    Ibrahimovich Нов член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :)
    Планирам да одам за Барселона,но некако аеродромот ми излеа далеку од центарот.Ќе сакате да ми кажете како се движат цените на автобусите,таксито,како најлсно да стигнам до таму ?
    Фала ви многуууу
     
  9. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.245
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    од aеродром на секои 10 мин имаш Aerobus до центар, 5,90 евра во правец..имаш и такси кои коштаат по 25-30 евра до центар ама искрено не се исплаќа,автобусот застанува одма пред аеродром,супер модерен со WI-fi,УСБ за полнење телефон,застанува на неколку локации во градот и последна станица на Placa Catalunya,одма во центар на 2 мин од La Rambla
     
    На stela 34 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Ќе си се качиш на воз/метро. Кога ќе излезеш од аеродром од лево имаш голем премин и ќе стигнеш. Прашај само метро и ќе ти кажат. Карта единечна беше 2,5 евра а за 10 вожњи со метро/воз/ автобус е 9,95. Ќе ти треба превоз па ти препорачувам од 10 вожњи да земеш. Има автомати од каде се купуваат картичките. До центар околу 20 минути е.
     
    На mirandaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    Пред самиот аеродром стои и автобус бр.46. Оди до центар (Плаца Еспања) и кошта 2 евра и 10 или 20 центи.
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Знае ли некоја како е за Нова Година во Барселона?
    И се исплати ли да одам со агенција и водич?
     
  13. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.053
    Допаѓања:
    15.940
    Гужва, како и во лето (зборувам за туристичкиот дел на Барселона). Новата градоначалничка конечно попушти пред притисоците на трговците и новогодишното осветлување ќе биде вклучено уште на 27ми ноември. Значи, празнично и раздвижено.

    Од 2013 има и официјален пречек на Нова година кај Фонтаната на Монжуик. Малку музика, малку огномет и до 1 сè е завршено. Забранет е алкохол, се прават проверки. Може да си носиш само 12 зрнца грозје. Се јаде по едно при одбројувањето до полноќ и со секое се замислува по една желба. :)

    И пречекот во ресторани не трае подолго, до 1 и фајрон. Целовечерни журки само во дискотеките и тоа со претходна резервација. Метрото ќе работи цела ноќ, а и неколку линии се покриени со ноќни автобуси.

    Она што е поразлично годинава се парламентарните избори, закажани за 20 - ти декември. Рахој сака да ги "фати" луѓето во празнично расположение, плашејќи се дебакал. Сецесионистите не го сакаат. Можна е малку понапната политичка атмосфера. Лани имаше улични нереди и пресметки со полицијата и за многу помала работа.

    Не те одвраќам од идејата за пречек на Нова година во Барселона, само укажувам на тоа да се внимава малку повеќе. Може и сè да помине во најдобар ред.

    Не е тешко и сам да си организираш патување, посебно сега со директниот лет на Визер.
     
    На molikaMk, ivancekitty, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Здраво , некој кој веќе бил во Барселона да сподели искуство за најдобри туристички атракции ,цена на билети, цена на карта за метро .... букиравме авионски карти со колешките за 8ми март :) ги најдовме по супер цена од 2600ден повратен па ке бидиме 4 дена ... колку повеќе инфо ми дадите толку подобро :) фалааааааа
     
    На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Пази со транспорт од аеродром до хотел. Гледајте да најдете некој автобус до хотелот или градот. 150-200 евра зимаат со кола ако одите до градот.
     
  16. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски

    најдовме 12е во еден правец со комбе ... знаеш влезниците колку се ? нешто повеќе
     
  17. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Па ако сте се собрале повеќе души или сте нашле автобус ок е.
    Иначе влезници за што?
     
  18. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Дечки, aј некoј кoј штo бил вo Бaрселoнa дa ми кaже кoлку чини пoврaтен билет сo виз aир и кoлку се движaт цените зa хoтел? Или некoјa пoевтинa вaријaнтa?
     
  19. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    Марик, не знам каков е твојот економски статус и што очекуваш од еден град. Дали е во прашање ноќен живот или можеби посета на културни знаменитост? Ако се и двете во прашање јас би ти препорачал да си одиш во Прага ако не си бил веќе.

    Ем поевтино, ем поатрактивен ноќен живот, а воопшто не заостанува во поглед на архитектурата од Барселона. Или можеби твој избор би била Будимпешта.
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. krofnicka27

    krofnicka27 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    12.565
    Пол:
    Женски
    Омилен град ми е..Бев пред неколку месеци и сум воодушевена, баш како што очекував :) Еднаш прочитав на интернет дека на La Rambla има многу измамници кои крадат, но напротив, баш беше некако пријатно и сите беа многу љубезни :)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.