1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Барселона (Шпанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од anamariia.x3, 28 јули 2012.

  1. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    САКАМ ДА ПРАШАМ ДАЛИ НЕКОЈ СКОРО ИМА ПАТУВАНО ЗА БАРСЕЛОНА ?
    ДА МИ КАЖЕТЕ ОТПРИЛИКА КОЛКУ СЕ ВЛЕЗНИЦИТЕ ЗА ПОЗНАТИТЕ МЕСТА / АТРАКЦИИ ... МЕТРО ?

    КОЛКУ ПОВЕЌЕ ИНФО ТОЛКУ ПОДОБРО :P
    фалааа
     
  2. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    САКАМ ДА ПРАШАМ ДАЛИ НЕКОЈ СКОРО ИМА ПАТУВАНО ЗА БАРСЕЛОНА ?
    ДА МИ КАЖЕТЕ ОТПРИЛИКА КОЛКУ СЕ ВЛЕЗНИЦИТЕ ЗА ПОЗНАТИТЕ МЕСТА / АТРАКЦИИ ... МЕТРО ?

    КОЛКУ ПОВЕЌЕ ИНФО ТОЛКУ ПОДОБРО :P
    фалааа
     
  3. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    @kjukli е таму.Ќе ја чекаме со детален извештај на темава.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    @VACA За возење во метро/автобус/воз имаш едноктракна карта која е околу 2,50 и карта за 10 возења која е 9,95. Можеш да смениш колку сакаш превоз во рок од еден час и 15 минути картата ќе ти биде само еднаш куцната. Значи се качуваш пример во метро се возиш 10 минути, излегуваш, се качуваш во автобус, ја поминуваш пак картата, но не ти ја отчитува. Таа од 10 вожњи може да ја користат повеќе луѓе, пример прво ја откуцуваш за тебе поминуваш, па ја ставаш пак, откуцува и поминува некој друг. За надвор од Барселона има други регионални картички кои се поделени по зони. Ако планираш да одиш на друго место, прашај на информации. Во секое метро имаш инфо биро.

    За влезници во познативе места, има некои кои можеш да ги купиш преку интернет и заштедуваш. Пример Саграда Фамилија на интернет да ја купиш е 15 евра, а таму 18. Во парк Гуел влезница за монумент делот е 8 евра, инаку паркот за шетање е бесплатен. Во некои од музеите во недела после 15ч влезниците се бесплатни. Во Пикасо има премногу гужва и најубаво е накај 14:30 веќе да си таму да чекаш ред за влезници. Инаку мислам дека е околу 9 евра влезница. За било кој музеј што те интересира има информации на интернет. Сите имаат страна и пишува на англиски и цена и дали има попусти. Палатата Гуел е исто 9 евра, бесплатен влез е само првата недела во месецот, кога и сите музеи се бесплатни.
    Монжуик замокот за помлади до 29 е 3 евра, инаку 6, и дефинитивно вреди да се види.

    Ако уште нешто те интересира слободно прашај.
     
    На Giovanna, VACA и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  5. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    И јас планирам да одам. Но со агенција најверојатно.
    Сакав да те прашам, зошто гледам си била во сопствена режија. Има ли многу маткање натаму наваму со куфери и онака низ градот?
     
  6. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Зависи каде си сместен и колку пари сакаш да дадеш за превоз. :D
    Да се редактирам. Ние две одевме со метро од центарот на Барса до аеродром, се возевме со едно метро па сменивме и се качивме во воз. Плативме две евра.
     
  7. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Еве на пример кажи ти колку пари даде за смештај и во кој хотел беше? И колку далеку ти беше хотелот од центарот?
     
  8. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Приватно сместување бев, преку аирбнб, платив 70 евра за 7 дена, значи 140 за двете. Имавме соба со брачен кревет, балкон, тоалет кој требаше да го делиме со девојката која живее во станот, но не беше тука, и употребувавме кујна и дневна. До метро имавме две минути пешачење.
    А инаку до центар имавме 10-15 минути пешачење, а до плажа 5.
     
    Последна измена: 25 февруари 2016
    На biGirl, molikaMk, Marick14 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски




    која е цената на фламенгото ? дали беше ? јадењето дали е скапо ? Ние ке одиме на 8ми март со авион картата ја плативме уште во октомври 2600ден повратна и најдовме хотел ла република кој се наоѓа на ла рамбла улицата и е 65 е за 4нокевања ,мислам дека е ок :)

    колку повеќе инфо подобро ... хаах
     
  10. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Ти го имам сликано хотелот, можеби и сум го постирала, хаха. Не е на Ла Рамбла, туку кај Сиутадела паркот.
    https://www.google.com/maps/place/R...i790!4m2!3m1!1s0x0:0x2357ba99901bb71f!6m1!1e1
    Овој е така?

    Фламенко имаше за околу 25-35 евра од човек.. Има на уличките луѓе со флаери, ќе ги забележите. Јас не бев, другарка ми слабо по тоа, инаку имав голема желба. Јадењето најефтино по лице е 8,85 понуда со тапас и главно јадење, има пред секој бар изложено цени, нема шанси да утнете било што. Пиењето е поскапо, ама се наоѓаат местенца каде има сангрија за 3 евра. Првата вечер обавезно убаво прошетајте, па седнете.
     
  11. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Овој нашиот е со базен горе на врвот ... Имам милион прашања ама во моментот не ми текнува :) се надевам можам да те контактирам пак ... А времето какво е?
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Ne mozev da go najdam na google, ovoj mi izleze so toa ime. Ne e bitno. Se nadevam kje bidete zadovolni. Sekako, shto i da ti treba pishi. Vremeto beshe ubavo, sonchevo, no duvashe mnogu. Bi trebalo vie koga kje ldite usjte potoplo da bide. Vidi vremenska prognoza, tochni se.
     
    На VACA му/ѝ се допаѓа ова.
  13. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    @kjukli Мене ме интересираше како се стигнува од едно место на друго од овие познатите :) со метро ли или не се многу одалечени и влезниците ?
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Па пример од Ла Рамбла до Саграда фамилија може пешки, ама има саат пешачење, така што со метро е најпаметно, иако ние шетавме и пешачевме, се враќавме од Парк Гуел пешки што е на 40 мин од Саграда и после одевме пешки до смештај уште некој саат и 15тина минути. Ама сакавме да го видиме убаво цел град и имавме доволно време. Во Монжуик замокот има бус до горе, возење е околу пола час, од Плаза Еспања, а за враќање исто пешки одевме накај еден час и пол до фонтаните пред Плаза Еспања. Во центар ти се сите мусеи има многу знаци каде што се наоѓа, нема потреба од метро. До Плаза Еспања исто има метро, пешки е околу пола час, ќукиве на Гауди Батло и Мила се на Пасеиг де Грасиа а таа ти е улицата после Ла Рамбла, пешки околу пола час, но може исто со метро. Во глобала можеш сегде со метро, со бус, има табли, пишува каде да одиш со која линија, број... Некое место посебно да те интересира?
     
  15. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски

    ние имаме цели 3 дена за шетање ,сакаме да ги видиме најпознатите места ... гауди,фонтаните,катедралата,можеби Camp nou , имало кај фонтаните некој бар ротационен што се вртел онаа куката со коски и така .. ако имаме време и некои други музеи ... плажата како е ? нешто да препорачаш ... фала ти многу за инфо
     
  16. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски

    цена на влезниците ?
     
  17. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Ти пишав погоре.

     
    На VACA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Ухууу ако е вака нема шанси толку да се малтретирам. Боље ќе си платам преку агенција и со водич.
     
  19. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Во Барселона како и секој поголем град има hop on-hop off автобусчиња со отворен покриш што кружат низ градот. Има две линии и со една карта (јас ја купив онлајн) што важи два дена може да се видат сите атракции. На автобусот има бесплатен wifi интернет, имаш и апликација за Android или IOS плус водич на неколку јазици со слушалки. Можеш да се симнеш кај сакаш и пак да се качиш на наредниот бус да продолжиш со турата.
    Прекрасно искуство особено ако сте таму само на неколку дена.
     
    На 1209, ph.orhideja, Giovanna и 2 други им се допаѓа ова.
  20. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Колку пари ја плати ?