1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Барселона (Шпанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од anamariia.x3, 28 јули 2012.

  1. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    На линкот што го поставив има опција да купиш карти за еден или два дена, цените се различни. Гледам дека малку се поскапи од лани, но имај во предвид дека онлајн добиваш 10% попуст.

    Она што не видов некој да го спомне е PortAventura забавниот парк на околу 50тина километри од Барселона, еден од најголемите во светски рамки. НЕПОВТОРЛИВО искуство, кој е дете во душа и љубител на адреналин со сигурност ќе ужива.
     
    Последна измена: 27 февруари 2016
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Marik jas ne otidov za da se pofalam deka sum gi videla site poznati mesta, napishav ubavo shetavme zatoa shto sakavme da ja pochustvuvame vistinskata magija na gradot.
    Istoto moze slobodno i so metro, bus bilo koe prevozno sredstvo.
    Avtobusite shto gi spomna Artemision se okolu 25 evra. I iskreno mnogu e popametno da vlezesh vo bar dva muzeja ili bilo kakvi gradbi otkolku za tie pari nekoj da te vozi so avtobus i samo od nadvor da gledash. Da napomenam deka sega duva i smrznuvachka e vo avtobusot. Lugje se vozea so kaputi, shalovi i kapi.
    Ama sekako sekoj kako shto si saka i mu odgovara.
     
    На doubleinfinity и VACA им се допаѓа ова.
  3. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Хоп он-хоп оф ви е супер варијанта за разгледување на градот ако сте 3-4 дена.Тоа е ,,грубо"разгледување на градот. Во неколку градови сум ја пробала варијантава и ми одговара.
    @kjukli била цела недела и имала време да ја осети душата на градот.
    Ако си само на 3 дена сакаш да видиш што повеќе знаменитости и да посетиш некој музеј.
    Мене многу ми се допаѓа оваа варијанта цела недела да си таму.Ние сакаме летово да одиме,децата многу сакаат,поготово за Портавентура.Ама сакаме да искомбинираме и одмор и шетање.Агенцииве нудат само аранжмани од една недела,што е многу малку.
    Имаме се уште време,најверојатно своја режија ќе тераме.
     
    На kjukli, Artemission и do-re-mi им се допаѓа ова.
  4. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    @ph.orhideja не ви треба аранжман од агенција за Барселона и Коста Брава (за одмор). Со WizzAir имате директни летови, а на интернет можете да најдете буквално се: од сместување, храна, превоз, тури, карти... Ако не ви се брза за роденденот WizzAir имаат секоја година попуст 2 карти по цена за 1 па може да заштедите тука многу ако веќе имате одредено датуми и летови, само стануваш сабајле и ги купуваш картите (што порано толку подобро). Лани имаше повратни карти за двајца вкупно 8000 денари што е смешно малку ама за жал ние веќе ги имавме земено неколку недели претходно.
    А во PortAventura верувај возрасните уживаат повеќе :D
    Обавезно да земете и некоја од фотките што ги прават додека се возите, фаците се прајслес и остануваат уникатни спомени. Гледај само да одите работен ден зошто ние згрешивме што отидовме во недела, беше премногу гужва и се чекаше од пола саат до саат во ред пред сите атракции.

    2016-02-27 14.26.45.jpg
     
    На krofnicka27 и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  5. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    како се стигнува до плажа?
     
  6. Smokvicka11

    Smokvicka11 Нов член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Сакам за велигден да одам за Барселона. Како е поисплатливо сам да си резервираш се преку нет или преку агенција?
     
  7. molikaMk

    molikaMk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    2.378
    @kjukli Планирам да одам барселона октомври со Wizz air... Е сега ме интересира колку додатни трошаци има настрана од цената на билетот ( пример за резервација на седиште, за багаж...)....Не сум патувала досега со авион па затоа прашувам..:)
     
  8. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    зависи каде е смештајот нели? :) Плажата е во самиот град, Барцелонета се вика вика област/населба, блиску е од Ла Рамбла. Јас бев во стариот дел сместена во Готик делот и одевме пешки до плажа за 10-15 мин.
     
  9. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    За багаж слободно Види на страната на Визер. Ќе ти израчунаат во зависност колкав куфер ќе носиш и од сезона. За резервирање седиште е 100-200 ден. Многу е глупаво тоа што кога купуваш две карти ви дава различни седишта за да мора да доплатите. Има и други работи, не знам приоритетно влегување итн,ама се ти пишува убаво кога ќе зашочнеш да ја купуваш картата. Внимавај и читај се'. Не стистакај продолжи туку така.
     
    На molikaMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. a.nuska

    a.nuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    65
    Гледав понуда преку агенција имаше и за 500 еура со се фклучено а имаше и за помалку само со појадок...е сега таму скапо е....да не потрошам многу пари хахаха...планирав за Грција ама некако тука некаде ми идат цените па зошто не Барселона...ај пишете ми побрзо...
     
  11. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Што да ти пишеме? Не прочита мислења погоре?
     
  12. a.nuska

    a.nuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    65
    Прочитав....ама не прочитав никој да има кажано колку пари би потрошила за една недела џепарац мислам колку да имам
     
  13. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Тоа е индивидуално. Каде планираш да шеташ, што ќе посетуваш, дали ќе јадеш надвор, или ќе си правиш сама, дали ќе носиш од тука.. Дали ќе купуваш нешто, дали ќе одиш по дискотеки. Јас за 10 дена потрошив 100 евра, ама јас штедам, се хранев дома и не си купив ништо, а шетав на многу места. Од тие 100 евра 30 потрошив на превоз..

    Ама пример другарка ми што беше две недели после мене потроши 500 евра, а беше сместена во хотел и имаше доручек..

    Така што се е до тебе. Прелистај си по интеренет има за се информации, а и на другите страни имаме дискутирано за цените на храна, и влезници за некои места.
     
  14. a.nuska

    a.nuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    65
    И уште едно прашање да те прашам...во понудата од Агенцијата има две опции кое да го одберам коста брава или коста дора да? (Извини што те малтретирам ама ме интересира се за да си испланирам оти планирав за одмор за Грција ама гледам дека тука некаде ќе биди и Барселона со цените па затоа сакам да се информирам...и дали има убави плажи? )
     
  15. JustBeautiful

    JustBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Во Лорет де Мар е многуууу убаво, плажите прекрасни, цените се слични како и во Грција барем во оние продавници што беа блиску до плажата. Има многу што да се види, вреди да се посети :)
     
    На Tajnaotrovna и a.nuska им се допаѓа ова.
  16. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Мене делот кај Коста дорада ми е поубав, прогуглај, види слики.
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Која е најефтина варијанта и од каде да се оди во Барселона?
    Многу се поскапени овде од Визер. :(
     
  18. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    На Коста Дорада се наоѓа Портавентура,забавниот парк.Инаку мислам дека оддалеченоста од Барселона е тука некаде.
    Каде и да одиш,нема да згрешиш.
     
    На do-re-mi и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
  19. Guess-89

    Guess-89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    Многу ниски цени гледам за Шпанија по агенциите. Дали е можно цената за 7 ноќевања со авион да биде само 299ЕУР?
     
  20. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Од толку започнуваат цените.Таа цена е за хотели со пониска категоризација и мислам дека е за во јуни.Има плус и аеродромски такси,околу 60 евра.
     
    На Guess-89 му/ѝ се допаѓа ова.