1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бајага

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Kasha, 23 јануари 2012.

 1. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.263
  Момчило Бајагиќ Бајага (19 февруари 1960) е српски пејач.
  Својата музичка кариера Момчило ја започнал на својата 14 година, во бендот ТНТ. По три години се приклучил на групата Рибља Чорба, една од најпопуларните музички групи во тоа време. Во почетокот се појавувал само на настапите на групата, за да со текот на времето стане главен автор на групата. Заедно со групата снимиле пет албуми.
  Рибља Чорба официјално од групата го исклучила на 19 јули 1984 година. По неколку години, тој формира своја музичка група под името Бајага и инструктори.
  Освен ова, тој работил и на музиката од филмот Ни на земја ни на небо (Моји су другови), како и Професионалец (Пада влада).

  [​IMG]

  Мене човеков ептен ми е звер, си го обожавам :) . прва причина: премногу ми личи на татко ми од млади денови :) , а втора песните секако. сам си ги пишува текстовите цел живот, фамилијарен човек, никакви скандали не се поврзуваат со него, мада на времето жарел и палел. :lol:
  многу го оспоруваат дека нема баш некој кој знае колку квалитетен вокал, ама покрај Мајли и Бибер што имаат теми, мислам дека и он заслужува, и се чудам како никој до сега не отворил колку што видов.
  омилени песни сите, ама еве некои да издвојам ептен посебни :

  http://www.youtube.com/watch?v=AaYJ769xG1s

  http://www.youtube.com/watch?v=lrCTU8HVUDM

  http://www.youtube.com/watch?v=rJYDKc0X ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=Sec-moJH ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=iddQt4rF ... re=related
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
  Ги обожааааавам песните на Бајага, браво браво и само браво, неговиве песни ќе останат вечни хитови, тоа е дефинитивно.
  И никогаш нема да му ја заборавам песната Маслинка мислам дека се викаше-македонса песна :)
   
 3. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.627
  Многу ми се допаѓа Бајага, настрана што има лош глас :D мене ми е многу шарментен, како и неговите песни. Така се леснички и нефорсирани, певливи и паметни. Добар стих, фина музика и секси глас :l:

  Оваа не дека му е најдобра, ама мене ми е омилена :) http://www.youtube.com/watch?v=CLpLUOcczno

  http://www.youtube.com/watch?v=jtNEVXDvBxY

  http://www.youtube.com/watch?v=ZfsQSIE9Upk

  A gledam iza svakog ugla da se pojavis, da se pojavis da me pokupis... http://www.youtube.com/watch?v=ZBZVYX4eOOs

  И македонската која како мала многу ја слушав и на оваа најмн. ми се допаѓа неговиот глас
  http://www.youtube.com/watch?v=oPyVaaSNM3k
   
  На Kasha му/ѝ се допаѓа ова.
 4. simmone

  simmone Активен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  12

  Ti si usla u moj pogled,
  u moj pogled k'o u zagrljaj,
  pa me nateras da pricam,
  nemam obicaj.

  Leptiri u mom stomaku,
  uvek me na tebe potsete.
  Ja ih uspavam na foru,
  al te osete

  Onda potonem u sebe
  tamo dole sretnem tebe
  pa se slike k'o komadi
  ostrog stakla
  zariju u dlan

  Ulica zmaj od nocaja
  ovde su cuda moguca
  Zmaj od Nocaja
  Ulica tabla limena
  i na njoj mesto imena
  Zmaj od Nocaja

  Nikog ne volim da sretnem
  ljude gledam k'o kroz kameru
  mogao bih da snimim sretne
  nemam nameru

  Svetli svetlo kroz roletne
  tanke zute notne linije
  ja po njima pisem pesmu
  a ti skini je

  Onda potonem u sebe
  tamo dole sretnem tebe
  pa se slike k'o komadi
  ostrog stakla
  zariju u dlan

  Ulica zmaj od Nocaja
  ovde su cuda moguca
  Zmaj od Nocaja
  Ulica tabla limena
  i na njoj mesto imena
  Zmaj od Nocaja


  Песнава ме убива у поим ,,, толку а ја слушнам се разнежнувам буди убави спомени кои моментално болат ///
  :drunk:
   
 5. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.804
  Зошто има само четири мислења за Бајага? :( Мислам дека вреди да има повеќе. Освен песна против малери(што инаку не можам да ја смислам) сите други песни му се убави и интересни. :) И не, не мислам дека има лош глас! Има длабок, специфичен глас. Ама на изглед дечки, не можам ни да го смислам уште од мала. Не знам колку години имав, листајќи некое списание налетав на него. На сликата беше гол- како од мајка роден, цел издепилиран и само еден тиган држеше онаму доле....знаете веќе каде... :rofl: Една таква чудна фаца беше направил, абе ми се згрози... :puke: Од тогаш па наваму избегнувам да го гледам, доволно е да го слушам :D
   
 6. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.880
  Допаѓања:
  11.610
  Цар. Има преубави песни, ма најубави. Нема песна од него што не ми се свиѓа, па јас израснав со него. Нема песна а јас да не ја знам. ;)

  http://www.youtube.com/watch?v=oAEKtxAJnuY&feature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=5xTHPqHLbic

  http://www.youtube.com/watch?v=9MRi2Wdq ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=Dt1Z0xiS ... 7817CBB8E4
  + Vjerujem, ne vjerujem ( не можам да ставам линк, 5 се дозволени)

  Овие ми се најомилени. А царската ја оставам за на крај.

  http://www.youtube.com/watch?v=DKdr22IZCIA :l: :l: :l: :l: :l: :l: :l:
   
 7. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  78
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.321
  Допаѓања:
  58.205
  Пол:
  Женски
  Има и други кои ги сакам но ги издвојувам овие.
   
 9. Liberate

  Liberate Активен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2014
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  163


  Значи му ја обожавам :inlove:
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.326
  Пол:
  Женски