1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од kiki-medo, 19 март 2013.

  1. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    А ти од кај знаеш дека сум немала мака? Имав две неуспешни бремености, а вториот беше поради аномалија. И колку само сум се нервирала и плачела. И да, не одев кај такви што зинале за пари за да заработат на туѓа мака (зашто ти секако ќе им дадеш барем 100 денари и ќе ти речат да одиш пак), туку кај лекари-специјалисти одев и направив кариотип само. И не верувам на тие гледачи и бајачи. Што ќе ми помогне гледач некој за дете? Ќе ме поплука и оп готово? Па сега барем има напредна медицина.
     
    На Meckicja, Mishela, Abeja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Pa bidejki jas neznam zatoa ti se izviniv mislam deka..i IZVINI ama sum.imala slucaj kaj so LEKAR SPECIJALIST bil POVEKE ZINAT ZA PARI naogase i toa so treba i ne treba da vidi i napravi za pari nego ovie luge sto gi deklariras kako ZINATI ZA PARI a tie siroti ako ne im ostavis ni 10 denari nema zbor da ti kazat nit pa se sitat na tugja maka za pari. Ima i takvi mozebi ne vikam ne no ima nekoi sto stvarno rabottat za da pomagaat na lugeto .i ete od NAPREDNATA TEHNOLOGIJA 10 GOD nemozea dete da imaat so kakvi ne ispituvanja i tula i stranstvo i 4 invitra i sto uste ne pa eden obicen covek bez nikakva aparatura i tehnologija im pomogna za nekolku meseci.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Оф абе баш се сироти тие гледачите. Абе знаеш, кога се роди ќерка ми, плачеше еднаш цела ноќ и свекрва ми запна кај бајачка да ја носела и ај со мм ме убедија, божем ќе се смирела,била урочена. И се вративме и ќерка ми пак си плачеше. А бајачката рече пак да одиме, жими мајка отидов. А замисли ќерка ми си имала грчеви( а јас тазе мајка , прво дете немав поима дека ете од грчеви може толку да плаче), ама ете она ме убеди (бајачката) дека била урочена и тоа од мене и од мм. Мислам немам зборови за такви.
     
    На Meckicja, theowndemon, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Toa sigirno bila nekoja baba sto nemala.doma sto da pravi pa stava sol na glava i ckorcinja od kibrit i bae. Nemoj taka da zboris poznavam mnogu luge sto odele kaj razlicni luge za sekakvi problemi pa si go naogale spasot i lekot bas kaj niv. A takvi bajacki gi ima na sekok cekor. Jas veruvam vo takvi raboti deka nekoj luge si imaat mokji i pomagaat.
     
  5. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Абе свекрвата ме носеше баш кај најдобрата бајачка, што помагала многу на други. |(Ај небитно тоа,ама ме интересира како тој човек гледа од што дошло до спонтан, а што доктор не може да види?
     
  6. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Ne gleda samo za toa gleda bas za sve drugo . I ne neznam kako gleda ke odam ke vidam i ke pisam bas i znam.deka so sigirnost ke se vratam so nekkavo resenie ako mozam taka da go narecam..poso doktorive SPECIJALISTI sistina remedika i ostali nemozea da uvidat sto i kako se slucuva.
     
  7. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Извини молим те ти озбилна си?
    Што не можеле да увидат докторите од систина и ремедика?
    Како се вика тој од охрид ако нее тајна?
    Девојче гинеколошките проблеми тој нема да ти ги каже.
    И нема да ти каже имаш пример тромбофилија пиј аспирин.
    Со кој памет ова во 21 век:headbang:
     
    На dunika и Black girl им се допаѓа ова.
  8. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Девојче дали можеш да ме пратиш кај жената што и помогнала на тетка ти.И мене ми е за детенце немам успешни бремености.Поздрав и ти благодарам

    И јас имам проблем со спонтани.Ќе те замолам дали може пријателката да ти каже каде отишла за да успеам и јас.Ти благодарам

    Те молам можеш да ми кажеш дали успеа кај бабицата Мица и да ми дадеш сајт и јас да отидам. Ти благодарам и секое добро

    Те молам да ми кажеш како да стапаж во контакт со нив.Поздрав секое добро
     
    Последна измена од модератор: 8 јули 2018
  9. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Јас проблемот со спонтаните го најдов на трансфузиологија.
    А со вакви работи можеш само да си расипеш однос со блиски.
    Ако не веруваш ништо неможе да те стаса.
     
    На dunika и Martka им се допаѓа ова.
  10. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Имам дијагностика све испитав што може да се испита и ми установија мутација како твојата моник и си пијам терапија слична на твојата само појака,но немам резилтати а и сум си во години.Во црква си одам поштувам ама ете не успевам и сакам да одам по други патишта да пробам мислам дека имам некоја надеж.Не ми се оди секаде па затоа да се комсултирам со вас за да одам кај кои вас ви помогнал.❤❤❤Фала ви феминки ❤❤❤
     
  11. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Тие патишта не се убави бев пробав и видов затоа ти кажувам.
    После ќе мислиш дека секој ти прави лошо.
    Ќе биде верба во бога ќе биде
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    дијагностика сигурно немаш, може дијагноза да имаш. А бајач нема да ти помогне.
     
  13. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    За Љупче прашувате ли?
     
  14. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Ај одете кај специјалист, обавезно хистероскопија со лапароскопија да направите, може имате преграда на матката па од тоа спонтаниот. Не го губете времето со бајачи и гатачи. Зарем навистина мислите дека ако некој ви пребае, ако допрете камен, ако ставите гаќи на камен и кружите околу него ќе останете бремени? Сигурно има некој проблем кој треба да се открие и медицински да се реши.
     
    На crimson, dunika и LiliBoz им се допаѓа ова.
  15. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Да дијагноза,океј не мора бајач било кои што ќе ми помогне што не е во моќта на специјалистите,нешто што медицината не го може.

    Бев кај специјалист и имам све-лапаро хистеро хсг и сите испитувања и немам што друго да испитувам и иако медицината е напредна немам успех.Имам правено и инсеминации 7 едно ивф неуспешно и немам друго чаре него луѓе коишто помагаат каде што медицината не успева.
     
    Последна измена од модератор: 8 јули 2018
    На Sandra456* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    А со сопругот се е во ред? Имате правено генетски испитувања за двајцата?
     
  17. zoran43m.k

    zoran43m.k Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.632
    Пол:
    Машки
    За вакви работи , особено верничка што оди на црква и се моли , треба да знае дека не се оди на бајачи туку се моли на бог за чедо.Моли се на светите Јоаким и Ана , тие ја измолиле Богородица од Бога.
     
  18. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    И јас се нервирам да ти кажам искрено . Отракана жена во 21 век да верува во такви работи. Не, немам коментар едноставно. :x
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Тетка ми, Бог да ја прости, 15 години имаше проблеми со зачнување и доносување плод.
    Одеше и по доктори, и по бајачи, и по цркви, и секаде каде што ќе чуеше дека 'има лек'.
    Толку беше очајна, што ми се чини, да и' речеа ла*но треба да јади, ќе јадеше.

    Нејзината приказна е од пред 20 и кусур години, медицината не беше толку напредната, само што почнуваа со хормони за стимулирање овулација и задржување на плодот... барем кај нас.

    Имав 13 години, кога прв пат ми кажа, дека имало некои 'нови инекции', ама коштале многу пари.
    И' реков: Тето, ако треба позајми од моите и од дедо и пробај со нив.
    Не го направи тоа веднаш, туку по неколку години... Успешно забремени и доноси машко дете.
    Ми велеше после тоа: Колку беше мала, ама арно ми велеше. Требаше уште веднаш да ги земам инекциите.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Aj moze ako ne vi e problem malce da gi birate zborovite koi gi pisuvate ? Nikoj ne e otrakan i ne e tuka rabotata koj ima pamet ili ne.prasav samo iskustvo ili dali slusnal nekoj dolkolku ne znaete nisto za postavenoyo prasanje nema potreba od komentari . Nikok ne prasuva dali da odi na lekar ili ne site ni e jasno deka treba da se odi na lekar sosema e dr prasanjeto.

    Sto e vidoa 4 ginekolozi sto gi smeni bratucrkami i i specijalistite deka matkata i e spustena skroz i deka treba da prevzeme nesto okolu toa ??? NIKOJ OD TIE SPECIJALISTI NE KAZA NISTO TUKU EDEN COVEK OBICEN STO POMAGA NA LUGE SO SEKAKVI PROBLEMI I SO CEKAAT SO DENOVI I SAATI DA DOJDAT NA RED i ja isprati kade trrba da se obrati za nejzin problem i se resi ete ja zdrava prava so 2 deca a vo iscekuvanje na niv 5 6 godini. Pravete me mrdnata so sakate zborete no veruvam vo takvi luge sto mozat da pomognat sto nekogas ne e problemot nemozat da go resat lekari.
     
    Последна измена од модератор: 8 јули 2018