1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бањање за време на празници

Дискусија во 'Религија' започната од savana, 13 април 2012.

 1. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Девојки да ве прашам дали денес смее да се бања? Имам слушнато дека не чинело :?:
   
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.051
  Општи прашања

  Смее. Јас се бањав. Глупости се тоа.
   
  На savana му/ѝ се допаѓа ова.
 3. The.Complicated

  The.Complicated Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Во врска со Петок 13 или Велики Петок ?
   
 4. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.197
  Допаѓања:
  89.440
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Па ако си верник, не би требало да се бањаш. Ако не си голем верник исто ти се фаќа.
  Јас не внимавам многу на тоа дали е празник или не. :$
   
  На savana му/ѝ се допаѓа ова.
 5. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Не, туку во врска со празников , затоа прашувам.
   
 6. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.051
  Општи прашања

  Бањај се, уживај. :) Народ мора се нешто да измисли за да има занимација. Што, да не е и чистотата грев ?? :^)
   
  На kravce и savana им се допаѓа ова.
 7. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Општи прашања

  Па, и утре е празник, а речиси сите се бањаат (оти нели со јајце си прават бело црвено), барем тука сите така прават. :)
   
 8. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.337
  Се бања сега на Велигден така???
   
 9. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  8.925
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Нема проблем.Јас, па никаде немам слушано дека не се бања.Слободно.Грев е да се биде чист? :?:
   
  На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.337
  Општи прашања

  Ма што знам, цел живот слушам, тогаш не се бања, тогаш не се пере, затоа прашувам дали може да се бања. :D
   
 11. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  8.925
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  ^^ Ете, јас обратно...прв пат слушам.
  Ама твој избор,а што ќе биде ако се искапеш?
  Јас не дека не сум верник,преголем верник сум,ама за такви работи, за мене се глупости. :^)
   
 12. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  135
  Општи прашања

  Може да се бања, баш и треба да се бања, секој требало да биде чист на Велигден.
  Уште поубаво е и со црвено јајце да се бањаш, за здравје. :)
   
  На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  8.925
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Да,се согласувам...а,како тоа со црвено јајце? :D
   
 14. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  135
  Општи прашања

  Е па незнам ни јас точно, само знам дека здраво е и дека така треба. Додека се бањаш ваљда се поминуваш со јајцето по себе :lol:
   
  На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.171
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Касно палам, сигурно веќе си завршила веќе работа. Само сакав да го кажам моето мислење за тоа..
  Тоа зависи се од дома.. Мене од дома така ме учеа. Не само за велики петок, туку секој голем празник, мајка ми ми кажува недела дена, пред празникот, и јас си планирам кога да се бањам. Макар и да е во најтоплото, јас не се бањам. Секако дека чистотата не е грев, меѓутоа мислам дека може да се почека до 17 часот, или вечер до 24. Еден ден мање-више, според мене не е голема работа, затоа што, секогаш си планирам, и секогаш се бањам, ден-два пред празникот. :) И секако, за перење алишта, за чистење, ние дома не практикуваме тоа да го правиме на некои празници.
   
 16. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.186
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Може да се бањаш,тоа нема апсолутно никаква врска со празникот.Би требало само основни работи да се знаат во врска со празниците, но не и дали чинело или не чинело да се бања.Прво, поради тоа што е основна потреба, второ, бидејки се работи се прочистување на организмот, кое пак делува и духовно, а врз основа на тоа, сепак е индивидуален избор.Пример, постот е да се прочисти организмот преку исхраната, а што нормално дека од тоа зависи и духовниот живот, така да ако човек цел живот внимава на исхраната, тогаш не би имал негативни мисли, не дека не може да ги има, туку нема да бидат истите доминантни.Тоа е разликата во постот или било која друга пропратна религиска церемонија.
   
 17. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.200
  Допаѓања:
  25.671
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  не е грев да се биде чист :) ама убаво си праша девојката,баба ми секогаш не караше ако се бањаме на поголеми празници,незнам за што така,незнам зошто не било убаво,имам заборавено.избањај се вечерта пред денот така велеше,или ако веќе мораш стави шајка во кадата.порано поинаку гледале на работите за разлика од денес
   
 18. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.656
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Глупости се тоа дека не смее да се бањаме за време на празници.
   
 19. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  е јас пак многу каснам, знам дека ако се избањаш на Велики Петок, не треба да се бањаш цела година во петок бидејќи се верува дека ќе ти испаднат мртви коски.
  Исто знам дека ако имаш многу често главоболки треба да се избањаш на Велики Петок, секако овие верувања ми ги има кажано баба ми, а колку се според црквата е тоа не знам
   
 20. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  мене ми има излезено мртва коска и со тек на време ми се изгуби,а немам запазено дали на празник сум се избањала :^)