1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бањање на мало бебе, искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од girl-miri, 2 октомври 2013.

 1. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  Јас си размислувам за мојата бременост и моето бебе :)
  бидејки сами си живееме со мм и си мислам како ке го бањам бебето кога ке го родам :?:
  бидејки се уште ке биде малечко па некако помислата на тоа ме плаши :^)
  ајде си викам додека направи 2-3 месеца малце ке ми биде страв околу тоа.

  споделете ваши искуства околу тоа,како го бањавте вашето бебе кога беше новороденче?
  колку пати неделно?или не толку често?


  ако е дупла темата се извинувам
   
 2. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  Бањање на мало бебе,искуства и совети.

  Барем еден месец ќе ти треба помош,две недели најмалку
  Да ви покаже прво некој како треба после сами терајте
  Што порано си фатиш ред поубаво
  Јас првото два месеци не го бањав од страв,а второто само еден дека царски бев пак и неможев
   
 3. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  474
  Бањање на мало бебе,искуства и совети.

  И мене паметот ми лета натаму.
  Мајка ми вика дека не знае, поминале 22г откако бањала бебе а јас па и викам не се скеирај ти, нема да ми треба помош, јас си знам. А сега како се ближи крајот ме фака паника. :lol: :lol:
  Јас мислам да си земам користце со потстоље или како и да се вика тоа каде што можеш да го легнеш бебето. Па се надевам тоа ќе ми олесни работа.
  Мене исто ме интересира и дали користите купка/шампон од прво бањање? И кога ќе почнете да користите ставате на сунгер па го бањате бебето, или директно на кожа или пак само во коритцето?
  Ви викам бре, ако ми се приближува терминот ме фаќа паника, за бањање,за спиење, за доење...за се :lol: :lol: :lol:
   
  На Избришан профил 156253 и mjay.yyy им се допаѓа ова.
 4. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.124
  Допаѓања:
  64.419
  Пол:
  Женски
  Бањање на мало бебе,искуства и совети.

  ^Тоа потстољето е за поголемо бебе над 4,5 месеци кога ќе смее да си седне.

  Бањањето е најмал проблем, кој има помош добро, кој нема ќе си се снаоѓа како и милиони други мајки на светот. :lol:
  Помош е потребна околу носењето на водата, празнење на коритото, посипување со водата а за тоа е совршена помошта на таткото, затоа тие што сте сами гледајте да се бања бебето навечер кога е и таткото дома или нели ако работи попладне бањањето да е наутро.

  Јас моите ги бањам секоја вечер од првиот ден кога се родени, бањање, цицање и на спиење. :)

  На почетокот само ставајте малку од купката во водата и гледајте само околу вратчето да е убаво измиено, обично од млекото му тече во вратчето за тие што се полакоми и плус ако блуцка и тоа потекува во врат.

  Нема потреба од страв, првиот пат ќе ви малку така страшно, вториот помалку за една недела ќе бидете професионалци, плус и во болница ќе ви покажат како се бања :lol:
   
  На Избришан профил 156253 и captivating им се допаѓа ова.
 5. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.003
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  Бањање на мало бебе,искуства и совети.

  јас син ми го капев од вториот ден кога си дојдовме од болница (првиот пат го капеше свекрва ми, нели таков е обичајот :?: ) и воопшто не ми бече страв.
  ај подетално да опишам: го капам во корито, клавам купка во водата. дури беше мал, до 3 и нешто месеци го држев со раката на мешето и му потурав од водата со другата рака. после тие месеци го легнував цел во легенчето, уживаше :D :D :D . а кога почна да седи, седнат.

  немој да се плашиш, колку повеќе се плашиш толку потешко ќе ти биди, не е ништо старашно. кога ќе го крениш враце бебето одма ќе знаеш што да правиш-мајчински инстинкт ;) ;)
   
 6. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  Бањање на мало бебе,искуства и совети.

  му викам на мм па како ке го бањам бебушот и он е немора да го бањаш :D мажи бе кој како нив :D :D
  па си мислам често каок и што ке биде и си викам се добро се ке се снајдам и оооп бањање е тоа си викам по малце вода ке му ставам одозгора и со рачето на стомачето и доволно е колку да го накиснам :D :D ама си викам ајт да си прашам јас на фемина совети подобро ке е :)
   
 7. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  474
  Бањање на мало бебе,искуства и совети.

  Море феминки, децава со форумов ќе ги израснеме :lol: :lol:
  Значи сега знам да го бањам бебето.
  Во коритце, со една рака го држам со друга потурам од водата (со малку купка).
  Доење, спиење и чао пријатно :D :D
   
 8. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.982
  Допаѓања:
  26.305
  Пол:
  Женски
  Бањање на мало бебе,искуства и совети.

  На почетокот не ја бањав малата јас , туку татко и ... Се опуштив тек кога малце пркна , и земав јас да ја бањам. додуша ми беше мајками на гости скоро месец дена и се ми покажа , пошо и по струка е патронажна сестра , со бебиња е секој ден.

  Кај нас исто каки и кај Битерсвит беше ритаул. Секој ден бањање , цицање ..кревет. И така се до годинката.
  Не е нешто страшно , на почетокот да малце е незгодно дека мали се , и нас ни е страв ...
  Имав и таков држач кој не го ни употребив , така стои без врска .

  Инаку и јас немам никој овде , сама со мм заедно, бањавме дете ..и се друго ! Навика е се! :D
   
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.279
  Допаѓања:
  99.612
  Пол:
  Женски
  И јас така мислев дека ќе ми биде страв да ја бањам ќерка ми и ред др работи како пелени ќе менувам итн :D ама се си е навика првиот - вториот пат можеби ке ти е страв , но потоа ќе се навикнеш. Јас да ти кажам исто сами живееме со мм моите се далеку и не ни сакав др да ми се мешаат нели освен мм ама дека и мм е на работа од 4 поручек до 12 навечер јас сама ја бањав ќерка ми :) а колку пати ја бањав па до втората година секој ден , во летото по двапати :)
   
 10. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.544
  колку често се бањат бебињата??????.. знам дека до 40 те дена секој ден треба да се бањат.. всушност и не им треба многу бањање тие се чисти само така да ги полиеме со водичка да им олекне на снагата... а кај нас стават и јајце и сол во водата адет од старите.. планирате ли да ставате...???
   
 11. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.982
  Допаѓања:
  26.305
  Пол:
  Женски
  Незнам дали ушѕе некој се води по тие бабпски работи , во водата јајце , до перничката паричка и др кои не ги ни знам .
  Јас не верувам во такви муабети и не ставав.

  Малата ја бањавме секој ден до годинката а може и повеќе.
  Едноставно ни беше ритуал навечер пред легнување. Користевме само Пенатен купка , маааалку колку да да се рече капнувавме во водата .
   
 12. nevesta

  nevesta Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  109
  Јас и маж ми сами си ја бањаме уште од првиот ден :) Додека бев трудна си гледав видеа на јутјуб и за преповивање и бањање и така кога дојде денот да ја бањаме малце бевме „упрпани“- со оглед на тоа што никој од постарите не ни помогна- (не им дозволивме да помагаат :) ) туку си правевме како знаеме, и после првите 3 бањкања- учејќи се и ние, а и бебушка, ја совладавме техниката и набрзо бањањето ни стана најомилено секојдневно дружење :inlove: Првите 3-4 недели маж ми ја фаќаше со дланка над мешето и јас поливав одозгора со вода растворена со кукпа и бањањето траеше кратко. После првиот месец почнавме да си ја легнуваме во лаворчето - маж ми со дланка и ја придржување главата, а јас трљам со купка, па плакнам со чиста вода, па ја вртиме пак наопачки - маж и ја држи со дланката на мешето, па го триеме главчето, грбчето, газето и пак плакнам со чиста вода- мотам во пешкир и идеме на бришење, масажа и облекување. Накратко така изгледа нашето СЕКОЈДНЕВНО бањкање ;)
  Не е ништо страшно, се е до тебе и твојата самодоверба, верувај дека само вие двајца најубаво можете да си го избањате бебето, исфрли го стравот и ќе видиш дека ќе немаш потреба од никаква помош од страна. Јас дур бев трудна знаев дека сами ќе си го бањаме бебето- ќе си кажев, зашто ја како мајка да ми е страв, а бабата (мајка ми, свекрва ми) да нема страв?? Логично би било да е обратно. И така и би, на што сум пресреќна :inlove: :)
   
 13. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.355
  Допаѓања:
  21.324
  Пол:
  Женски
  Какво јајце во водата не се занесувајте. Тој адет е од порано, ама јајцата не се како порано. Еднаш кога бев на кожно на некој преглед донесоа новородече неможам да ви опишам какво беше. Црвено и цело исфрлано. И испадна од јајцето. И свекрвата вика абе во наше време сите со јајце ги бањавме и ништо не им беше. И докторката и вика е ови јајца денес не се како тие во твое време, а и времето не е исто, милјон алергии има денес на се и сешто.
   
 14. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  15.906
  Допаѓања:
  88.851
  Пол:
  Женски
  Битер, кадичките со постоље се феноменални за новороденчиња, поготово овие кои имаат анатомски влошки
  [​IMG]
  Внука ми од прв ден ја бањаа во ваква, сама си седи, башка што кадичката имаше и сталак за да стои и да можеш стоечки да си ја бањаш, си лежи, претходно убаво намокрено со топла вода за да не и е ладно, абе тој период уживаше во бањањето, преташе ко лудо, а нема кај да иде од влошката.... Милина.... Мислам дека со ваквите кадички е многу полесна работата, а и не мора да ги имате нив, може и само влошките што се, и тие вршат работа, а во Џамбо има и фротирски, прекрасни влошки, исто влегуваат во када
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 15. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.330
  Допаѓања:
  5.240
  мене уште од излагање од болница, прв пат ни покажа патронажната и до ден денес ми го бања мм, ако тој не е дома си го бањам јас, а свекрвами си гледа и асистира. го бањаме на начин така што му го полниме коритцето со вода и си шлапка во него а мм си го поминува со сапунче, првин грпчето па стомачето, па после го вртиме пак за главчето. и јас не крај го поливам со бокал чиста вода. до сега го бањаме исклучиво навечер пред спиење, значи бањање, цицање и спиење секој ден одкога е родено :clap: тоа му е таков убав ритуал во кој цело семејство уживаме
   
 16. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  474
  [​IMG]

  [​IMG]

  Моето е комбинација од овие 2 :lol:
  Коритце е како првото ама бојата и постољето се баш како вторава слика, исти.
   
 17. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079

  јајце во вода :^) а зашо се става?
   
 18. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.982
  Допаѓања:
  26.305
  Пол:
  Женски
  butterfly.mk незнам ни јас зошто е јајцето ,јас погоре прочитав имаше некој напишано и затоа .. :)
   
 19. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.544
  јас пишав тоа го правеле на времето.. а знам дека уште некои го практикуваат а и сол стават во водата за да не му мириса потта на детето кога ќе порасне.. на мене ми ставеле јајце во водата кога ме бањале прашајте ги вашите сигурно и на вас ви имат ставено...ама секој град различни адети имат.. така да тоа е останато... и затоа прашав и јас ???
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  После колку време земавте сами да го банjате?