1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бањање на мало бебе, искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од girl-miri, 2 октомври 2013.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    20170605_201800.jpg Син ми на 6 месеци во лавабо. :lol:
    Син ми го бањавме до 4-5 месеци во корито, потоа почнавме во лавабо ако е за брзински или во када за потемелно бањање. Од како почна да седи му ја полнев малку кадата да се шлапка.
    Дундево ниту еднаш не сум го избањала во корито, директ под туш ја бањаме, мм ја држи јас ја полевам и ја стругам. За 5 минути сме готови. Кога ќе ми текне со синко колку се малтретиравме со коритото, влечи вода, па поплави... па првите 40 дена секој ден... ццц
    Малово го бањам 2-3 пати неделно (газе миеме на секое какање) користам шампон и купка 2во1 на Хип и не мачкам ништо на тело. @Leo-nora
     
    На lackygirl, kukla21, duffi и 2 други им се допаѓа ова.
  2. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Ако си во можност купи го овој додаток. Од 7месеци почнав да ја најдам со овој додаток во када и раат си видов. Го користев дури не почна стабилно да стои, тоа беше период кога преоди. После тоа и сама не сакаше на него да седи. IMG_20190508_194637.jpg
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    103.003
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]

    Дали вреди да се дадат пари за вакво нешто ? Станува збор за сталак на кој има корито и перниче за пресоблекување. И до кој месец смее да се користи :)
     
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Дур не почне да прета, да се исправа и станува. Може и ќе седи мирно.
    Инаку до тогаш сигурно е корисно и практично.
     
    На crazylady, duffi и koritsaki им се допаѓа ова.
  5. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    Мајки, тие што имате туш кабина во вц како ги бањате децата. Малиот ми е 1 год, вадам коритце у вц пред туш кабината и така бањам, ама некако ми е незгодно. Дајте некој практичен совет :)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.194
    Допаѓања:
    10.815
    Пол:
    Женски
    Јас не ни имам место за корито во вц. Додека беше ладно носев коритото во дневна. Сега или коритото внатре во туш кабината или во лавабото ја бањам. Во коритото и полнам вода и ставам мрежа за да шлапа малце (не седи, ама затоа обожава да клоца во водата), а во мијалникот ја бањам само да завршам работа да ја одмијам по телото набрзинка ако не мислам да и ставам шампон на главата.
     
  7. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Стоечки во туш кабина.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Стоечки, ама бидејќи не се проодени заедно со мм ги бањаме еден држи, друг шампонира.
    Сега ќе купам адаптер за во туш кабина колку да можам сама да функционирам иако мислам дека нема да сакаат да седат.
    Патем да се изјаснам дека до скоро ги бањавме во корито, па носи, мкни, полни вода и тоа јас не сакав во туш кабина мислев ќе плачат. Се додека не отидовме на одмор и таму прв пат ги пробав зошто немав друг избор, кога видов колку им е убаво и уживаат баш жал ми беше сите овие месеци што сум им ускратила плус и мене ми беше потешко со корито цела дневна шлакутници ми ја правеја.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Мојата се плаши од тушот, на одмор во мало базентче со шишиња у соба ја бањавме затоа што викаше штом го види тушот и се пикаше у мене. :(

    Туш кабина имам дома и се уште се бањаме во дневна со корито и се е лом после бањање, ај ве молам за совет што да направам не иде веќе вака, како да ја престрашам.:rofl:
    @Feodora каков е тој адаптер за туш кабина и од каде да земам?
     
  10. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Првиот пат и оваа се плашеше, па ја престрашив со огледалото, ќе ја поткренев и ќе се видеше во огледало, ќе кажев ЅЕЕЕ и се смееше.
    Сега кога ја бањаме, ја крева главата за да се види.
    А и си игра со цревото од тушот некогаш. Неќе да го пушти на крај.
     
    На mimiiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  11. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Во леѓен и во туш кабина, купи некој што го збира внатре, па бебе ќе седне и бањкај :D
     
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.832
    Пол:
    Женски
    Ние како се мачиме да ви кажам, немаме купатило на спратот, долу имаме 2 па носиме копанка која е огромна, можам јас да се капам во неа, па носиме вода во кофа, па ќебе долу постиламе на паркетот и такаа, го капиме на 2 дена, а после секое какање го одмивам.
    Сега летово можам да пробам во када или во туш кабина да го капам, ама зима неможи ладен е салонот, а во купатило има парно, хаос сме :)
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Емка а како правите по секое менување на пелена, ... го бришеш со влажни марамици или го миеш секогаш... како препорачуваат сега ? И ако користите влажни кои ги користиш ?
     
  14. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Да ти одговорам пак јас.
    Додека се мали, најлесно е да ги замиеш на чешма во лавабо.
    Лесно се држат, не претаат и за минутка се чисти и освежени.
    Влажни за надвор кога ќе сте.
    Или ако има голема количина залепено на газето, да го тргнеш со влажна, па да замиеш.
     
    На SINOLICKA_123, Мариаа., Spidy и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    а какви влажни мила користиш Бекутан или некои други ? И дали го миеш само кога е какано, или и кога е мочкано ? :hug::l:
     
  16. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Kористам Виолета 99% вода.
    Јас ја миев кога е какана.
    Ретко кога ќе е мочкана.
    И сега ја мијам после какање.
    Зимоска искрено, некогаш и со влажни ја средував, зашто ни е ладно купатилото. Па вечерта ќе си ја избањав кога и е термин за бањање.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    @mimiiiii адаптер порачав од алф кидс за 1 недела ми рекоја дека ќе им стасале околу 750 или 850 им е цена. Не можам слика моментално да најдам.
    Инаку на времето внучка на гости беше кај мене неколку дена и мораше да ја бањаме во туш кабина, кога зеде дете да пишти, зајде и од таа случка јас имав страв на моиве да пробам.
    Прв ден на одмор си идиме од плажа јас ги ставив во базен, ама полнење топличка вода па ова она ми одземаше време и ај реков во туш кабина да ги пробаме, играат со цревото од тушот, шампони, не им треба ни играчки.
     
    На Coco31, mimiiiii и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  18. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Кога се роди бебе беше зима, во куќа сме, па не ми беше изводливо голо да го шетам низ ходник кој е поладен, па првин забришував со влажна ако беше какан и обавезно миев во леѓенче.
    Но како стопли, а и оваа зима, веќе е голем нели :D иде одма под туш.
    Влажни не користам ама баш за ништо, уствари користам да му забришам патики :D
    Ниту кога сме искочени ми требаат баш, ако се искака у Молови има за пресоблакање и топла вода секаде, надвор секогаш носам водичка, сум топела големи тупфери од ДМ и забришувала, ама секако пред мора влажни да не се уцваскаме :tmi:
    Ама само бришен со влажна не сум го оставила никогаш.

    Инаку Памперс сензитив користев, тие ми беа најфини, иако некои се жалат дека им смрдат чудно, мене ми беа ОК.
    Сум пробала и други ама од мене не за ниедни инакви..

    Значи препорака најдобро е да миеш, влажни ептен ако и мора.

    ^^леле женче ми иде како 100години да си трудна, тек како ти е на тебе :rofl:
     
    На crazylady, kukla21, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    леј ќутиии од една страна и јас така се чувствувам, а од друга страна па и брзо ми помина вака така летна времето..а си викав еее јас имам многу време до пораѓај нека му ја мислат другите арно ама еве кај е ...незнам како да го објаснам тоа :lol:
     
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    За мене вреди. Јас на чико го имам ова https://www.amazon.de/Chicco-Wickelkombination-Cuddle-Bubble-Comfort/dp/B07NFKR6TN
    Малата е големо бебе и сеуште го користи. Купив и друго подолго корито го ставив во подрум. Сеуште ја бањам во ова и ја пресоблекувам. Речиси 11 кг е.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.