1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бањање на мало бебе, искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од girl-miri, 2 октомври 2013.

  1. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.957
    Пол:
    Женски
    Да и ние сме со туш, планирам и јас да земам оти тие за во туш ама колку што знам не може во нив да си пласка.. на мојава пак тоа и е сега интересно, а станѕва тесно коритцето. Доколку имате место во спална би ти го препорачала ова или пак тие комодите за облека кои имаат внатре коритце, а згора за пресоблекување. Го имам истото.
     

    Прикачени фајлови:

  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ова стварно би ми вршело работа бидејќи и се склопува а секако планирав вакво за пресоблекување да купувам. Знае некој кај нас дали ги има некаде немам сретнато ваква комбонација по сајтовите (y)
     
  3. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.496
    Допаѓања:
    50.856
    Пол:
    Женски
    @Bubish26 како го бањаше со мрежата ,на почеток, додека не му е паднато папочето?
    Го легнуваш на мрежата нели и кога истураме вода ако е легнато нема да му се намокри папочето?
    Купив јас мрежа, ама нз како би ја користела. Гледам золва ми го бања станато, на рака. Ама така ко тешко ми се чини.
     
  4. day.dreamer

    day.dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    900
    Во ЕнциМенци имаш. Мислам дека е и истата. https://www.encimenci.com.mk/kadichka-na-posto-e-cuddle-bubble-cool-grey-chicco-793481900
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.957
    Пол:
    Женски
    Ако е правилно наместена мрежата, бебето воопшто не ја допира водата во коритцето само на грбчето и на газето, мало е за да стежни ептен, ние сега уште ја користиме ама не ја закачуваме од сите страни и само кај главчето си има подпора. Јас пошо стрснство се породов таму не практикуваат бањање се додека не падне папчето, доволно е викаат само да го избришеш со мокра крпа/вата ( тие како памучиња големки).
     
    На Milkiway и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  6. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.957
    Пол:
    Женски
    Моето е ма чико, го има во сити мол.
     
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    И јас имам мрежа ама ниеднаш не ја ставив. На почеток (како што ми кажаа во болница) го бањав како што викаш на рака. Можеш и газичка да му ставиш да не се намокри, мада ниеднаш не го намокривме. Мм го држеше јас бањав. Секако бањањето трае дали и 5 минути.
    Сега откако е оздравено скроз си ставам 3 тетра пелени и си го легнувам во кадичката. Ужива малиот, жал ми е да го извадам :inlove:
     
    На Kate Rina 93 и eta им се допаѓа ова.
  8. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.957
    Пол:
    Женски
    Во локо кроко видов има како душече се става за да си легне убаво да не се лизга, кај главчето е убаво подкренатл ама вие сте мали. Не ми се зема ради што беба моја е долга и веќе ќе мора под туш иначе за кога ќе се стабилни, а уживаат да лежат во вода е топ.
     
    На Milkiway и Jana06 им се допаѓа ова.
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Јас земав едно пластично ама тоа е за поголемо кога ќе биде. Гледав едно како сунѓер ама од хигиенски аспект не ми се свиѓаше. И ова случајно пред бањање ми текна, па додека не најдам нешто попрактично со тетрите терам :D Се нервирам со ова короната плус и уште нема 40 дена, не можам како мајка да искочам да разгледам да му купам нешто, нови алишта сакам. Цело време мм оди и слика и не ми прави мерак така. Баш ќе побарам да видам тоа во локо кроко какво е.
     
  10. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Јас го имам сунѓерот и си ужива сега иначе на рака само со плачки беше никако не се смири во вода...иначе во машина го перам еднаш неделно..после капење само со чиста вода го перам и се суши брзо..
     
    На Milkiway, eta, Bubish26 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
  12. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.492
    Допаѓања:
    35.227
    Пол:
    Женски
    Цел го легнуваш, на рамно е и со главата или главата му ја држиш во рака?
     
    На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ти знам се пораѓаше во Ремедика те викнаа да гледаш или сама бараше да се учиш дури го бањаат?
    И јас планирам таму па да за да знам
     
  14. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.558
    Пол:
    Женски
    Те викаат на обука 3 или 4 ден. Ти покажуваат како да го бањаш, повиваш и нега на папоче.
     
    На Milkiway и eta им се допаѓа ова.
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Цел го ставам. Две тетри за телото и третата му ја диплам како перниче повисоко да му биде да не се напие вода. И двете раце ми се слободни да го измијам убаво.

    @Milkiway Те викаат они само што кај мене се погоди да ме заборават мислејќи дека ми покажале, па морав да реагирам кај две сестри и дента кога си идевме ми покажаа. Прашувај си за се.
     
    На crazylady, Milkiway, 0ли и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.492
    Допаѓања:
    35.227
    Пол:
    Женски
    И мене ме викнаа последниот ден пред да си одам, можеби и не те заборавиле, туку така прават.
    Треба со повреме да покажуваат за ако имаш прашања, да имаш време да допрашаш. Ним им е рутина и сè набрзинка некако беше, како недоволно информирана се осеќав кога заврши ,,обуката" од 10 мин.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Во мојот случај сфатив дека ме заборавиле зашто сите беа 'зачудени' како ме оставиле за последен ден...или пак глума било :D Претпоследниот ден ми донесоа цимерка, нејзе вториот ден ја викнаа. А може дека таа природно се породи.
     
    На crazylady и 0ли им се допаѓа ова.
  18. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.957
    Пол:
    Женски
    Така легнато, ушињата му се надвор или? Пошо немам пробано ама кога ја капев/капам ептен ми треба да е високо главчето за во ушињата ништо да не влезе
     
  19. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не е ништо страшно ако се намократ ушињата. Само немој да ги чистиш со чепкалка за уши, сврти го после капење од двете страни да му излезе водата и со нежно тапкање површински со крпа.
     
  20. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.957
    Пол:
    Женски
    Не ги чистам со чепкалка, за мокрење не е страшно ама знам случај кај што му влезе водичка, па инфекцја, болка, а оно бебе. Сепак ја би пазела повеќе и онака цела ја слапкам во многу вода само главчето надвор.