Бањање на мало бебе, искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од girl-miri, 2 октомври 2013.

 1. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.358
  Допаѓања:
  4.214
  Bas prasav zosto se stava jajce vo vodata i sol kako so pravele navremeto..solta za da ne mirisala potta na deteto ajajce za da mu zacvrstat koskickite
   
 2. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.160
  Од вториот ден, првиот ден ми рекоа не се бањало. Во болница дојде сестрата и ми кажа како треба и јас си ја избањав. Од тогаш па до денес си ја бањаме јас или маж ми (или заедно)
  Абе мама како што бања ни една баба не бања
   
 3. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Првиот пат ја избања сестра ми поради адет, од наредната вечер си ја бањав јас иако беше 2.700. :)
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Jaс знам доста случаеви каде од jajце осип добивале бебинjата.


  А за моево, 2-3 пати пробав, мрда како луд не може ни свеки да го додржи..машала жив си е и се радува во вода.
  Аj утре па ке пробам морам да се опуштам осигурам. :)
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.754
  Сноу и мали мој и ден денес е жив, кога го бањам и јас избањата ислегувам :rofl:

  1. Не слушајте никакви бабини деветени, јас сум жив доказ дека ништо не почитував, па еве здрав прав синко.

  2. Синко уживаше кога му пеев, особено посмирена песничка, а понекогаш кога ни тоа не работеше, мојата рака под пазувите со грб кон мене па така го капев ем убаво го држев, ем секаде достапно ми беше да го исчистам. Е сега има екстра постоље за кадичките внатре што се става, мислам маченце ена да не имаше послтирано во опрема за бебе,(еве пак за секој случај) а може и со каивче да се најде, ако сте несигурни тоа би било супер решение. И не ја преполнувајте кадата, и најискусен да е човек како растат поживи се па и да се лизнат да не се мислите. Имајте си пластично бокалче(има специјални со гума напред за да не оди во очињата сапуница кога го одмивате) за на крај да го одмиете цело малото.
  Со лес и убаво нека ви е мајки, и опуштете се само :wasntme:
   

  Прикачени фајлови:

  • bokalce.jpg
   bokalce.jpg
   Големина на фајлот:
   21,7 KB
   Прегледи:
   324
  • baby bath safty.jpg
   baby bath safty.jpg
   Големина на фајлот:
   20,9 KB
   Прегледи:
   326
  На Nova и ddevojce им се допаѓа ова.
 6. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.796
  Поголемото првиот пат го бањаше свекрвата, после тоа сама, помалото сама од првпат. Мене многу ми помогна совет од болница, да не ја легнувам во кадичката, туку ја држев под мишки со левата рака однапред, преку градите, значи таа наведната накај кадичката и со десната рака можев слободно да ја бањам, така ми беше помирна и мене ми беше полесно, посигурна си бев.
  Вака некако

  [​IMG]
   
  На NoellePage и ddevojce им се допаѓа ова.
 7. mihael4u

  mihael4u Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  22
  2800 се роди и уште од првиот ден се капиме до душа бидејќи се породив во плодност првите дена гледав учев, сестрата ме викаше кога ја капеа а дома уште од првиот ден јас и мм ја капиме :)
   
 8. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Првиот и вториот пат го бањаа мајка ми и мм, а после тоа јас и сопруг си го бањаме :)
  инаку имаме коритце и го бањам само со сапунче на Џонсонс :)
   
 9. iva-na-na

  iva-na-na Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  17
  Бидејќи се породив со царски рез првите неколку дена мајка ми го капеше М, а потоа јас со помош од мм. А исто и јас сум породена во Плодност и таму присуствував на капењето на матеј
   
 10. Happy.Mama

  Happy.Mama Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  121
  Прв пат слушам јас досега во водата му немам ништо ставено. :?:
  Некако ми е чудно, треба живо јајце во водата или :?: Па уште и сол :?:
   
 11. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.358
  Допаѓања:
  4.214
  Hahaha kajgana da pravis.... toa se stari adeti...nekoj uste praktikuvaat..a od pomladite generacii ne..
   
  На iva-na-na му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.358
  Допаѓања:
  4.214
  Da mi kazete kolku cesto gi banjate novorodencinjata vo ovoj laden period??????
   
 13. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.246
  Ќе реплицирам само на овој дел, баба ни нас не капела со живо јајце во водата, а исто и на сите други деца.
  И општо сите дечиња ги капеле така. Баба ми ми кажуваше дека не е некој адет, туку за поцврсти коски и посилно тело.

  А, познато е и ден денес дека се прават купки со живо јајце за возрасни, јајцето се користи за маска на кожа и коса итн. :)

  И ова е многу точно, порано се знаеше какви беа јајцата.
  Ама од друга страна ни средствата за капење кои ги споменувате, Бекутан, Џонсон, и другите не се нималку поздрави, зошто се чиста хемија. ;)
   
 14. nevesta

  nevesta Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  108
  секоја вечер :)
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 15. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  Едното ми беше родено на зима,другото налето,но додека направија 6 недели ги капев секој ден,после 6 недели ако беше многу ладно времето во зимскиот периот прескокав по една ден.
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  302
  Секое сабајле откога ке се расониме :)
   
 17. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.160
  Секој втор ден, во болница така ми кажаа
   
 18. wtff

  wtff Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  533
  Имам слушнато дека ставаат светена вода по малце (мислам дека се зема дента кога се роди бебето, и треба да се потроши до 40ти ден) и невен по некое цветче (тоа жолтица ако има бебчето).
   
 19. TSS

  TSS Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  395
  На син ми му стававме од таа светена водичка,но не ја земавме кога се роди туку денот кога не пуштија дома (свекрва ми ја зема) Значи отиде жената во црква не знам некоја си молитва се читало,се давало црковно именце на бебето и и дале од таа светена водичка и да...до 40 дена требаше да ја потрошиме.
   
 20. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.488
  Јас ја бањам секој ден без разлика на времето...затоплувам малце повеќе и немаме галје...
  и олеснува и веднаш заспива :D