1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бањање на мало бебе, искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од girl-miri, 2 октомври 2013.

  1. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Смени го бекутанот потхитно многу ги пржи на очињата земи се подобро некоја друга козметика јас со хип ја бањам на главчето а на телото со биодерма маслената и сум задоволна
     
    На mamaJana, Bicka77 и Doroti28 им се допаѓа ова.
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Како што пишале погоре, ги пржи многу бекутанот.
    Веројатно е реакција од тоа. Ако не помине до утре, консултирај се со педијатар, но немаш потреба за паника. Осетлива им е кожата.
    Јас користам од Еуцерин маслена купка и супер е.
     
    На tina2018 и Bicka77 им се допаѓа ова.
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Не би требало да е проблем. И јас би ти рекла нешто понежно да земеш, некоја природна козметика и купка да биде, сапунот ја суши кожата. Инаку за утеха син ми одгриза пола мој сапун, додека се боревме да му го земам голтна малку. Ништо не му беше.
     
    На Осе и Bicka77 им се допаѓа ова.
  4. Kalina J.

    Kalina J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2021
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Ја зедов денеска...
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ljubova

    Ljubova Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2021
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    2.704
    Чисто информативно, на колку степени ја држите водата и собата? И исто колку често ги бањате првите месец дена?
    Се спремам со време :rofl:
     
  6. Lilijan7

    Lilijan7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2019
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Водата е со температура од 37,38 степени, а во собата е од 25-27 степени. Пеленска регија мијам секој ден, а бањање зависи, некогаш преку еден ден, некогаш преку два.
     
    На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.918
    Пол:
    Женски
    Околу 37 водата, собата оптимално е 23, сега дека ладно 23-25. Повеќе не, може бебето да се претопли.
    Ние го капиме секој ден од ко е роден. Сме прескокнале 2-3 пати оти сме биле излезени и сме дошле касно или тој заспал.
     
    На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.366
    Пол:
    Женски
    И јас од кога е родена секој ден (освен 2 пати) ја бањам. Јас и плус пеленска регија мијам скоро на секое менување пелена, без разлика дали е само мочкана или и какана. Влажна корстам кога се брзам или ако ме смрзи во моментот.
     
    На Осе, Ljubova и IRBBB им се допаѓа ова.
  9. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Како ја загревате толку просторијата? Ние сме со клима пуштена цело време, повеќе од 22 нема качено последните две недели. Додуша него на потопло (во просторија кај што има огин) му е жешко, нон стоп сме со отворени врати, па мислам дека не му е ладно тука после бањање.
     
  10. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.918
    Пол:
    Женски
    Исто, само со клима моментално грееме.
    IMG_20211118_212241.jpg
     
    На Ljubova и Ava.84 им се допаѓа ова.
  11. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.371
    Допаѓања:
    8.975
    Пол:
    Женски
    Sobata na pocetokot bese 24-25,a vodata ne merev od oset ja mestev. Banjavme sekoj den. Sega e veke 7mes i otkako zaladi od pred mesec valjda ja banjame preku 1 den, a sobata e okolu 23. Jas ne koristam vlazni, na menjanje pelena ja brisam so bebe tufer natopen vo voda. Vlazni samo koga sme izlezeni
     
    На dromka, Ljubova и kostovaivana им се допаѓа ова.
  12. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Вода на 38, соба на 23-24. Го бањав и го бањам секој втор ден, но пеленска регија мијам на секое менување пелена, освен кога сум надвор.
     
    На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ljubova

    Ljubova Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2021
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    2.704
    Благодарам девојки :hug:
    Сакам сама со сопругот да се грижам за бебуш, без мајки свекрви па малце се плашам да не не знам. Особено бањањето додека има папче, дали да се брише со крпче бебето или да се бања низ проточна, некој вика да не се топи, некој да се топи само низ проточна. Многу различни информации :rofl:
     
  14. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Јас купив едни посебни како крпи за еднократна употреба од babylove, го миев и го бањав со нив. Ми беше страв да го бањам под проточна.
    Инаку смееш под проточна, но не смееш да го оставиш на пример да лежи во впда. После му го засушуваш. Ќе видиш, во болница ќе ти покажат. Мене ми изгледаше како кој знае колку да е страшно, а сега па тоа најлесно беше.

    И јас и маж ми сами од прв ден, не сакав да ми се мешаат бабите и да ти кажам, супер поминавме. Ич да не ти е страв, кога ќе ти биде во раце, се си доаѓа на свое место.
     
    На Осе, lovely91, Chikuita и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.688
    И ние сме сами, и двајцата толку мало бебе најблиску на филм имавме видено, па одма влеговме во шема 8).
    За твое дете ќе видиш, интуиција се ќе ти каже.
    Иначе се капе слободно дури не е паднато папочето, само да не го оставаш да лежи во коритце да не иде во контакт со вода која поминала низ телото.
    Ќе ти објаснат во болница за третман на папоче.
    Инаку и ние го капиме секој ден и ни е дел од рутина пред спиење.
     
    На dromka, Slonce91, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Lilijan7

    Lilijan7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2019
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    И ние со сопругот сами се грижиме за бебето од првиот ден. Види пребарај на интернет има Водич за родители од Уницеф, јас таму прочитав многу корисни информации околу чување и грижа за бебето (има пишувано за бањање, грчеви, доење, развој по месеци исл.)
     
    На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Водата 37 а собата 23 степени. Првата недела го бањав преку еден ден, со царски, не можев секој ден. После втората недела почнав секој ден и уште терам така. Со сопругот ако е тука го бањаме заедно, ако не сама.
    Под проточна вода не го бањам, ми страв да не дојди потопла, поладна вода. Правам во пластично вода и го потурам.
    Дури не беше паднато папочето го бањав исто со потурање.
    Пеленски дел мијам после какање, мочано бришам со вода и туфери. Влажни само за надвор користам.
     
    На Knizhevnik11, Ljubova, viva.la.vida и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Височка

    Височка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Мајкички бебе ми е 5+ месеци, до сега го бањав префрлено преку рака, но сега веќе не можам бидејќи е 9+кг. Ве молам за совет што да земам (мрежа, сунѓер, што ли се нема) да го легнувам некако, оти не се додржува веќе.Вие како ги бањате вашите 5+ малечки? Се мислев за мрежа ама гледам дека тие се до 6м...Како да си го олеснам бањањето, совет?
     
  19. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.242
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    И моето е 5+++, јас го ставам коритото во када и сунѓеров внатре. Полнам коритото и го легнувам бебе на сунѓеров, го бањам шампон ова она и за да го исплакнам ја испуштам водата (коритото има испуст) и плакнам со туш или со лонче го посипувам и тоа е тоа. Коритото е околу 700 ден во локо кроко, а сунѓерот 500. :)
     

    Прикачени фајлови:

    На Височка му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ladysimona

    Ladysimona Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2021
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    401
    Пол:
    Женски
    Sekoe banjanje e vrishtenje pishtenje ich ne saka ushte od prviot den.
    8 meseci sme i na 2-3 dena go banjam a pelenska regija sekoj den pred spienje.
     
    На Височка му/ѝ се допаѓа ова.