1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бањање на мало бебе, искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од girl-miri, 2 октомври 2013.

  1. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    да прашам мамички бебенцата до 40 дена ги бањате на сабајле или на вечер јас го бањав на пладна ама пред некој ден му сменав на вечер за поубо спијање ама некој ми рече дека до 40 дена се бањале на сабајле
     
  2. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Јас малиот(односно сега е веќе голем :lol: ) го бањав навечер,многу полесно заспиваше.Мислам дека немаш потреба да слушаш се што ќе ти кажат.Ако видиш дека полесно заспива или поубаво се осеќа кога се бањате навечер продолжи си така.
     
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Темава :D кога ја бањам малата лелеее каако ужива :D благодарение на физотерапистата ја бањам многу убаво и смирено.
     
  4. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    jas moeto go banjam sama no naplaseno mi e i nekogas place
     
  5. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Мене ме советува за да не се плашат да ги прекриеме со некоја крпа или шТО и да имас и така да почнеме со бањање а потоа малце по малце да ја тргнеме крпата и да продолжиме со бањање..малата баш ужива вака а кога ја бајнав без крпа завиркана плачеше..пробај
     
  6. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207

    misles vo vodata da e pokriena ti ja legnuvas celata vo koritce posto jas go banjam vaka

    https://www.youtube.com/watch?v=WqSdwmFKL30

    taka drzejki go vo koritceto mu ja mijam i glavickata a ne go obrajkam napred... strav mi e da ne mi se lizne od race uste malce ke pocnam da go nalegnuvam vo koritceto
     
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Јас јас завиткувам со мало чаршавче од рацете надоле и така телото и го ставам во корито со вода а раката моја ја имам кај вратцето позади и малце ја дрзам и главата,така правам мали движења лево десно и малце по малце и го тргам чАРшавот или како и да се вика,потоа ставам шампон во раката и ја масираам по малце,уште малце со циста вода и готово.само како ужива :D

    Првин и јас имав страв да нс ми се лизне,ама прво нека ти помогне некој,ти држиго бебиш а ндкој нека го бајна и така послс двапати ке можеш сама.
    Ова завиткано со чаршавче било бидејки се плашат а со тоа им иде како загрижени,затоа така ја внесувам во корито малата а малце по малце и го тргам покривката...
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Mm mi ja drzi a jas ja banjam, treba da probam i sama
     
  9. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    e jas ostanav sama, maz mi zamina a malku sme u izolacija od luge neli mali se rodivme i poradi infekcii ne davame sekakvi luge da ne gazat, i sama go banjam e malku ponekogas e vozbudeno nekni mi placese ama napraiv greska spiese miloto i jas op ne ni go rassoniv salam, pa si placese sirotko
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Душичка убава,дада и нас ни рекоа не многу контакт со луге неколку време бидејки малеЧка е милата.
    јас на почеток некогаш ја правев со палома на место бањање,ке навлажев палома со топла вода и ке ја поминев од глава о пети малата...
    КЕ поминат и овие периоди па ке зараснат е тогаш немат гајле.
     
  11. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Тоа секогаш внимавајте да се расонети и уште поважно најадени. Јас така еднаш направив грешка, не беше јаден се утепа од плачење додека да се облечеме. :tmi:
     
  12. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    da ama najaden pa povrakja, a koga e buden deka ima grvcevi e celo vreme na grada i cica po celi casa ne znam ni jas kolku mu e dosta ako go prekinam place deka ne e dojadeno a koga e dojadeno mi povraka, nikako ne si i na menuvanje pampers sme isti...
     
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа никако најадено и бањање :^) и да има ефект повраќст повеке после тоа.
    Јас кога се расбудува и ако ми изгледа многу гладна не ја бањам ако не тогаш ја бањам.
     
  14. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    ma ne bre kaj mene stanuvame od spienje cicame odma se banjame ponekogas ili menuvame peleni, placeme najcesto na menuvanje pampers, zavrsuvame so menuvanjeto i pak sme na grada, znaci koga e budno poveketo vreme e na grada taka da povrajkalo ne povrajkalo mora da se menuva pampers i da se banja
     
  15. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    малечки се затоа плачат.секоја активност која не е залепена до мама им е стрес.и син ми плачеше.кошмар ми беше кога требаше да го пресоблечам или капам.ке помине нека направат 2- 2 ипол месеци ке се сменат. и повракаше и уште поврака но понаретко.ние сме скоро 6 ,обожава да се капи ама не и да се облекува.
     
  16. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    dusicki malenki, milicki, koga dojde red da go soblekuvam mi e smrt isto i banjanjeto, sega dopolnitelno maka so otvaranje na pileto ah kolku bi sakala da bese nekoj drug na moe mesto vo ovoj slucaj :sweat:
     
  17. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Можеш да пробаш да му зборуваш се што правиш кога го соблекуваш, капеш,мачкаш истото и за облекување. Кај нас соблекување и бањање нема проблем но за облекување леле мајко, и почнав како песничка да му пеам сега мачкаме рачиња, челце, муце.... облекуваме рачиња итн. А за отварање на пилето мене ме советуваа да не правам ништо, ми рекоа кога самото ке почне да си игра ке си го отвори значи ме советуваа луѓе кои имаат 3 машки деца.
     
    На WORRIED.BT му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Не ризикувајте, секое дете е различно. По такви совети и сестра ми се водеше, па на внук ми до 6 години не му беше отворено и неколку пати на лекар завршија со инфекции.
     
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Da da otvarajte im pilencata dodeka se mali znam slucai kako se zavrsile na bolnica pa nogo po bolno e.za bebincata..emilijamak pribaj da mu pustes da sluse kako vrne dozd iki nekoj fen pusti da duva..koga mojata.e.kenkava i pustam dozd da sluse ili.aspirator raboti i krotime
     
  20. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    извинете вака што мислите со ова пиленцава отварајне и незнам што ? или нешто се работи за машко бебенце?