Бањање на мало бебе, искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од girl-miri, 2 октомври 2013.

 1. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.358
  Допаѓања:
  4.214
  Za maskite bebenca duso da im se otvorat copcinjata
   
 2. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.612
  Допаѓања:
  73.135
  Пол:
  Женски
  мислиш да му се врајчаат кожинчината на туленцата?
   
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.966
  Допаѓања:
  51.344
  Пол:
  Женски
  Мајки, случајно залетав на темава, ама зборете македонски, пишувајте всушност, не сите знаат што е пиленце и чопче, јас сум од јужниот дел а и голем дел од младоста ја поминав со другари и колеги од внатрешноста па познавам доста дијалекти ама многу од овде не познават. Малку политературно ;)
   
  На zalosna, ddevojce, Lillian и 5 други им се допаѓа ова.
 4. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  206
  e da vi go kazam moeto denesno patesevstvie, go banjam bebusot denes na nov nacin, mu poslav pelenka vo koritce i go umotav vo dr pelenka kako sto veli girl-miri da ne se plashi vo voda i da mu go vezbam pileto a on posto e plasliv so race mava na site strani mora u meguvreme i racete da mu gi drzam posto ke vresne, ok pominavme toa i taman da go namackam krema go oblekuvam na gore on mi se pokaka vo banjarkata of mako moja, taman da mu izbrisam gazeto mi se mocka nagore i benkata utop mokra lele ziva se prepotiv ajde jovo na novo soblekuvaj, brisi, oblekuvaj, a sama sum nemam koj da mi pomogne vo momentov ...... maka golema
   
  На anitka-fifa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  Не му ги завитка и рачињата? Плачеше?пробај и со рачињата завиткано и кога ке го ставаш во коритце малце по малце ставајго од кај нозете и потоа и телото...
   
 6. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  206
  ne za placenje ne placese no odkako mu ja trgnav pelenkata on si siri race sekogas i moram da go drzam zosto ke place so toa pokazuva deka se plasi taka mi rekoa vo bolnica, za race koga go drzam osekal sigurnost i da znaes deka e taka, pred da ni kazat toa si placese bebus sirese race kako da bara spas nie ne znaeme sto i kako ama otkako pocnavme da go drzime pomaga baagi
   
 7. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  Да да знам,јас на мојава и ги ставам рачињата пред неја и ја држам со мојата рака згора,многу се смирува.
  Храбри се тие бебушки ке успеат многу :)
   
 8. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Јас малку не можам да сфатам ...ќе ми простите. Ги бањате замотани во пелени?

  Инаку сите бебиња до 3-4 месеци ги имаст тие рефлекси со рачињата и нормално е. Впрочем сите и се плашат.
   
 9. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  74.131
  Пол:
  Женски
   
 10. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Знам.
  Само сакав да ги утешам и охрабрам дека иако 2.800 во 40-та недела се породив и мојата ќерка истото го прави иако веќе три месеци има. Дека тој рефлекс и страв е сосема нормален, а и докторите викаат дека секое здраво бебе мора да го има.
  Се уште кога ја бањам од што ме стиска и гребе сум со рани по вратот и прета со рацете како да полетува. :)
   
 11. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  Да да и двете со емилијамак имаме порано родени деца,и јас да на почеток од бањањето ја бањам завиткана а со тек на бањање ја тргам крпата или што и да имам завиткано малата.
  Па не гледам лошо во тоа кога малата е сигурна и си ужива така,не се плаши и не плаче не гледам зошто не би ја бајњала така?!. што е посигурно и пооубаво тоа ке го правиме :)
   
 12. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14
  еве вака...јас уште од првиот ден кога дојдов дома го капев сама,,со помош на мм...значи јас го држев над коритото со раката на неговите гради мислам дека ме рзбравте како..а мм ми тураше вода..и шампонче,,лосионче....и јас се мислев како ќе го капам...ама во тоа успеав сама без помош ни на мајка ни на свекрва...доаѓа сам мајчински инстикт,мајчинска љубов,сила,волја,,,и тоа што не се знае се осеќа како со години да сум го правела...а свекрвами и мајками и ден денес не знаат бебе да капат,,нив мајките нивни им ги капеле хеххе...
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14
  и да додадам заборавив....дека го капевме секоја вечер пред спиење,,тоа го правевме едно добри два месеци и пол..сега псоледно го капиме на секоја втора,,трета вечер..и не секогаш со шампонче....само со вода...дека се суши кожата од многу
   
 14. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  21.801
  Пол:
  Женски
  Не разбирам ова со бањање со пеленка и предвремеродени деца , ама ај :^)
  На почеток кога малата се роди ја бањаа баба и тато , јас тек кога пркна малце , почнав да ја бањам.
  Сега за второво кје видиме како ќе биде :$
   
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  Ех мила и јас се чудив кога физотераписта ми кажа за ова бањање со пелена завиткана :^) ама тие се многу плашливи додека зараснат а така завитткани цврсто се чуствуват сигурни :) тоа тие,маката на се ке те донесе.само здрави и живи да бидат.
   
 16. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  74.131
  Пол:
  Женски
  како мислиш дека е најпогодно за бебето а и за тебе така да си правиш. ;) го гледав видеото со бебушот што го банјаа така завиткан и баш му беше убаво.стресно е секое ново искуство за било кое бебе а за предвреме родените уште повеке.тие имаат поголема потрба за топлина и сигурност.
   
 17. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.358
  Допаѓања:
  4.214
  Da kako odgovara taka si gi banjajte vebusjite.. a jas da se pofalam deneska orv pat sama ja banjav peperutkata moja bez.pomos.na mm i bev uspesna :clap: mnoogu sum srekna sama.ke si ja banjam veke :D
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 18. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.612
  Допаѓања:
  73.135
  Пол:
  Женски
  Mene cerkami ili sinceto mi pomagaat za plaknejne i krpata ja stava na neze .. mi je strav so edna raka dane mi se slizni kako ribce :)
  Izvinete za latinicava
   
 19. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.696
  Допаѓања:
  25.503
  Јас како идна мајка се осеќам малку изгубена околу тоа дали ќе знам како правилно се одвива тој процес на бањање на моето бебе :$ .
  Сакам да ве прашам вас поискусните мамици колкава треба да биде температурата на водата при бањање новороденче и исто колкава треба да биде темепературата во просторијата во која ќе се бања и потоа ќе биди малото бебуле. Да не го настинам... или пак ептен топло да му правам? Како треба да го облечам после бањање ,нормално како и пред бањењето или со повеќе слоеви на облека? Капче ќе треба да ставам?
   
 20. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  74.131
  Пол:
  Женски
  првото бебе до 6 месеци мажот ми го капеше а јас асистирав,ама ова никој друг го нема искапено освен мене.ми треба помош само за плакненје некој да полева со вода .ич да не се плашиш ке го фатиш под градите со лицето свртено кон водата и ке си гоизбанјаш,не се толку кршливи колку што изгледаат.
  што се однесува до температурата во просторијата гледам да е 24-25 степени за капенје а обично околу 21-22 за престој.а за водата никогашне сум мерела туку раката ја ставам да ми е пријатна а не жешка.
  капче ставав првите два месеци после капенје и за спиенје,ама син ми е роден крај на септември ,заладуваше а уште не греевме многу.ке си процениш дали има потреба.за облека нормално како што ке облекуваш така со оглед на тоа што после капенје сите бебуши заспиваат па ке го покриеш и доволно е.се надевам ти помогнав.не се плаши самото бебе ке те научи што му е пријатно и убаво а што не.кога еднаш двапати ке пробаш нешто после се е рутина и оди ко подмачкано ;)
   
  На Agrona и snegulkata им се допаѓа ова.