Бањање на мало бебе, искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од girl-miri, 2 октомври 2013.

 1. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  И јас се плашев ухууу и тоа како!.
  А сега уживам да ја бањам :D
  Подготвувам вода во корито,со рака провувам како ми е водата,ја пресоблекувам малата и со левата рака ја држам кај главчето а со десната ја бањам,потоа веднаш ја завиткувам со бањарка и ја облекувам исто и капче и ставам,гледам да си има капче секогаш бидејки не е сеуште топло топло времево :)
   
 2. luciamk

  luciamk Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2014
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  32
  Мамички сакав да ве прашам нешто.Пред извесно време слушнав дека кога се бања машко новороденче не смее да му навлезе вода во папочето додека не му падни.Вистина ли е тоа,јас очекувам машко бебе иако сум на средина од бременоста сепак ме интересираат вашите искуства
   
 3. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.358
  Допаѓања:
  4.214
  Без разлика дали е машко или женско, додека не му падне папчето и не му се затвори убаво не смее да се мокри. Обично се покривс паплето со нешто памучно дали пелена или некое боди шо е соблечено.
   
 4. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  Додека не се направи папачето и не е некој бањане тоа,ке внимаваш многу да не се накисне папачети и плус тоа се бајнат малце набрзинка,да не настинат па некои плачат и така.
  Додека се среди првиот месец ке виде така а потоа ке се среси малце по малце кога зараснуват и сакат се повеке во вода да се :D
   
 5. Super-Mama

  Super-Mama Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2014
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  13
  Од кој месец се почнува со користење на шампон,и кој би го препорачале како најдобар?
   
 6. babyane18

  babyane18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  460
  Пол:
  Женски
  јас после 6 недели почнав со шампон да ја бањам и си користам од бекутан
   
 7. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  Јас од после први месец и користам џонсонс :)
   
 8. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.696
  Допаѓања:
  25.503
  Јас од првата недела 8) иако знам многу мајки кои до 40 дена не користат шампон. Ние веднаш почнавме со шампонче и купка.

  Инаку уживаме додека ја бањаме малата и јас и мм и бебушка. Досега ниту еднаш не ми заплакала за време на бањањето, си уживка срцето мамино, си плеска во коритцето ;) . Па потоа се масиркаме со млеко за тело, и тоа и е големо задвлство...но кога ќе дојде време за облекување плаче, сака уште уживање.
  А јас толку многу се плашев како ли ќе биде кога јас ќе треба сама да ја бањам :) , сега ми е тоа најголемото задоволство.
   
 9. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски
  Јас не користам шампон, нема коса, цела ја бањам со купката ( чико).
   
 10. Super-Mama

  Super-Mama Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2014
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  13
  Дали некоја го има користено шампонот на Чико,и дали е добар,освен Џонсон и Бекутан некој друг да ми препорачате?

  И дали во коритото ги легнувате вашите бебиња,или пак ги држите со раката на стомачето,кој начин е правилен за бањање на бебето?А подлогите што се ставаат на коритото дали се стварно корисни за да знам дали да си купам или не.Совет?
   
 11. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  Јас ја држев левата рака под главчето на малава кај вратот а со десната ја бајњав,оти беше предвреме родена користев обични пелени кое беше завиткана пред бањање а потоа пелената стоеше на дното на коритцеро и така помеко и беше.
   
 12. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски

  Од чико сум презадоволна со двете деца. Првиот месец додека е помало и заради заштита на папчето кое не се топи додека зарасне го држев на левата рака кај стомакот со ставена памучна пелена или лигавче на папчето. После еден месец како што кажа гирл мири легнато со левата рака под глава со десна бањаш- прво глава, врат, раце, гради, стомаче, гениталии, нозе па го вртиш од др.страна, левата рака под градите односно двете рачиња над твојата рака, и го бањаш од позади цело и се плакнете. Внимавај да не му влезе вода во ушињата и добро да го избришеш зошто не местата кај што е превиткана кожата ( меѓу препони, на врат) ако остане вода се прават рани, ама ако постојано останува вода. Се надевам помогнав:)
   
 13. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.696
  Допаѓања:
  25.503
  Моментално користиме бебешко шампонче од Нивеа, добар е, може да го пробаш,ние сме задоволни.
  За подлогите во коритцата што се стават можам да кажам дека се ептен практична работа. Јас мојата бебушка три месеци ја бањам со подлога (најпрвин од оние со фротир што се, а сега пластична подлога користиме) и сега да треба без подлога да ја бањам ми е страв, нема да знам како :$ Ја кревам во раце и ја легнувам на стомак само на крајот од бањењето кога сакам и грбчето да го измијам а инаку така си лежи во подлогата и немаме мака.

  Некои мајки наместо специјална подлога во коритцето ставаат повеќе крпи па го легнуваат бебето на нив, ама јас мислам дека кога веќе постои специјално помагало кое го олеснува бањењето тогаш е попаметно тоа да се користи. А и подлогите ич не се скапи, нашата е околу 300 денари.
   
  На merida му/ѝ се допаѓа ова.
 14. lans

  lans Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Машки
  Vakvi I polesno e.
  [​IMG]
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.770
  Допаѓања:
  255.817
  Пол:
  Женски
  gi ima li ovie nekade niz makedonija?
   
 16. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски

  Подлоги за во корито има во бебесупермаркет, имаат и на фб страна, провери.
   
 17. lans

  lans Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Машки
  Ne sum siguren.nie go zemavme od solun.
   
 18. slimy

  slimy Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.178
  Допаѓања:
  1.117
  Пол:
  Женски
  мајки дали ги бањате секој ден вашIте бебиња?јас досега откакое роде. секој ден го бањаме.
   
 19. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.864
  Допаѓања:
  57.926
  Пол:
  Женски
  Јас секојден ги бањам и двајцата, можеби и нема некоја потреба за баш секојден особено поголемиот ама веќе ни е ритуал, бањање, цицање, млеко за поголемиот, приказна и на спиење, ако го прескокнам бањањето ради некоја причина и двајцата едвај ги успивам.
   
 20. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски
  Да, секој ден се бањаме. Е во декември,јануари, февруари ќе скокнеме по некој ден. Инаку како што кажа батерсвит- ако не се избањаме некако ни се пореметува заспивањето.