Бањање на мало бебе, искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од girl-miri, 2 октомври 2013.

 1. merida

  merida Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  264
  јас не ја капам малата секој ден. ја капам три или четири дена во неделата. секој ден само го миеме газето какано :lol: или ќе ја истиширам.
  а за тие што се како постољина за капење купивме ние ама ич не го употребивме. малата многу е немирна и само прета па не ми беше сигурна.
   
 2. Super-Mama

  Super-Mama Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2014
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  13
  Не сваќам како ги држите со раката кај главата :$ Досега го држев кај стомачето за да не се намокри папучето,но сега за косата ми е страв како да го бањам,незнам како правилно да го држам да не му влези сапуница во очињата :tmi:
   
 3. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски

  Во анатомско корито, левата рака помеѓу вратот и главата и тоа до лежи, и така ја бањам косата, и така и се плакнеме- сапуницата тече наназад.
   
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.775
  Допаѓања:
  256.060
  Пол:
  Женски
  na youtube ima mn interesni klipovi za banjanje na bebe pod mlaz voda na cesma :)
   
 5. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.488
  јас еве месец дена ја бањам сама без никаква помош..на почетокот мислев нема да можам ама ние мајките на сме сме способни кога е во прашање бебето..:D
   
 6. Super-Mama

  Super-Mama Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2014
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  13
  Се решив да купам или подлога за коритото,или пак мрежа.Кое е попрактично?
   
 7. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.488
  сунгер е најпрактично..јас сум презадоволна...мрежите не се практични..недај боже да се подоткачи од едната страна...... :)
   

  Прикачени фајлови:

 8. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.775
  Допаѓања:
  256.060
  Пол:
  Женски
  Денеска при бањање ни падна папочето
   
 9. ane-sk

  ane-sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2011
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  670
  Каде може да се најдат тие сунѓерите за во кадичка?
   
 10. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  302
  Мислам дека ги има во Јумбо.
   
 11. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.363
  Допаѓања:
  4.224
  Секој ден, и олекнува кога ја бањам на оваа жешко време. Нас бањата не ни влијае на спиењето. Многу ретко се случува да заспие после бањата.
   
 12. mila25ve

  mila25ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  1.087
  Пол:
  Женски
  денеска серко мој си се искака во коритце па од бањање одма на дополнително бањање, не беше какан 7дена па убаво си се олесни ццц ова прв пат ми се случу. Инаку јас го бањам легнат во коритце прво ставам една пелена низ цело коритце потоа уште 1 под главчето за да не му влева вода во ушињата, не го држам си го бањам со двете раце и му зборувам а он се смее и си шлапка, кога го плакнам со чиста вода го земам во една рака а со друга го плакнам. Најмногу сакам сама да го бањам бидејќи тогаш е најмирен а ако има некој друг да ми помага тогаш многу прета кога го плакнам па едвај го додржувам со двете раце
   
 13. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.697
  Пол:
  Женски
  Лелеее колку уживаме кога се бањаме :$ дури си пее :D аааааа аахаааааа ахааааа :D многу ужива кога ја бањам и со ноџињата она ме бања мене :D
   
  На SimonaTino и ddevojce им се допаѓа ова.
 14. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.363
  Допаѓања:
  4.224
  Cela voda e nadvor :) a koga ja obrakam na grbceto da ja izmijam, nemozam da ja zastanam. Se ispravuva i odi niz koritoto so nodzinjata hhahha mnogu mi e interesna.
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 15. fernandez

  fernandez Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  51
  мајки од кога почнавте да го легнувате бебето во коритцето,ние сме скоро 40 дена,и во раце уште го банјам како што ни кажа патронажната.од кога можам да го легнувам.имам и леЖАлка за во коритцето позз
   
 16. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.233
  Допаѓања:
  25.282
  Пол:
  Женски
  ^
  Јас почнав да ја легнувам 10-тина дена откако ни падна папокот. Чекав убаво да зарасне, по препорака од патронажната. Вие сте големи, мислам дека можеш да почнеш да го легнуваш бебуш.
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mila25ve

  mila25ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  1.087
  Пол:
  Женски
  јас го легнав на 41 ден, бидејќи откако ни изминаа 40 дена отидовме кај моите на гости и мајками ми покажа како легнат да го бањам дека полесно ќе ми биде и на мене а и поубаво ќе го избањам и навистина е така, може и порано ќе сум го легнала ама ете немало кој да ме подучи сите се тука само за памет да солат а за добар совет не, така да слободно легни си го бебенцето
   
 18. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  684
  Пол:
  Женски
  nas papceto ni padna 11ot den cinam,potoa uste nedela dena ja banjav na race dodeka ubavo da zarasne papceto.Znaci negde posle 3 nedeli ja legnav vo koritce da ja banjam.Vie moze i porano dokolku papceto e zarasneto,mnogu polesno ke ti bide,a i bebus ke uziva vo banjkanjeto.:)
   
 19. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.641
  Допаѓања:
  21.850
  Пол:
  Женски
  Јас уште по термометар се водам за вода еве 2 години.:$ Немам осет, а и лично не трпам топла вода, со млака се туширам, па морам да проверам за него да не го измрзнам. :D Мм па обратно, над 40 му ја прави водата секогаш, па ја ладиме. (facepalm)
   
  На mal.ecka, joy1, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Belabelinakinder

  Belabelinakinder Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2016
  Пораки:
  1.808
  Допаѓања:
  23.587
  Пол:
  Женски
  Ние и со термометар и во коритцето имаше и синко нон стоп плачеше кога ќе го капев и еден ден јас ја пробав со рака и не ми беше доволно топла и ставив потопла и еве сега не плачи сакал потопла вода како мене
   
  На mal.ecka, Skorpija25, pile30 и 2 други им се допаѓа ова.