1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бањање на мало бебе, искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од girl-miri, 2 октомври 2013.

  1. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Јас ниеднаш термометар не искористив. Проверувам да ми е мене ок водата и толку. А купив:!:
    За во соба имаме од парното мерач и секој ден ми иде да го скршам, мм само со него во рака е и туку ја покрива беба навечер(facepalm)
     
    На Melinda85, sofi2107, НаталиЛили и 4 други им се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.024
    Допаѓања:
    37.314
    Пол:
    Женски
    Мајки секој ден ли ги бањате бебињата? Јас до 40 дена секој ден ја бањав, па почнав преку еден ден за сега да ја бањам 2 пати неделно. Газе миеме секојдневно. Мислам не правам лошо.
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Јас секој ден ја бањам, евентуално преку еден ден. Многу поубаво ми спие кога е бањата.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Кога сум ептен многу уморна или немам време не ја бањам само ама тоа до сега се случило 3 пати а 2+ сме.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    7месеци е и од кога е дојден дома го бањам секој ден. За да се освежи пред спиење и башка мојов е склетџија па се препотува. Сега зимово планирам преку еден ден бањање за да не го испонастинам ( во стан сме и парното во Аеродром е крш ) башка и не верувам да се препотува толку.
    Се десило неколлу пати да промашам ако заспал порано или сме биле на гости па за да не го реметам не сум го бањала.
     
    Последна измена: 4 ноември 2017
    На gjoker4e, stevemila и forumce им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Два пати неделно е доволно. Не е убаво секојдневно бањање. Првото го бањав секој ден првиот месец, после ми кажаа да не претерувам, бидејќи со секојдневното бањање се уништува природниот заштитен слој на кожата и се суши многу. Особено сега во зима. А во лето може туширање секој ден. Газе мијам секој ден, пред спиење.
     
    На gjoker4e, VDT2906, Justicija и 12 други им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Во Систина на предавање рекоа 2-3 пати неделно е во ред.

    @Annath сакам да имам ред ко тебе :) Ми се поклопуваат мислењата со твојата пракса :)
     
    На gjoker4e, mal.ecka, Justicija и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Откако залади и јас го бањам синко секој втор ден. Секој ден миеме газе со тоа си го запазувам ритуалот.
    Бањање/миење газе, цицање, спиење.
     
    На gjoker4e и karibian им се допаѓа ова.
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    другарка се породи во Америка. педијатар и рекол до 40 освен газе миење ништо друго, баш заради тој заштитен слој од матка што го имаат. Искрено касно ми кажа, а ми има логика. Мојов дур се адаптираше беше хорор, се некој осип му се јавуваше а нејзиното едно брумче до сега нема. Може е коинциденција но искрено со второ така ќе правам, ако е родено есен зима. За лето ова не би, сепак се потат.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  10. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    Do 40dena ja banjav sekoj den ili ako imase nekoj dojdeno ke skoknev.Sega veke preku den.Nema potreba od sekojdnevno banjanje na tolku malo bebce.I jas ko ostanatite clenki,gaze i mijam obavezno.Inaku maka macime koga treba da se banja.Mnogu mi place koga e soblecena.I pampers koga menuvame vristi,se trese
     
    На Dushi0102, gjoker4e, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Уште е мала. И моиве двајца првите денови плачеа на менување пелена, не дај Боже да бањање да ги соблечеш, мислиш дека ги коле некој, како вриштеа. Ама за кратко помина, сега одвај чекаат бањање.
    Кај малата можеби се оддолжило малку дека е прематурче, поосетливи се. Ама не е страшно, ќе смени.
     
    На gjoker4e, mal.ecka, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.024
    Допаѓања:
    37.314
    Пол:
    Женски
    Ние обожаваме да се бањаме. А и кога ја соблечам да ѝ сменам пелена смее се и се радува.
     
    На karibian, Paka и stevemila им се допаѓа ова.
  13. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Исто и кај нас обожаваа да се бања цела се радува. Повеќе сака да е соблечена отколку облечена.:D
     
    На stevemila и forumce им се допаѓа ова.
  14. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    До 40 дена ја капевме секоја ден.А сега на два дена.Мојата обожава капење,кога се капи е многу мирна ни мрда ни плаче.Од првонја капеше мајками дрка многу малечка а сега почнав и самата
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    ова 2-3 пати неделно и за новороденчиња? Ги капам секој ден, и мислам да ги капам до 40 дена а баш зедов да читам во темава дека доаѓа поладно време па се прашував дали е неопходно секој ден
     
  16. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Мене во болница кога ме учеа како да го бањам бебето ми рекоа еднаш неделно да го бањам или на 10 дена еднаш. Ама јас до 40 си го бањав секој ден потоа на 2-3 дена.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.424
    Допаѓања:
    65.340
    Пол:
    Женски
    Мислам дека зависи и кога е родено бебето, дали лето или зима. Ќерка ми се роди зимно време и ми беше страв секој ден да ја капам, на 3 дена одприлика. Кога се стопли секој ден, некогаш и по 2 пати на ден, почна да лази, стално во движење и многу се потеше. Многу поубаво си спие капена. :)
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    На сите различно кажуваат. Мене и во болница и патронажната ми кажаа секој ден...
     
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.024
    Допаѓања:
    37.314
    Пол:
    Женски
    И на мене ми кажаа во болница секој ден. По приватниве кажуваат 2,3 пати во неделата, а во странство уште помалку пати. Мислам дека е многу секојдневно бањање особено зимоска. Ама ние така сме научени.
     
    На stevemila и Luna91 им се допаѓа ова.
  20. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.459
    Допаѓања:
    27.202
    Пол:
    Женски
    Моето е родено на Јануари и го бањам секој ден од кога сме дојдени од болница. Јас се туширам секој ден па и него го туширам. Тоа ни е дел од рутината за заспивање.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.