1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бебешка облека за излегување од болница

Дискусија во 'Бебе' започната од Luna91, 1 јули 2017.

  1. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Си мислам вака да ја вадам од болница , што мислите? Секако и тенко ќебенце..
     

    Прикачени фајлови:

    На ***Bony***, Kitten, *Milicka* и 17 други им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.528
    Пол:
    Женски
    Супер. И јас децата така ги изнесов од болница. Плус тоа, тогаш беше посвежо времето.
     
    На СноуБол90 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    Жени да ве прашам, терминот за пораѓање ми е крај на јуни, па стварно не знам за излегување од болница дали кратки или долги ракави. И дали да биде шпикозни или па малце по шизичко нешто. Ај ве молам за мислење од вас поискусните :inlove::l:
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Јас би била спремна со двете комбинации бидејќи не знае човек никогаш за сигурно каков ќе биде денот. Најдобро на кратки со опција нешто да се наметне горе.
    Во однос на другото прашање дали шизичко или шпихозни, јас сум за втората опција или општо нешто што е лесно да се облече.
    Имај во предвид дете може да се склеттиса, да почне да плаче, па облеканкако хулахопки да е тешко да се облече или пак некои тулови да не му се пријатни на кожата.
    Кај мене сите три беа со памучни сетчиња и удобни за облекување.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    I jas isto kako @tamarce.j termin kaj na juli pa se mislam sto da se oblece dali kratki rakavcinja nekoe bodence spikozni..... I da se pokrie so tetra pelena... Sepak e malo krevko za prvoto bese maj pa zemav celosno kompletce od struzanka po dolgi pamucni pantaloni body so dolgi kapce ligavce... Sega na zeskovo neznam sto
     
  6. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Не знаете каков ќе биде денот кога излегувате од болница, може да залади, врне. Така да секако и варијанта по долги имајте си. Инаку и да е најтопло јас не би извадила бебе од болница по кратки ракави. Би нашла најтенки и облечено во еден слој ама да е цело облечено. Немам навика да тунтам бебе ни кога е најладно ама збориме за бебе штотуку излезено од стомак. Може грешам, ама новороденче по шорц не можам да замислам. Еве на пример каде и да влезете со бебе во лето е климатизирано, а голо новороденче се соблака на 25степени. Кога ќе потпорасне и по пелена да се остави ама новороденче не.
     
    На snegulkata, Kitten, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Се зависи од времето и услови во кои престојува. Моиве се родени јуни, дента на излегување беше дожлив ден. Ама по само една недела фатија страшни горештини да не се дише. Клима во иста соба кај што е бебе неможеш. Ладиш, па го носиш. Дома ми седеа на кратки горе и кратки доле. После седум прошетувавме надвор на кратки горе и долги доле. По други куки скоро и да не одевме.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Не ми е тоа чудно, си ги осеќаме децата дали им е топло/ладно. И почесто гледам непотребно замотани бебиња во топли ќебиња како ги вадат од болница, сепак по кратки јас не би вадела од болница, пак ќе кажам може грешам ама у секој случај треба барем две варијанти да се има за летните бебиња
     
    На Skorpija25, karak и irena.1 им се допаѓа ова.
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Обавезно две. Ти кажувам моиве се во јуни, неделата пред да се породам беше многу жешко едвај издржував, кога се породив беше дождливо и заладено ( дури фати и едно невреме со дождови, силен ветер и град дур бев во болница) и неделата после ненормално жешко.
    Ако не две варијанти тогаш бар да се има опција да се дооблече бебето уште еден слој.
     
    На nene88, Autumn_ и karak им се допаѓа ова.
  10. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.069
    Допаѓања:
    17.203
    И јас се породив крај на јули. Имав спремено и по кратки и по долги. На крај ја изнесов по шпикозни по кратки зошто беше пекол.
     
    На CurlyBlossomGirl, karak и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  11. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам вие што сте се породиле летен период, со што го облековте бебуш кога излеговте од болница?? Некако мн жешко мислам ќе биде за комплетче па тоа ми е на мисла... Дајте некои идеи...
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.848
    Пол:
    Женски
    Синко е роден среде август. Во болница ми го облекоа во долги, демек така було подобро. Ама тиа кај нас беше 5 минути ( од болница до дома) и веднаш беше пресоблечен во боди на кратки и чорапки. И така тераше наредните две-три недели. Дури и чорапите сам ги соблакаше. Е сега ако имате подолг пат, ако се уклучува клима, поубаво е долги. Има во хело бејби еден памук како со дупчиња многу тенок, ако ножеш да најдеш нешто слично, најубаво би било.
     
    На emkaemka, Coco31 и Feodora им се допаѓа ова.
  13. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Јас зедов од хелоу бејби шпикозни такви тенки со дупчина баш се преубави за жешко време и на мажот ми мн му се допаднаа. Знам сакав повеќе пара да земам но немаа мали бројчина ко за новороденче. Се беше поголемо. Некако ко испразнет да им беше дујќанот, се надевам ќе им стаса нова роба.
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  14. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    ^^ тенки, летни, со дупчиња боди, панталонки со/без стапалца, шпикозни има во Елва :)
     
  15. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    Моево е исто во август. Имав спремено комплетче на краѕки и бев решена така да го изнесам. Откако се роди се премислив и му облеков мнооогу тенки шпикозни на долги и ништо друго од причина што кожата на новороденче е пренежна за да биде макар 2 минути на јакото сонце во август, а и во кола на клима исто подобро долги. Штом дојдовме дома, веднаш го пресоблеков на кратки и така седеше секој ден. Боди на кратки или кимоно и чорапи - често и без нив :)
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Dobro daj te kazuvajte kako ke se iznese od bolnica bebe juli- avgust. Bodi dolgo kratko bosi goli noze.... Ili nekoja slika ama stvarno nemam poim da varam dete vo dolgi i mene ne mi ide nekako golo i toa ne ide.... Devojce ke bide nekako prvoto majsko pa onie kompletite od struzanka mi bea top ama Sega na zeshkovo e stvarno sum vo prashalnici
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Памучно тенко фустанче по кратки или комплетче со кратки ракави и кратки панталончиња. Тенки ниски чорапки и одоздола боди без ракави(вртено).
    Одозгора секако со тетра ќе си ја покриеш.
     
    На emkaemka, mimiiiii, NarCis@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    И јас истава дилема.. Ама се одлучив за боденце по кратки ракави одозгора фустанче на бретели и ниски чорапчиња. За одозгора ко што читам со тетра пеленка ги покриваат на жешково. Имам и тенки кебенца ама тетрата потенка е. Така јас си одлучив уште да најдам да купам :D
     
    На mimiiiii, karak, tambelina и 5 други им се допаѓа ова.
  19. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Видел некој шпикозни-фустан за новороденче? Имам такви ама се од 3-6 месеци и секаде каде што гледав тие беа најмали. Мислам најпрактично ќе е така уште да најдам. Спремив една комбинација со боди и фустанче ама е по кратки па се мислам да имам една и по долги. Еве вакво нешто само помало, бев во mothercare и carter's ама немаат, имаат малечки боди фустанчиња.
    20180626_121052.jpg
     
    Последна измена: 26 јуни 2018
    На Skorpija25, CurlyBlossomGirl, Coco31 и 5 други им се допаѓа ова.
  20. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Да провериш во Бебето на Битпазар, мислм ќе најдеш тоа што бараш :)
     
    На mimiiiii му/ѝ се допаѓа ова.