1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бебешка облека за излегување од болница

Дискусија во 'Бебе' започната од Luna91, 1 јули 2017.

  1. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Ако ти се купени со мерак за од болница, облечи му ги, нема да имаш потреба така од ќебенце и спреми си потенко боди без ракавчиња.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не ми беа стриктно за во болница. Прва облека што ја купив беше таа и така остана во кутија спакована.
    Здравје ќе земам 2 варијатни па ќе видиме :hug:
     
  3. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Секогаш купувајте поголема облека, можеби на почетокот бебенцата ќе пливаат во неа, ама сакаат тие комотно да се чувствуваат така што и нема да биде проблем. Џабе земате 50 ка, ќе го порасне уште првиот месец, нема да го изнаноси, а и да не се лажеме не е нешто ефтино секој месец ново да купуваш. За од болница ако земате плишани, само боди на долги одоздоле и чарапи ви се доста. Ако е ладно ќебе имајте си плус. Ако е топло, а знае да биде Октомври топол, боди на долги, и шпикозни ама памучни, со чорапи плус. Капи освен ако не дува, не ви требаат. Одбегнувајте капи и дома. Температурата ја регулираат преку главчето. :hug:
     
    На Fatalnata, thelittle17, Butterfly1107 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    50ка за второто купив за излегување од болница, знаев дека ќе се роди мала-2650грама,47цм.
    Кога се роди третото 51цм 3ипол кг од љубопитност дома пробав да му го облечам истото не го собираше :lol:
    За третото 52ка купив 4 комбинации и многу бргу ги израсна, чинам ни месец не ги носеше.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Јас со боди по кратки и доле панталончиња со стапалца ако биде ептен ладно по шпихозни и ќебенце обавезно :)
     
    На tambelina и Milkiway им се допаѓа ова.
  6. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Земи си памучни во плишани ќе му е топло.Ќерка ми се роди сред декември ја изнесовме со фустанче и хулахопки дебели,имав два пара плишани шпихозни и многу малку ги износи дека дома топло а надвор ептен до некаде ако одевме.
     
    На tambelina, kukla21 и Milkiway им се допаѓа ова.
  7. PanVas

    PanVas Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички,
    Имам дилема околу облека за изнесување од болница, иако знам дека е рано, треба да се породам средина на декември (околу Св Никола). Ова ќе ми е второ девојче ама па ќе се разлика од седум години и сум подзаборавила малку што-како околу бебето...Со огледа на тоа дека ќе е зима и ќе биде ладно, не знам со што би ja изнела. До сега ништо не сум купила од облека (некако индијански овој пат ја терам бременоста). Се си викам имам од првото дете ама па сакам да и купам нешто барем за излагање од болница... Плис за совет ем да не го сварам бебето ем да не го смрзнам :). Ако имате и линкови од некој наши продавници со комплетчиња убави слободно предложете ми. Фала ви :l::l::l:
     
  8. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    И мене ми е терминот тогаш. Јас планирам да ја изнесам со боди на долги, памучни шпихозни, чорапчиња ( планирам да понесам и хулахопки за секој случај) и ќебенце врз транспортерот.
     
    На PanVas, Izzy_0504 и Dikinzi им се допаѓа ова.
  9. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски

    Мн се мислам за транспортерот дали со кебенце но така неможам да го врзам или да барам од тие пликовоте и малите скафандери така да може да се врзе бебето
     
  10. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Кога ќе е во транспортерот нема бебето да го моташ цело во ќебето. Ќе го ставиш прво бебето во транспортерот ќе го врзиш со каишките па потоа ќе му го ставиш ќебето одозгора.
     
    На Izzy_0504, Milkiway, no name5 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Мајки што сте се/ќе се пораѓате Јануари, како ќе ги облекувате бебињата за излегување?
    Секако ќе биде многу ладно, ама скафандер на толку мало бебе не ми иде, башка што само од врата до кола..
    Хулахопки? Да не ја фати с’клет па :D
    Леле,првото дека летно бебе не се мислев вака мислам поише избор имав и на крај во обични шпихознички ја изнесов:$
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Облечи си ја ко за по дома што би била. До кола ја покриваш, после секако колата загреана ќе е.
     
    На Bicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Јас се породив крај на декември, бебе носеше комплетче памучно со елече памучно и го завиткавме во плик ќебе онакво како со волна внатре. Колата секако беше загреана, а скафандер само малтретирање е за толку мало бебе. Хулахопки никогаш не сум му облекла.
     
    На BabyD0ll и Bicka77 им се допаѓа ова.
  14. Evy81

    Evy81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Јас уште не знам хаха, ама сигурно без хулахопки и скафандер, туку над транспортер некое подебело кебе, секако скафандер нема да собере под каишите. Значи кратко боди па шпихозни над тоа и може некое капче памучно.
     
    На Bicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски


    Јас спремав комплетче дводелно памучно и одоздола ке му облечам боди на долги и од тие како дзиврички со ногавички, доста тенки се и мислам дека е подобра верзија од хулохопки , и така со кебенце во транпортерот ..многу читав и се мислев пошто гледам поголем дел не облекуваат хулохопки или дзиври мене ми е без веза така толку мало бебе да изнесам на најладното , тргнувам од тоа што јас носам холохпки а бебе да изнесам само на панталончиња во најладно незнам не ми иде , така планирам па дома ке му соблечам веднаш цивричките и готово...и јас се мн мислев за скафандер на крај одлучив да не зимам зошто е факт дека ке го облече само тогаш и највише уште еднаш на котрола едино а место скафандер може и кебе
     
    На Chanell*, Dikinzi и LivingGlam им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А во кола нели ќе е топло ко дома?
     
    На Kaja991 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски

    Па добро малце ке го тргнам кебенцето , вајлда нема да го сварам бебето од едни тенки дзиврички ... и комплетчето не ми е предебело или плишено така да мислам ок ке е
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Јас планирам ова, Screenshot_20201123_142042_com.android.chrome.jpg
    Утре трк да го купам додека има броеви, под ова боди и шпикозна и капче памучно, па во транспортерот одозгора ќебе плетено.
    Не е многу мислам крај декември тука е многу ладно.
    За секунда може да се смрзнеш додека го внесиш бебе во кола.
     
    На Kitten, Izzy_0504 и Dikinzi им се допаѓа ова.
  19. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Не знам каде живееш ама земам предвид да е многу ладно, сепак имај на ум дека трабспортерот топли како дебела јакна, а и во скафандеров би седело бебето некое време во болница се додека излезете, со лесно, и скафандеров е пре пресладок, бебе ќе биде топ дотеранко
     
  20. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Памучен комплет троделен.
    Боди, блузичка на преклоп и панталонки,чорапи, капа и одозгора ќебе.
     
    На Izzy_0504, kukla21, Dikinzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.