1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бебешка облека за излегување од болница

Дискусија во 'Бебе' започната од Luna91, 1 јули 2017.

  1. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    20.843
    @barby многу е слатко :inlove:
    Туку гледам дека во кошница сте го земале бебчето.Што е подобро кошницата или транспортерот ?
    Повеќето ги вадат во транспортер а јас некако си мислам дека подобро е во кошница, некако нема да е свиткано толку.
     
    На Troi и stevemila им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.533
    Пол:
    Женски
    затоа што истата слика е од фб ;)
    ако има шанели за 1000 ка може па и е оригинал што викаш :D

    видиш истата таа една шо паметува доби 16 лајка за постот шо значи не сум единствена со таквото мислење

    фала ти на пажња :)

    @V.odolija положбата во транспортет е мн слична на положбата на бебето во мајчината утроба.Така да не се секирај шо ке е свиткано
     
    На Zibiribi, buba4e89, PUPICA и 3 други им се допаѓа ова.
  3. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.449
    И јас така мислев затоа си го зедов во корпа. Корпата плус има анатомски душек и има повеќе место. Ако имаш корпа земи си го во корпа :* Ти бладорам на комплиментот за глувчето мое мало
     
    На Troi, V.odolija и stevemila им се допаѓа ова.
  4. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.975
    Пол:
    Женски
    Ne e voopsto svitkano vo transporter. Ja ima polozbata kako vo matkata i bas mu e udobno iako ne izgleda taka. Plus e mnogu pobezbedno vo kola vo transporter ili sediste (sega ima 0+ sedista). Eve nas ednas ortopedot ni objasni na toj nacin sto go sedna vo transporterot go vrza so kaisite i bukvalno go svrte naopaku cel transporter so se bebe vnatre, mene srce mi izleze vo momentot a bebeto voopsto ne bese mrdnato kako sto si bese sednato taka i si se smeese. Taka da pobezbedno od tansporter nema za novorodence.
     
    На ana-banana, stevemila, Poppins и 2 други им се допаѓа ова.
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Транспортерот е за безбеден транспорт, под услов да се користи правилно и детето да е врзано. Не дај боже да се сопнеш при одење или уште пострашно во случај на сообракајна незгода, во транспортерот е заштитено, а во кошницата не е. И немој да речеш ке пазам или ајде де, нема нас. Со бебиња работам секој ден со години. До сега на два мајки од рака им имаат паднато, едно се слизна од танспортерот зошто не беше врзано, а беше во мазен скафандер и донесоа две месечно бебе со скршена нога од сообракајка. Возеле 40 на саат, не побрзо. Бебето било во раце. Мајката вика видов дека ке се удриме и го гушнав посилно, но како некоја сила да ми го измкна од раце. Да било врзано во транспортер или седиште ништо немало да му биде.
    Не се секирај за положбата. Таа му е најприродна на бебето, под услов да е врзано за да не се смкнува. И немој да ставаш кебиња и чуда под бебето, зошто така веке не седи правилно.
     
    На Elen4e_sonce, Seduction, MissDior и 10 други им се допаѓа ова.
  6. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    20.843
    @irena.1 значи и за новореденче се препорачува транспортерот за вадење од болница дури и на по долг пат ? На пример една постелка само или воопшто не , и да биде врзано ? Јас си викам што има во тоа мало бебенце како ќе го врзеш во транспортер затоа подобра варијанта ми изгледаше кошницата.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Јас искрено не би ни ставила дете во ништо друго освен транспортер.
    Едноставно не ми е безбедно. Се сложувам со сите предходни коментари околу формата на транспортерот, односно дека детето е во положба како во матката.

    Двете деца ги изнесов во транспортер и истиот сеуште максимално го користам. Илјадници километри извозевме со децата лежејќи во него.
    Каква е улогата на кошницата кога во колата треба да е во транспортер?
    Со кошница ќе го внесуваме во колата, па внатре, во тесно, на задно седиште, ќе префрламе од кошница во транспортер?
    На изглед може е убава, ама стварно не ја сфаќам намената на истата.
     
    На buba4e89, PUPICA, mal.ecka и 7 други им се допаѓа ова.
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Никако во кошница, колкав и да е патот секогаш користете транспортер. Оздола можеш да ставиш само една памучна пеленка за да не го поти толку.
    Еден совет за тазе мајките кои прв пат користат транспортер, научете како правилно се врзува уште пред да до ставите бебето, има клипови на јутуб ќе ви бидат од корист.
    Ние заборавивме на тоа и кога го зедовме од болница не знаевме како да го врзиме во кола, се изнамачивме но не успеавме. Возевме 2 часа така со не врзан транспортер, полека, страв ми беше ептен.
     
    На Elen4e_sonce, TheSecret, V.odolija и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    една најобична пеленка постели си колку да не го жилат каишите и си е во права положба и мн посигурно ќе се осеќа и се знае во др како ќе го возиш во кола ни е безбедно ни ништо едно мало сецнато кочење не дај боже и ете а белјата .. а да не збориме дека и казнуваат сега ако бебе не е во соодветно седиште .. па и дома р корисен за кратко нанење па ќе го залулаш ние сме два мес и макс го користам до сеа и увек в кола врзано прицврстен и транспортер и бебе и нема гајле
     
    На Seduction, TheSecret и V.odolija им се допаѓа ова.
  10. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    20.843
    Благодарам за споделените искуства.
    Значи дефинитивно транспортерот.
    @danichap не ми е дали подобро изгледа кошницата туку едноставно незнаев што е подобро за новороденче на по долг пат.Друго е кога имаш искуство и знаеш а друго е да претпоставуваш, затоа и прашав.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Нас транспортерот многу ни помогна во периодот кога синко имаше грчеви... Само во него се смируваше и се успиваше
     
    На V.odolija му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    И јас гласам за транспортер,посебно кога се работи за подолг пат
    Безбеден и практичен (y)
     
    На Melinda85 и V.odolija им се допаѓа ова.
  13. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Ако имате ваша кола дефинитивно транспортерот ќе го користите многу повеќе отколку кошницата.
    Јас ќе земам транспортер без двоумење, мене страв ми е да користам било што друго освен транспортер.
     
    На V.odolija и joy1 им се допаѓа ова.
  14. Katerina2017

    Katerina2017 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2017
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Нашиот термин е 10.09.2017 па сигурно ќе биде нешто по долгички зошто тогаш сигурно нема да биде топло како сега. Засега од пусти мерак купувавме работи ама за од 3-6 месеци, во wenice најдовме прекрасни панталони кошулки фармерчиња и најверојатно тоа ќе биде за 40 дена (ќе ги сликнам и ќе ви пуштам) а за од болница сакам да биде по бебешко, да не биде ептен со кошули и машни, туку баш бебешко, па бендисав од Tila од прилеп, само не сум купила....ова ми е идејата.
     

    Прикачени фајлови:

    На pharmacy, buba4e89, Elen4e_sonce и 16 други им се допаѓа ова.
  15. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Еве како излеговме ние од болница. Во ова фустанче плус боденце на тенки прерамки под него и чевличиња. IMG_20170716_221313.jpg
     
    На ***Bony***, buba4e89, emkaemka и 22 други им се допаѓа ова.
  16. Capricorn Taurus

    Capricorn Taurus Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    1.662
    Допаѓања:
    22.988
    Пол:
    Женски
    DSC_0187.JPG DSC_0196.JPG
    Еве сме и ние спремни за излагање од болница :)
     
    На pharmacy, buba4e89, emkaemka и 13 други им се допаѓа ова.
  17. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    i nie bevme vaka slicno samo vo belo . Kapceto samo do kola i odma go izvadiv .
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.637
    Пол:
    Женски
    Синчето ми е Априлско бебе, ова ми беше спремно за болница... се мислев дали шпикозните или посебните делови, испаднаа сепак шпикозните, бодито по прерамки, капчето, завиткан во исто кебенце со коскички од овој комплет (под алиштата е не се гледа). Инаку во кошницата од количката го изнесовме, не во транспортерот (тоа мм донел иако му реков транспортерот) :D
    IMG_20170722_123006.png
    Девојчево исто во нешто памучно и лесно би го облекла :)
     
    На ***Bony***, buba4e89, emkaemka и 10 други им се допаѓа ова.
  19. Paka

    Paka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    930
    Пол:
    Женски
    A kapce I rakavicki mora da nosat, I sega koga e toplo?
    Jas toa ne im spremiv, da im spremam?
     
  20. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Jas rakavicki voopsto nitu ednas mu nemam staveno,kako se kupeni taka ostanaja spakuvani. Kapce samo za nadvor nekoe potenko, za doma nikogas ne stavav