1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бебешка облека за излегување од болница

Дискусија во 'Бебе' започната од Luna91, 1 јули 2017.

  1. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    На јатрва ми девојчето од такви синтетики,тулови и китенки цела се исфрли и се вцрви.
    Не сфаќам што е поентата со дотерувањето за одење дома.
    Бебе е тоа,осетлива кожа има.
    Од памук и лесна облека поубаво за бебе амин.
    Мојот го изнесов во памучно боди на кратки ракави и чорапчиња,крај на август е роден.
     
    На buba4e89, Dust, Saraa и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Леле мајки дај кажете некој предлог. За бебуш мој, машко термин крај на ноември. Си гледам по нет, ништо не ми се допаѓа. Тоа што ми е ок некако читам искуства не е за толку мало бебе. Пример, панталончиња, блузичка и елече. Гледав на нет од Carters многу танки ми изгледаат. Help! :sweat:
     
  3. Arendelle

    Arendelle Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    7.404
    Пол:
    Женски
    Мој предлог е да купеш шпикозни, меки, удобни а ги има штосни за натаму има време да го дотеруваш и фраер да биде.
     
    На MamacitaBuena, Среќичка и Luna91 им се допаѓа ова.
  4. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Исто и јас би ти рекла. Купи си убави шпикознички. Што поудобно поубаво. И јас се замарав, дури и темава ја отворив :rofl: и во болница сфатив дека сакам само дома да си идеме, небитно во што облечени. :)
     
    На Dust, Среќичка, Melinda85 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас ќе си го дотерам дунде за излегување. Уште не сум решила што, ама најверојатно фустанче ќе носи девојчето :)
     
    На *Milicka*, pile30, LiliBoz и 8 други им се допаѓа ова.
  6. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    494f9c3b97b08627dc30a6c9134faaf5--sun-dresses-baby-dresses.jpg Јас се мислев да нарачам од кај една жена да ми сплете тиролче/фустанче најмало за изнесување од болница. И капче исто како на дада и што и го сплете лани со буфче да имаат исти. Одоздола шпилхозни памучни. И ќебе дебело оти јануари ќе биде. Чекам 30 недела и се ќе нарачам, до тогаш не купувам ништо, уште 5 недели :inlove:
    0701bfcb713e15cf43122528465ad19c--knitted-baby-free-knit-baby-dress-free.jpg
     
    Последна измена: 11 октомври 2017
    На Peperutka-bt, Ano, emkaemka и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. Освен шпикозни, под нив боди? :party: И вајда капче :inlove:

    Во право си, убаво е да се слушне искуство од поискусни мамички. :l:
     
    Последна измена од модератор: 11 октомври 2017
    На Luna91 и Mari* им се допаѓа ова.
  8. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Carter's се памучни и затоа така ти се чини, но не се тенки. Памукот е многу убав и верувам дека грее, освен ако не живееш некаде во многу ладна куќа или незнам, но ако си во град би ти било таман.
     
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mama marija

    mama marija Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    sto nosevte mamicki za od ko ce se rodi bebeto dali od doma nosevte alista ili od bolnica davaat ???
     
  10. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.439
    Пол:
    Женски
    Во болница ги облекуваат вие носите само за изнесување кога ќе си одите
     
  11. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Во болница даваат спаваќа за таму. За одење дома со свои алишта.

    Едит: спаваќата е за мајката :D
    За бебе шпикозни од таму. :)
     
  12. Arendelle

    Arendelle Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    7.404
    Пол:
    Женски
    Додека си во болница од таму го облекуваат, облека ќе ти биде потребна за излегување.
    Даваат и спавача но можеш да си земеш и ти по можност повеќе отворена за да не ти биде проблем доењето.
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @danichap знам еднаш дека прашував, па ај пак да си повторам :)
    За излегување од болница, ми треба ли јакничка за бебе? Дебело ќебенце ќе имам (и едно за резерва).
    Планирам да е облечена вака - боденце на кратки, блузиче на долги, плетено фустанче, хулахопчиња и чизмичиња. Над блузичето џемперче. Ми треба ли јакничка или доволно е да го покријам? Скафандер ќе земам потака - сфатив од претходната дискусија дека нема да ми е практично за бебе толку мало. Ќе зоврие дур го изнесам од болница, а и колата ќе си биде топла.
    Дур можам уште да шетам се мислам дали и јакничка ќе ми треба? Ќе почне да заладува времето, а бебе ќе дојде за 1 месец.
     
  14. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Jas zemav skafander plisan od vnatre e pamuk, istiot mesec odoke 3 pati na kontrola, ke ja izneseme do negde i ne mi se rizikuva samo da ja pokrivam so kebe
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.295
    Зеди, само нека биде комотна, широк модел, не уз тело.
    Јас не успеав да и облечам јакничка на мојава. Кога се склеттиса дете од облекување неколку слоја облека, кога зеде да вришти и да се вцрвенува... не ми беше успешна мисијата.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Јас за мојава нема да земам јакна. Само ќебенце. Колата си има греење, исто и дома. Греота ми е да ја наоблекувам од толку мала, плус и болницата ми е 15минути од дома (со кола). За подоцна кога ќе потпорасне, таман зима ќе фати - имам скафандер за од 0-6месеци, мислам дека доволно ќе е за зимава.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Се мислам и јас заради тоа.. ние за 5 мин сме дома од болница. Паркираме буквално пред зграда. Имам 10 чекори за до дома, а дома топло е.
     
    На Troi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    @kukla21 или јакна или ќебе, немој како мене, бабите напуштиле и ќебиња(дебели) се смееја во Ремедика а јорган имате. Значи имав тенко комплетче, имав тоа плико или како се вика што се ставаат внатре бебињата и толку. Нит јакна нит ќебе ставив. Е сега за 1 месец ќе биде ладно, но мисламдека со ќебе ќе завршиш работа, јакна нема да ти треба
     
    На Seduction, eli25, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    ^^ јас планирам јакничка да облечам, а ќебето само за покривање на ноџињата да биде (и тоа ако е ептен ладно дента ако не не покривам) и во транспортер, во раце префрлање и држење низ ходници недавам, здравје дома кој сака нека нишка и нека минува мерак. Беба во ќебе не би виткала, ич не сакам така, сакам дотерано да си го гледам :inlove:

    ^^^ уствари ако ги мотате во ќебе како ќе ги ставате во транспортер?? Ќе мора сепак да се одмота, па стави, па врзе, па сепак само покрие со ќебето..
    А освен во транспортер возење во кола не давам во ништо инакво, не ми е безбедно!!

    Туку мене ми текна што сум видела, додека ја изнесувам беба од клиника транспортерот да го покријам со тетра, ваљда ради прашина/бактерии ги редат :?: јас ќе наредам таман и настинки идат па да не кивне некој врз беба :$
     
    На Ano и eli25 им се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас мислев само да го покријам со ќебе - не да го мотам :)
     
    На ana-banana, Troi, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.