"Бебешка" vs. "Детска" исхрана

Дискусија во 'Дете' започната од Lady*Bug, 12 јули 2021.

 1. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  955
  Допаѓања:
  4.400
  Пол:
  Женски
  Не знаев како најдобро да го крстам насловов а мислам и нема ваква тема, (доколку има нека се избрише), ќе пробам да ја доловам суштината на истиот.

  Сите со бебиња па потоа деца сме го стартувале процесот на исхрана, на ваков или онаков начин, помалку, повеќе успешно од различни аспекти. Се трудиме да е тоа здрава храна нормално и некако на почеток ја имаме контролата што и како јадат. Е сега доаѓа моментот кога ќе потпораснат (3-4 год) па почнуваат да пребираат и сами да кажуваат што е и нормално. Конкретно ме интересира за вас со деца над 3год колку успеавте брокулите, овошјето, манџите, зеленчукот, здравото благо да го задржите на менито со поголеми деца од 4-5 год? Колку благо дозволувате во текот на денот да јадат, постои ли нешто што го забранувате, едноставно дали може истите навики од мали нозе да се задржат и како растат? Пр. дали давате само и само црн леб ( белиот го избегавате...) забранувате газирани сокови, гумени бонбони... такви работи?
  Мојот додека беше мал ајде да речам до кај 2-2.5 год можам да кажам беше хранет прописно со здрава исхрана (давав и смоки и чоколадо да не ме сфатите погрешно :) ) но еве сега на 4.5 год малку ескивира па се прашувам дали јас грешам и ете едноставно да споделиме искуства.
   
  На 24.07, Филотеа, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
 2. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  2.315
  Допаѓања:
  8.257
  Пол:
  Женски
  Мојот како бебе јадеше се и почна да зеза на година и пол. Тогаш покажа дека овошје не сака баш многу. Имаше моменти кога не јадеше без да гледа цртани.
  Сега на 5 и нешто јаде зеленчук без проблем. Омилено јадење му е грав и печена пиперка како прилог. Месо некогаш го мрзи да џвака. Овошје внесува преку смути сабајле пред појадок. Јаде банана, малини, јаболко, диња и круша без проблем.
  Бело брашно сум давала како ужинка во облик на ѓеврек уште од кај година дена. Мене лично тоа не ми е смртен грев. За доручек јаде црн леб дома, во градинка што има тоа јаде. Вечерата сеуште знае да биде просо, бунгур со кисело млеко, иако знае да биде и Лино мечиња или топчиња (што реално имаат шеќер). Јаде гумени бонбони и сладолед (чоколадо не сака многу). Крем на леб првпат проба вчера на плажа кога му дадоа родители на други деца. Дома крем јаде еднаш неделно кога имаме палачинки.

  Во принцип не бранам ништо. Гледам да јаде овошје, зеленчук, месо, јајца и млеко/ млечни производи. За другото пазам количина и толку.
   
  На 24.07, mal.ecka и Lady*Bug им се допаѓа ова.
 3. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  20.329
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа дека имам дете нејадач, дозволувам и нездрава храна да се јаде дома..... Ама морам да напоменам дека синко оди во градинка и таму бар 5 дена неделно се храни здраво и затоа сум помирна искрено си кажувам.
  Инаку е многу тешко јас дома да го седнам да се најаде како што треба пребира дома не јаде се, а сите можни методи сум ги пробала ништо не успеало. Леб јаде и црн и бел кога сака нормално не пребира. Така да дозволувам чоколадо, чипс, смоки и сладолед да јаде, сокови, гумени бомбони не сум дала до сега.
   
  На 24.07, mssuniquee, Frosty! и 2 други им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  25.078
  Допаѓања:
  195.303
  Пет работи (фигуративно) јадеше со години.
  Ни молење, ни објаснување, ни лажење, ништо не помагаше.
  Не сакаше ни да проба, не пак да јади.

  Се нервирав... ама џабе.

  Уште не јади манџи. 15г има.
  Од друга страна, јас на 18 пројадов манџи.
  Се тешам со то.
   
  На 24.07, mal.ecka и Lady*Bug им се допаѓа ова.
 5. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.957
  Допаѓања:
  17.778
  Пол:
  Женски
  Ништо не бранам.
  Од дете што јадеше се,почна ништо да не јаде.
  Но затоа се дави во овошје и зеленчук.
  Не форсирам ништо, како да и наметнам брокула кога ни ние не ја јадеме?
  Супа јаде со тон бибер,обожава маслинки, краставици, пиперки, диња, лубеница, јаболки. Домат јаде како јаболко да јаде.
  Повеќе сака свежа храна.
   
  На 24.07, mal.ecka и Lady*Bug им се допаѓа ова.
 6. Luna91

  Luna91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  2.283
  Допаѓања:
  11.154
  Гледам да балансирам. Да има прописни доручек, ручек и вечера, а измеѓу може смоки, сладолед и друго благце.
  Сок купен пие само на гости и за моја среќа не го сака многу. Затоа пие многу вода и јаде доста овошје и зеленчук. Е сега манџите ни се малку со молење, ама некогаш помалку, некогаш повеќе ги јаде.
  Аргета и сувомеснсто има пробано само на гости. Дома не давам.
  Не сум ни многу строга, ни многу попуслива во врска со исхраната. Сакам да има некој ред. Инаку месецов ќе прави 4.
   
  На 24.07, mal.ecka и Lady*Bug им се допаѓа ова.
 7. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  2.315
  Допаѓања:
  8.257
  Пол:
  Женски
  Од ова што го кажа твоето дете баш јаде.
  Количински секако помалку јадат после 3 години (првите три години растат физички интензивно потоа мозокот им расте и не им требаат толку калории).
  Ако јаде овошје и зеленчук значи јаде. Нејадач е ако живее на 5 намирници и тие ги јаде во мала количина. Или ако пребира храна и има работи што не можеш да му ги дадеш.
  Јас пукам од нервоза дур хранам дете. Јаде 45 минути и за овошје уште се молиме. Патлиџан и марула не ни пробува. Затоа морам да кријам овопје во смути, патлиџан во маџи јаде и така.
   
 8. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.957
  Допаѓања:
  17.778
  Пол:
  Женски
  Е манџи не јаде ич... Порано бар грав, грашок...
  Сега во градинка као јаде се.
  Иначе имаше период кога буквално јадеше само супа.
  Доручек јок, вечера јок.
  Ќе кснеше палента или една белка од варено јајце.
  Житарици, чоколино ништо такво... Си викам бар да имам избор да понудам.

  Ама да, свежата храна ја вади многу.
  Правиме смути, милшејк, сокови цедиме.
  Пробав и да нема дома ништо од џанк фуд, исто е...
  Кога не јаде не јаде ни тоа.
  Па ни чипс ни смоки не можеш да и увалиш.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tanjita

  tanjita Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  Јас се соочувам со две различни деца во врска со храна иако една мајка ги раѓала.
  Првото јаде се. Од секогаш. Овошје и зеленчук најдобар другар и се. Сега е скоро 6,5 год. Сама оди на продавница и купува глупости. Не бранам ама не давам во изобилие.

  Второто-предвреме родено со мног мала килажа, покасно почнавме со вкусови. Од старт со молење. Сега е 3 год и е слабо дете, нозе грисинчиња. Кога ја фаќаат мувите јаде и овошје и зеленчук , кога не сака уста залепена. Да изеде смоки пакетче јас ќе летам од среќа. Не бре ни здраво ни не здраво. Сега почна патлиџан да јаде повеќе па тоа сечам пред неа. Сака и ние што се житните од Лино со млеко, јаде банана, крем и кисело млеко.Толку. Значи буквално 5-6 јадења и тоа е..Овошје некогаш покрај сестра и едно парче можеби,зависи како е расположена. Оди во градинка, тврдат дека јаде ( Јас не верувам ама ај).
   
  На mssuniquee, Lady*Bug и Alishan30 им се допаѓа ова.
 10. Мравојад

  Мравојад Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2020
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  952
  Пол:
  Женски
  Негде до 3 и пол години јадеше се, овошје, зеленчук, секакви манџи, житарки, после почна да си развива свој вкус и почна да ми одбива работи.
  Сум и правела просо, киноа, сега нема шанси тоа да јаде, авокадото ми го одбива исто така, праска, кајсија, смути нема шанси. Јас сум свесна дека никој не јаде се, па затоа има право да одбере неколку јадења што не ги сака, на пример боранија, грашок и тоа не ја терам да јаде. Ама затоа друго и да не и е по кејф јаде по малку, затоа што не и е во листата :)
  Од друга страна пак сака риба, морска храна, печурки, месо, млечни, салати и зеленчукови чорби си јаде скоро секој ден. Веќе е и голема, имаме книга за здрава храна и учи за намирниците од неа и сама си прави комбинации, сега ќе јадам салата, а после може сладолед.
  Гледам храната да е балансирана, од се по малку, да не се претера со ништо.
   
  На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Frosty!

  Frosty! Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  810
  Допаѓања:
  2.664
  Пол:
  Женски
  1.5 година е, уште сега бира се мршти. На 2-3 пати имаше периоди кога ништо не јадеше сем млеко и од тогаш сме напнати со тоа јадење. Ниту седи во хранилка, гледа цртани и јаде. Пред скоро прооде и само шпарта. Не му е ништо забрането освен газирано и чипсови.
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.873
  Допаѓања:
  54.028
  Пол:
  Женски
  Јас засега сум задоволна од исхраната. Најмногу сака манџи да јаде, леќата и е омилена. Јадеме и брокула, јас покрај нејзе почнав да јадам и баш ми е вкусна. Овошје обожава, нема нешто што не јаде, без овошје денот не поминува. Сака и благо многу, душа дава за благо. :D Јаде и тоа по малку секој ден, еден сладолед обично во лето, зима чоколадо. Си знае дека тоа е десерт, не бара никогаш пред оброк. Сувомесно не јадеме дома, татко и само некогаш, па знае да спржи јајца и сланинче, она тоа го обожава. Ама инаку воопшто не користиме. Смоки, чипсови, такви работи исто не купувам, не јадам ни јас, може некогаш ретко, ама не ни бара тоа. За јадење никогаш не сум и зборела мораш да изедеш тоа и тоа за да добиеш благо, мораш ова, мораш она, не јаде количински многу (освен манџата, цело тенџерче е за неа), ама не се нервирам и не сум се нервирала со јадењето. И ако не сака нешто ново да проба не мора, само кога сака. Сметам дека не треба да има притисок околу храната, на крајот сите јадеме тоа што сакаме и што ни е вкусно.
   
  На do-re-mi, happygirl, Sexybaby86 и 5 други им се допаѓа ова.
 13. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  2.315
  Допаѓања:
  8.257
  Пол:
  Женски
  Ќе си дојде се на место се надевам. Штом јаде овошје и зеленчук ОК е веројатно.
  Да се живи и здрави само ние ќе се нервираме и тешиме едни со други.
   
  На mal.ecka, Цвет88 и Lady*Bug им се допаѓа ова.
 14. Solen☀

  Solen☀ Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2020
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  781
  Пол:
  Женски
  4ипол ништо не јаде живци кинам секој ден и се чудам како му е добра крвната слика од ѓевреци смоки и кисело млеко (facepalm) а благо си сака па му е скроз ограничено.
  Моево е гадливо и за да проба нешто го премолувам, многу се сеќирам како ќе пројаде Абе ај зеленчик, месо не, па ни јајце ни сирење кашкавал Само овишје во смути што си го сака ама вака да му дадеш да го гризе нема шанси
  Маки големи;(