1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бебешки песнички

Дискусија во 'Бебе' започната од ennaz, 3 февруари 2015.

 1. ennaz

  ennaz Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2013
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  412
  Драги мамички,
  Моето малечко обожава да му пеам песнички, најмногу пред спиење ама и преку ден. Морам да ви кажам дека после 13 месеци репертоарот веќе ми се има смачено, иако е доста широк. Па ве молам споделете по некоја од песничките кои вашите бебчовци ги сакаат, да разбиеме монотонија. А да не биде само зимам ништо не давам ќе ви пишам некои од нашите омилени, песнички и песно-приказнички.

  Ловџиска лага

  Едно утро рано, шетајќи низ ниви,
  сретнав најбрз зајак и три мечки сиви.
  Мечките ги убив, зајакот го фатив,
  адреса му дадов и дома го пратив.
  Му реков да ѕвони,
  да подигне резе и полека на прсти во соба да влезе.
  Дедо ми е дома, шапка ќе му дари
  а баба ми чорба од зелка ќе му свари.
  А јас штом се вратам со три лова в торба,
  ќе јадеме сите од вкусната чорба.


  Брзозборка

  Си биле тројца браќа
  Јакци,
  ЈакциДрагци и
  ЈакциДрагциЈакциДрони.

  И си земале жени
  Јакци ја земал Ципка,
  ЈакциДрагци - ЦипкаЛипка а
  ЈакциДрагциЈакциДрони - ЦипкаЛипкаЛимпомпони.

  И си имале дечиња
  Јакци и Ципка имале дете Фу,
  ЈакциДракци и ЦипкаЛипка - ФуФуќиФу
  а ЈакциДракциЈакциДрони и ЦипкаЛипкаЛимпомпони имале дете
  ФуФуќиФуФуќифони

  (Оваа песничка ја знам од дете и многу сум ја сакала,
  и на сите деца но кои им ја кажувам им е урнебесно смешна ако се кажува брзо)

   
  На Milobebence, Freyja, Mi-Ma и 5 други им се допаѓа ова.
 2. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.851
  Допаѓања:
  28.373
  Ах, и јас знам неколку македонски песнички од “мое време“ и му ги пејам, ама му пејам и англиски претежно. Такви цртани и песнички гледаме на тв и има некои кои ги обожава.
  На пример, омилени му се: Hickory dickory dock, Down by the bay, Ella the elephant...

  Не знам да има сега некои убави цртани или песнички на македонски, за жал. Најчесто се (лошо) преведени, а и нема некој којзнае каков избор, особено не на тв.
  Инаку претендирам да го учам македонски и кога читаме книги и кога му ги кажувам животните, предметите. Не сум за форсирање на странските јазици уште од почеток. Има време за се.
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.153
  Допаѓања:
  29.003
  Пол:
  Женски
  Хит ни е ,,Мама воли бебу,, и "Пиличи" :)
  И бидејќи сме ρелативно мали,ги пееме пρиспивните "нани нани бебенце", "тапши тапши" и уште неκолκу од мое вρеме.
   
  На mjay.yyy, galapce, heppymom и 7 други им се допаѓа ова.
 4. LusySkyDiamonds

  LusySkyDiamonds Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  821
  Оф леле мака со песничкиве. Знам само 5 и тоа: во светот на бајките, никола, никола, една германска, и 2 на француски за срамота и му пеам песни од MTV hits
   
  На heppymom и angelche16 им се допаѓа ова.
 5. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски
  Јас не и пеам, и пее брат и, се што ќе научи во градинка а богами учат многу и пее:)
   
  Последна измена: 3 февруари 2015
  На heppymom, angelche16, TIGARCE86 и 3 други им се допаѓа ова.
 6. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.892
  Колку имам афинитет за музика, се ми се чини дека бебуш ќе се плаши ако му запеам :D
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 7. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.361
  Допаѓања:
  34.139
  Пол:
  Женски
  ^
  Твојот глас ќе му биде најубава музика Darcy ;)
  И јас сум антиталент за музика, ама малава вреска од среќа кога и пеам. Павароти не ми е рамен :rofl:
   
  На Espadrila, galapce, heppymom и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  Јаболче и крувче, бимбо,сите од златно славејче,ео ео, нуки нуки, гами беар, здрава храна за детство без мана, ние си играме од 8 месеци на сите песни ама овие ни се хит и скока во дубалце прета со глава игра мислам дека има уште од сега предиспозиции за музика. Досега бебе немам видело да игра веднаш по прва песна одма и цел ден си игра без престан има одлично чувство за ритам.
   
  На heppymom, angelche16 и ennaz им се допаѓа ова.
 9. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  397
  Пол:
  Женски
  Кај да ги чуеме тие јаболче и крувче, ние со во светот на бајките заспиваме и нани нани..
   
  На heppymom и ennaz им се допаѓа ова.
 10. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  Марија Додовска и ред други од златно славејче на ѕоутубе.
   
 11. ennaz

  ennaz Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2013
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  412
  Абе и ја сум антиталент невиден, ама на бебчо му се свиѓа како му пеам.
  Дури и сега веќе две недели сум болна и му кашлам после 2-3 збора па пак ми се радува.
  И мама воли бебу и пилиќи ги сака ама тие го расонуваат не го заспиваат!
  Ова јаболче и крувче ме заинтересира ќе го побарам.
  Од англиски сака "Itsy bitsy spider" , "Peekaboo" и "Twinkle, twinkle".
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Azzra

  Azzra Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2013
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  60
  nie od 5 meseci pocnavme so pesni da se zaspivame, sega veke imame godinka i site pesni i makedonski i angliski mi se preku glava, site gi pominavme , od zlatno slavejce, od si-do, site nursery rhymes od youtube, i veke me napnaa da gi peam istite pa istite, pa pocnavme da se zaspivame so pesnite so gi slusa mama, baladicki i rok baladicki... :) :)
   
 13. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.832
  Допаѓања:
  28.313
  Приспивни песни многу ретко и пеам, обично заспива само со нишкање.
  Инаку преку ден цело време пееме и јас :$, и лаптопот и ТВ-то. Абе секој ден журки :rofl:. И ете ќе ви признаам кога сакам да ја насмејам и заигрувам по малце :dance: а и Леа сака да игра па си скока во дубакот или пласка со рацете од радост :clap:. Абе радости, мм вели ќе не снимел некогаш па одма на youtube :~:.
  Инаку слушаме свашта... ја учам малата сите жанрови на музика да ги сака :emo:, детски песнички од наше време, бабински од типот две рачиња, тапшин тапшин, лази буба, песничките моментално актуелни меѓу бебушите (Мама воли бебу, Нуки Нуки, Иде змија, Мица Маца, Њам Њам), потоа слушаме МТВ, па Гранд, па Планета :rofl: , а и на рекламите стандаррд си го појачуваме тонот и исто пееме. Ви велам јас ептен живо е кај нас дома(poolparty)
   
 14. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.718
  Допаѓања:
  5.012
  Пол:
  Женски
  Хаха убава тема. ГАМИ БЕАР стандард од 5 месеци па еве годинка наполни уште е актуелен гами. Со него заспива со него се разбудува. А иначе песни од типот нани нани, бајки, приказни не обожава. Имам пробано и да му читам ама не сака. За забава овие две се хитовите моментално.Северина посебно ја обожава и игра како лудо кога пее таа.
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 15. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.463
  Nas mama voli bebu ni e pesna za zaspivanje :) edno 5-6 pati ja pustame i bebus zaspiva. Gami bear ni e za igranje, i ima edna interesna Ide Zmija na nea skokame. Drugo zasega nisto ne ne interesira osven ova
   
  На mjay.yyy, heppymom и milo.na.mama им се допаѓа ова.
 16. baby2014

  baby2014 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2014
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  125
  Омилена песничка ни е Zemlja snova од Tina Milivojevic, српска е и дефинитивно најмногу го смирува! Бебе ужива и одма ми се смешка кога ќе го слушне првиот стих... А често си пееме и англиски Hush little baby, Lullaby and goodnight, Rock a bye baby...
  Од македонските - Две рачиња, десет прсти (иако сме многу сме мали и не разбира мафта и тој со рачињата :) )
  Сега за сега тие, како ќе растеме ќе го збогатуваме реперторот...
  Инаку, многу убава тема :)
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 17. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  2.587
  Пол:
  Женски
  Песничκата од ρазигρани бρојκи,мама воли бебу Маκсим а,б,ц тие ни се најомилени и на нив живи ρадости сме :)
   
  На galapce и heppymom им се допаѓа ова.
 18. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.878
  Пол:
  Женски
  I jas i peeam i toa dosta cesto :)pred spienje,koga se banja,koga jade,koga pie mleko....... :D

  Mama voli bebu i olivia od crtan ne gi saka poveke i place koga gi slusa pa ne i peam,do pred 3/4meseci se niv i gi peav :| mozebi ja potsejka nesto,neznam.
  Pesnite na pepa pig i se omileni :D vednas stom gi cue a i crtanot stom pocne :D nasmevka vednas i se gleda i pocnuva da pleska so racete i da potskoknuva igra.
  Peanicki od moeto detsvo i niv i gi peam :)
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.745
  Допаѓања:
  60.930
  Млади мамички супер Ви е темава (y)!!!
  Јас сум мамичка од поодамна, но сеуште ги паметам песничките што им ги пеев на моите синчиња кога беа малечки!!! Една од нив е песничката за мечето
  [​IMG]Во гората едно мече оди ваму-таму,
  се изгуби, незнае, дома да си оди,
  се изгуби, незнае, дома да си оди...
  Плаче тоа исплашено,
  кај си мила мамо,
  повеќе без прашање не ќе одам само!!!
   
  На Prolett, Gerbera, Espadrila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  9.286
  Пол:
  Женски
  Хахха и јас и ги пеев тие на сестра ми. :D:DЛеле а кога ќе ја слушнрше гами беар леле како лудо скокаше.
  Исто и ео ео, сите со ред ги знае сега.
   
  На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.