Бебешки песнички

Дискусија во 'Бебе' започната од ennaz, 3 февруари 2015.

 1. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.510
  Допаѓања:
  27.248
  Пол:
  Женски
  Да слуша може и по цел ден, нема штета, меѓутоа континуирана изложеност на екран, било тв, мобилен или компјутер повеќе од 1 час дневно (кај деца помали од година и 30 мин е многу), влијае негативно на психофизичкиот и социјалниот развој на детето.
  Многу родители не сакаат да поверуваат во тоа, или да си признаат, меѓутоа екранизацијата ги прави децата асоцијални, ја нарушува концентрацијата, ги уназадува говорните вештини, ја намалува интелегенцијата, а ја зголемува импулсивноста и агресивноста....
  Ова зборам на долги стази, се почнува со детски песнички, па со цртани, па се стигнува до тоа да деца на 4 години иргаат насилни игри како ГТА, девојчињата од 5 години веќе имаат ФБ и гледаат турски серии со мајките.... страшно.
   
  Последна измена: 12 април 2018
  На Ano, gjoker4e и forumce им се допаѓа ова.
 2. Mimmi39

  Mimmi39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  3.820
  Пол:
  Женски
  Twinkle twinkle little star - најомилена песничка. :) Особено кога се возиме во кола и е кенкава, само на таа се смирува. ^_^ 8) :)
   
  На mariz и emkaemka им се допаѓа ова.
 3. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.327
  Допаѓања:
  66.976
  Пол:
  Женски
  И на мојов му е една од омилените, се смее, се радува, прета, игра, знам малиот на @mariz плаче на неа, а мојов зелка се радува, ништо не разбира :D
   
  На mal.ecka, Mimmi39 и mariz им се допаѓа ова.
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.337
  Допаѓања:
  66.430
  Пол:
  Женски
  Мојава не ја интересира баш тв и песнички на тв, ама затоа обожава да и пееме, јас пеам она се клати и ме гледа како којзнае што да сум :rofl: Ги имам пишано наназад одамна некои од песничките, истите си ги пееме:) И плус и пеам некои кои ги знам од Златно славејче..
  Инаку мн сака странска музика, а слушне било кај музика одма игра, се клати, врти глава лево десно унесена цела :lol:
  @emkaemka готово преплака, голем сум веќе ми вика, не плачам... а уствари се стиска знам и едвај чека да заврши, исто онака на филм кога ти доаѓа да плачеш, ама трпиш и голташ :rofl: Инаку од мал на така на тивки, тажни мелодии плачеше... Го имам на инста баш снимано и ставено, многу се расплакуваше на I hate you, I love you... лееше солзи, којзнае во главчето што му се вртело... емотивен тип :D
   
  На Lady*Bug, ludoto19, Pcelka1315 и 7 други им се допаѓа ова.
 5. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.327
  Допаѓања:
  66.976
  Пол:
  Женски
  Прелистај низ странициве ќе најдеш неколку, јас запомнив некои па му ги вртам, сега почнуваме со ,,Елко, елко..,, :music:
   
  На Melinda85 и KidA им се допаѓа ова.
 6. KidA

  KidA Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2014
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  893
  оо супер, фала ти! точно, елко елко сега и е сезона и jа знам :)) знам многу песни од фестивалите од наше време ама долги ми се и мислам на неа уште сложени

  ја знае ли некој песната Цуцул пасе говеда? :)) посебно во прилепската варијанта што завршува со "да ти скршам ребрата"? :))
   
  Последна измена од модератор: 1 декември 2018
  На ludoto19, emkaemka и mariz им се допаѓа ова.
 7. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.337
  Допаѓања:
  66.430
  Пол:
  Женски
  Цуцул пасе говеда покрај река Ситница, таму мина лисица. Добро утро цуцуле, дал бог добро лисуле. Што е врева во село... Комар бег се женеше за мушичка девојка. Шабан тапан биеше, мечка оро играше, шабанчиња гледаа.. голи боси бегаа. @KidA ние вака ја знаеме :rofl: :rofl: :rofl:

  Еве ја и вака :D Screenshot_20181201-204521.png
   
  Последна измена од модератор: 1 декември 2018
  На ludoto19, KidA, Pcelka1315 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.510
  Допаѓања:
  27.248
  Пол:
  Женски
  Цуцул пасел говеда,
  Покрај река Ситница
  Оздол иде лисица.
  Добро утро цуцуле,
  Дал Бог добро лисице!
  Што е врева во село?
  Комарец се женеше,
  За мушичка девојка,
  Петел дрва цепеше,
  Кокошка ги редеше,
  Петелот и велеше:
  Ој кокшке мендушке,
  Убо реди дрвјата,
  Да не ти скршам ребрата! :)

  @emkaemka супер што ме потсети за елко, елко, ја имав заборавено, веднаш почнав да го учам синко. (fingers)

  Лелеее како не видов дека си ја постирала пред мене, да не ја пишував за џабе. :lol:
   
  Последна измена од модератор: 1 декември 2018
  На KidA, kiki_riki, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.337
  Допаѓања:
  66.430
  Пол:
  Женски
  Нема врска, поубаво ја имаш ти напишано :lol:
   
  На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Feodora

  Feodora Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  4.041
  леле свекрва ми им ја пее цуцул паси говеда, не помислив и некој друг дека ја знае. Јас прв пат ја слушнав од неа. Инаку и нас ни е омилена twinkle twinkle little star, кога и да ги повторам стиховите девојчето само се смее, следна ни е ало амбуланта, па грозје бере Мирјана.
   
  На KidA и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 11. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  16.135
  Пол:
  Женски
  Сверкрвами и ја пее на малата. ЗМалата ја овожава песната, како се смееи игра на неа :D
   
  На KidA и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 12. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  949
  Допаѓања:
  4.364
  Пол:
  Женски
  Случајно прочитав па да се надоврзам, и мојот се натажува па и знае да запчаче на twinkle twinkle, во светот на бајките, на такви тажни, значи емотивен тип ли е ?! :wasntme::D
  Има 20 месеци.
   
  На Lavica2016 и emkaemka им се допаѓа ова.
 13. Pcelka1315

  Pcelka1315 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2017
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  1.806
  Пол:
  Женски
  Сега за сега омилени и ниту една друга не го интересира :)


   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.510
  Допаѓања:
  27.248
  Пол:
  Женски
  Јас пак му ја рецитирам, не ја знам како песничка, не знам како се пее. :lol: И мојот ја сакаше како мал.
   
  На kiki_riki и KidA им се допаѓа ова.
 15. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.327
  Допаѓања:
  66.976
  Пол:
  Женски
  Па изгледа да да, душа :l:
  Мојов уште е зелка, а ја слушне одма мести насмевка :D
  Чек уствари ние со англиски раскрстивме, сега на германски слушаме песни 8) :wasntme:

  Е и да, му ја пеам јас од како се роди ,,Во светот на бајките,, :music:

  ^^оваа погоре нит ја знам, нит сум ја чула, а немам ни намера да ја научам, стиховите ми се заникаде :tmi:
  Бабиве негови дус дибидус ни ,,Тапшин, тапшин,, не ја знаат :smirk:
   
  На Leo_29, ludoto19, KidA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  5.416
  Допаѓања:
  32.171
  Пол:
  Женски
  Во светот на бајките и ало амбуланта и нас ни беа редовно на репертоар. Сега шизиме на модерно can't stop this feeling. Кај и да ја чуе одма раце во вис:rofl:
   
  На Melinda85 и KidA им се допаѓа ова.
 17. KidA

  KidA Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2014
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  893
  @mariz , @Lolipop23 фала ви многу сега откако ја прочитав се сетив си викам да бе, така беше :))

  и јас само со рецитирање ја знам :)
   
  Последна измена од модератор: 2 декември 2018
  На Lolipop23 и mariz им се допаѓа ова.
 18. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.209
  Допаѓања:
  41.315
  Дедо Миле, Глава рамена, Најомилената Кад си сречан :D(fingers) , тука трансови се дешаваат посебно.
  Пачји плес, Звончичи :D Урла дете се тресе цело :D ептен ги сака
  И пиличи ги сака.
  Ко мал Мама воли бебу, само таа го смируваше кога урлаше од грчеви, а сега гледам здосадена му е.

  Ги пуштам често си ги сака овие, за други посебно странски воопшто не покажува интерес, Али овие:inlove: љубов му се.
  А мене глаата тапан:envy: ги сонувам веќе, бар убави да беа :rofl:

  а јас му ја пеам француската Фрере Жак дорме вууу соле ле матине :music::music: соле ле матине динг данг донг :rofl: Не знам дали ја знаете. и кога бев трудна ја пеев, хахаха и сега

  Како мал емотивно ја доживуваше одма плачеше чим почнев да ја пеам, а сега ужива се смее , ме гали по лицето чим почнам да му ја пеам, мазенче на мајка :l:
   
  На Pcelka1315, Lavica2016 и emkaemka им се допаѓа ова.
 19. Lavica2016

  Lavica2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.860
  Допаѓања:
  3.636
  Пол:
  Женски
  Alo ambulanta i nas ni e hit :) vo svetot na bajkite ne mi teknalo..tenks:)

  Jas mu ja peam i majmun jade popara mnogu mi e interesna hehe
   
  Последна измена од модератор: 2 декември 2018
  На ludoto19 и Ano им се допаѓа ова.
 20. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  949
  Допаѓања:
  4.364
  Пол:
  Женски
  Буквално се го интересира, он може и мтв да загледа, значи било што само да е тв(facepalm):lol:
  Тоа влече корени од татко му, чичковците па и дедо му кои се филмомани и уште кога бев бремена на мм му викав ова дете ќе биде ко кученцено од 101 далматинец кога стои залепено пред тв и не мрда, и така и бидна.
  Ама му кратам ја бајаги т.е компензирам со шетање и играње.
  Али да заклучам само тажни песни неќе и ако глумам дека плачам мисли стварно и он одма пичнува :D:rofl:
   
  На Pcelka1315, Ano и emkaemka им се допаѓа ова.