1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бебе монитор

Дискусија во 'Бебе' започната од Sunshine3, 25 ноември 2014.

 1. Sunshine3

  Sunshine3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  215
  Здраво мајки, барајќи по форумов нешто напишано за бебе монитор решив да отворам нова тема. За првото дете имав еден од Fisher Price, 4 години го користев и еве сега за бебето нешто почна да откажува. Решив да купам нов, не ми се даваа многу пари и земав од Chipolino од најновиот модел 2015 ама го вратив ужасно беше тивок иако пуштен на најсилно. На претходниот монитор можев да го чујам како дише, а на овој од Чиполино (ако нема активност скроз се гаси) треба ептен да се расплаче за да го чуеш.. Сега ќе треба некој нов да купам, овој стварно ми беше бескорисен.. Какви монитори имате вие и колку сте задоволни од нив?
   
 2. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.367
  Допаѓања:
  317.495
  Пол:
  Женски
  Никаков.Никогаш ја немам оставено сама во соба да спие без надзор од возрасен.Собите ни се така распределини така што кујната и дневната се споени а навечер спие во нашата соба.Така да не сум имала потреба од него.
   
 3. Sunshine3

  Sunshine3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  215
  Joy1 јас за првото дете мислев исто како тебе, па го купив кога направи 1 година и се чудев како сум живеела без него. Особено за навечер кога ке ни дојдат гости, ги затварам сите врати и на раат може и погласно да си муабетиме. Исто и ние да си пуштиме некое филме или било што погласно. Моево преку ден секогаш спие само во спална а јас си бркам што имам по дома, ако би спиело во дневна или со отворени врати ќе го будам и нема да ми спие толку.. Еве овој стариот монитор кога почна да откажува мене паника ме фати, мислам дека мониторот многу ни го олеснува животот..
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.063
  Пол:
  Женски
  Чекај ова бебе монитор се однесува на оние апаратчиња слични како воки-токи?
   
 5. Sunshine3

  Sunshine3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  215
  Да, за Baby Phone
   
 6. bambusce

  bambusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  594
  Јас користам на Fisher price од сестра ми позајмен на користење ми е. Таа го користеше за внучето,сега јас, па здравје напролет треба да се породи со второ па ќе и го вратам.Ептен сум задоволна малце да мрдне се слуша.Здравје може ќе си купам кога ќе треба да го вратам. :)
   
 7. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  51.766
  Пол:
  Женски
  Јас користам на NUK, старо од 2002 година е и си ја врши својата работа. Има само слушалка без монитор и може да се направи да биде далечинско.
  Не се мислете да си купите доколку сте во можност. Еве детето ми спие горе на спрат, ние си седиме долу и се се слуша без проблем. Само понекогаш знае да се вмеша некоја такси радио станица, ама не е на одмет да се провери.
   
 8. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.367
  Допаѓања:
  317.495
  Пол:
  Женски
  Оф топик но ке прашам.
  Зар не се плашиш што го оставаш само на спрат а ти долу?Колкаво е?Што ако падне од спална,креветче,скали или не дај боже дојде до гушење,бебиња се тоа сепак.
   
 9. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.238
  Пол:
  Женски
  И јас имав од НУК ама воопшто не бев задоволна. Не знам од која година е ама знам дека син ми еднаш ми дојде, со лазење, во кујана а Бејби фонот не ни шушна. Од тогаш не го користев туку ја оставам вратата отворена.
  @joy1 и јас ги оставам децата во другасоба. Нас собите ни се сите на еден спрат па не е проблем ако се вратите отворени. А со добар Бејби фон би ги оставила и на друг спрат. Јас па воопшто не сум ни помислила на задушување( освен првиот месец кога немаат никаков рефлекс). Инаку во однос на паѓањето, ние имаме креветче од тие со висока мрежа, како за играње.
   
 10. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  835
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  Да не беше бебе фонот ќе неможев во wc да појдам
  А со него синко спие, јас си работам по дома и го слушам
  од Fisher price имаме роднини ни го дадоа и преблагодарни сме им
   
 11. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.608
  Допаѓања:
  151.887
  јас имав на бертони и воопшто не сум задоволна
   
 12. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  51.766
  Пол:
  Женски
  Го оставам да спие така уште бебе кога беше. Сега е големо има две и половина, си спие во креветче и додека се расони јас сум веќе на спрат (со брзина на светлина):). Си го знам детето, ќе се разбуди, викне мамо или нешто проговори и јас сум горе. Спие отсекогаш во вреќичка, па додека се отплетка и од ќебето...Инаку горе на спрат сам се качува, доколку приметам дека сака да излегува од креветчето ќе треба да го учам и да слегува по скалите. Секоја мајка си го знае детето.
   
 13. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  64.623
  Пол:
  Женски
  Кај мене двете синчиња спијат во посебни соби а малава уште малку ќе ја префрлиме да си спие во посебна соба, лани го купив овој модел со видео, има четири посебни камери (значи можам уште едно да си родам:lol:) можам со далечинско да им пуштам песнички, да им зборам, има ноќна визија, се уклучува сензорот на секое движење и уште еден куп функции, јас сум ептен задоволна.

  [​IMG]
   
  На Bebulleee, tina-63, Smizzy и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Sunshine3

  Sunshine3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  215
  Кај нас видео мониториве се претерано скапи инаку се стварно уште подобри од обичен монитор... На Aliexpress има еден за 40 евра со супер критики од купувачите ама не ми се нарачува, ќе се измалтретирам само, ќе ми стават царина, ддв.. Видео функцијата и не ми е до толку потребна, само сакам да го чујам кога ќе се разбуди.. Моево бебуле кога се буди не плаче туку само ќе исушти некој крик и ако немам монитор нема шанси да го чујам.. Плус еве сега го оставам сам да си заспие, ама не секогаш соработува, некогаш знае и да кенка или заплаче, па со мониторов можам да го следам..
   
 15. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.832
  Допаѓања:
  28.314
  Пред да се породам размислував за бебе монитор, демек бебето после 6 месец ќе можам да го оставам во детската соба а јас да спијам во спалната |( . Научна фантастика за нас ;) . Сега сум среќна што не сум го купила, дефинитвно ќе беше најнеискористената работа досега. Бебушка се буди многу често (имаме и ноќи кога на пола саат ми се буди), па нема шанси јас да трчам од спална во детска во една ноќ 100 пати. Затоа си спиеме сите во спална, бебушка во своето кревтче...па кога ја претерува со будењето и ММ ја осеќа па знае и да помогне (пр. да ја почува малце за мамичка да дремне еден саат).

  Можеби ќе го доживеам тоа да си спие детето оделно од мене па ваљда тогаш би имала потреба од бебе монитор, но засега мислам дека не ми е потребен.
   
 16. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.767
  @bittersweet која марка ти е мониторчево Битер? И како се наканивте за сами во соба малишаните да си спијат? Мојов од бебе са се успиваше и сам спиеше, ама веќе неколку месеци има и ни се тутка у сплна со нас да спиел. Чаре?
   
 17. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.463
  Jas go imam ovoj baby monitir
  SCD600_10-IMS-en_US.jpg i prezadovolna sum. Ima i kamera i ton i se slusa i gleda. Ima plus opcija da mu pustis prispivni pesni. I muva fa letne se slusa se. I sega zima vrsi rabota. Gostite vo dnevna, bebuska vo spalna vo krevetce vratite zatvoreni i nemamw gajle. Vi go preporacuvam.
   
  На Sunshine3 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  64.623
  Пол:
  Женски
  Марката е Luvion, холандска фирма е за бебешки производи.
  За спиењето кога беа бебиња полесно беше:lol:инаку од прв ден спијат сами во соба, сега само малата со нас во спална да не ги буди навечер батковците, помалиот ноќе не спиеше, само дење до кај 6-7 месеци.:drunk:
  Навечер заедно ги заспивам или кај поголемиот во кревет или на спална па ги разместуваме по кревети, а помалиот од кога научи да излегува сам од креветче ако се разбуди навечер или кај нас доаѓа во спална или кај поголемиот се пика во кревет, поголемиот ретко се буди ноќе ама и тој ако се разбуди доаѓа кај нас во спална, чаре нема, ќе чекаме да пораснат.:D
   
  На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
 19. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  Koga se preselivme vo noviov stan si mislev za vakvo nesto ama ne zemav bidejki kosta dosga,malava spie vo kreveyce vo mojata soba pa ja gledam dodeka spie za preku den i znam od prilika kolku vreme spie a vo megu vreme koga rabotkam niz doma ja zirkam pa veke i ne mislam.da kupuvam tokivoki ili ova monitor kako i da e :D
   
 20. macunka

  macunka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Nekoja majka dali ima iskustvo so brevi bebefon da mi kaze