1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бебињата и домашните миленици

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 21 јуни 2012.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Верувај ќе биде повесело отколку што мислиш ако бебето не ти спие навечер:rofl:
    Ама еве жива сум, малу нервно оштетена со двајцата али уште дишам.
    Какво куче давање бе има да ги лежам ако му фали влакно додека се вратам од болница. Јас бидејќи лежев седум дена дојдов дома трети ден да го изгушкам оти ни јадеше ниту пиеше. Внимавај и на тоа ако си многу приврзана.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.231
    Допаѓања:
    23.947
    Пол:
    Женски
    Ози е џентелмен. 8)
     
    На The Unicorn, Spidy, Milkiway и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Среќа е тоа што со мм заедно го земавме и и со двајцата е исто приврзан. Па еден кога не е дома е на пат некаде не обрнува многу внимание и не тагува премногу. Што е супер баш поради тоа. А без нас никогаш не бил. Доаѓа на одмор на викенд на ручек во ресторан на кафе во кафич. Буквално сме нон стоп заедно а и секако така ќе остане во иднина тешко или лесно наши си се ќе си ги чуваме..
     
    На Ingvild, anitka-fifa, Annora и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Уште едно прашање ми текна можеби глупаво ќе звучи ... На кучето во машина му перам облека креветчиња играчки е сега ме интересира дали некако ја перете машината после тоа а нели пред да перете бебешки алишта? На надворешната гума знам да најдам по некое влакно останато и сл. Едино сум помислила на 15м да ја пуштам со прашок пред да перам бебешко..вие како правите?
     
  5. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    После Ози перам крпи на 90 и наши алишта па на бебе. Истото го правам и кога перам крпи за под.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Супер штом така јас претежно ги сушам нашите и до сега не сум обрнала внимание а бебешкове не верувам да може да се сушат. Ама ќе имам во предвид фала ти :)
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Пуштам само плакнење (rinse), околу 10 минути трае таа програма, и тоа само кога го перам креветчето зошто има премногу влакна. Вака пешкирот што го бришам кучето после бањање го пуштам заедно со сите други пешкири на 90, не го двојам посебно.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Исто ставаш прашок на таа програма и така го поминуваш? Веројатно е тоа доволно со плус рачно пребришување
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Не, само вода е тоа. Чистам само кај вратичката ако се собере влакна, ама многу повеќе од мене наоѓам него од кучето :)
     
    На Izzy_0504, 1209 и Milkiway им се допаѓа ова.
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Тоа да и моево не се митари ама од креветче и пешкир знае да се најде некое влакно ама ќе се внимава фала на совет
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Имаш во ДМ едно средство за дезинфекција на алишта, пропратно ја дезинфицира и машината за перење. Јас со тоа ги перам работите на мачката, после и машината останува чиста.

    Еве линк - http://sanytol.com/en
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    Јас ја пуштам на 90 на кратка програма празна, со прашок и лажичка сода... после перам за бебе
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    Не го пуштате кучето во оста соба со бебето? Мојот па навечер спие со нас у спална, како да му забранам?
     
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не не за на пример преку ден да не оди во спална без надѕор. На пр бебе спие во спална подотворена вратата и куче со мене во дневна. Или ако треба до тоалет да одам. Не сакам да го оставам да го душка по креветче или да не му текне да се разлае во сред спална. Не знам како ќе се понаша. Инаку спие во спална со нас само што не спие на кревет никогаш не му дозволив и спие во свое креветче.
    Ние едвај го научивме ама го учевме од прв ден дека во негово креветче
     
    На anitka-fifa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    Аха, ок разбрав... си помислив дека не е дозволено да се во иста соба :)
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Ниедно куче не треба да се остава без надзор со бебето. Сепак е животно. Мојот не ни лае, па секогаш го чувам со мене во соба. Дури сега после година ипол ги оставам сами во дневна на пример додека да одам до вц. Додека не научи детето да го почитува кучето, секогаш постои шанса да го повреди ненамерно и кучето да се одбрани.
     
    На Ingvild, Bubish26, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Девојки совет како да го навикнам кутрето на бебето што ќе се роди. Мини шнауцер е многу е приврзана со нас весел карактер послушна , постојано е со нас со нас спие но кога станува збор за гости и мали деца е многу неповерлива не сака ни да и се обрати некој да и зборува одма рже не напаѓа ама не сака да и се доближуваат и да ја галат затоа незнам како би реагирала на нашето бебе сега задега ми го чува стомакот стално лежи покрај мене ... Некој совет?
     

    Прикачени фајлови:

    На zhap4e и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  18. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    Кученцата осеќаат повеќе од колку што мислиме. Ќе знае дека е ваше бебе, тоа веќе знае дека во меше имаш нешто ваше. Само заради преголема преокупираност околу бебето, немој да го запоставиш кучето. Не свесно се дешава, умор и обврски си го прават своето.
     
    На Ingvild и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  19. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    На претходната страна имам објаснато. Има чекори како се пристапува кон куче.

    Уште една интересна статија децата пораснати со куче се далеку подобри личности од оние другите:
    https://deca.mk/detsata-shto-rastat-so-kuche-podobro-se-odnesuvaat/
     
    На Butterfly1107 и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  20. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    4C7507EA-A158-417E-A571-6E31A8938E82.png Еве ги, он мора да е таму каде што е и малечкава ама додека спие или се храни може да и се доближи иначе бега.. бега оти два пати го има така убаво искубано, па мажево уплав фатило.
     
    На Anna-Karenin, azelea, zhap4e и 5 други им се допаѓа ова.