1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бегање од часови

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 25 септември 2011.

  1. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Мене пак,бегање од часови ми е еднакво на огромна неодговорност.Џабе најосновно (иако не знам што подразбираш под тоа) ако не си одговорен ученик пред се.Не можам да те осудувам каков си по успех,но чим бегате по пет часа дневно ја стварно не разбирам што учите вие.Можеби нема фајде тука во Македонија,но со сигурност фали дисциплина меѓу народот.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Metalna

    Metalna Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2018
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    taa nedela koga beshe 1 maj nikoj od ucenicite ne odese na skolo site 5 dena
     
  3. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Оф леле,не знам дали оправдувам бегање од часови,ама воопшто не учење ради реда,колку да се пројде.
    За забава некоаш,океј е,средно е,нема гајле од 2-3 неоправдани,јас имав по 5-6 од доцнење,коа сакав да си одам фино си заминував.:D
    Им кажував,ме ослободуваа често,не бев нешо бесна глиста.

    На факултет освен шо има списоци/картици и мора да се оди ради поени,има и што да слушнеш,материјалот е прилично тежок и дури и теорија кај што е,добро е да е објаснето од професор.

    По предмети кај што професорот не се замара,често знам да не отидам на предавање,за мене тоа е губење време оти истото можам да го научам дома,ама за разлика од други колеги,освен што одам за да слушнам и научам и стварно потрошеното време го користам максимално да соберам и запомнам информации,кога веќе сум отишла таму ќе слушам внимателно,а има и работи кои професорот ќе ги каже а ги нема во книга,па може да се продискутира со професор и слично,што за мене е стварно битно.

    Во средно,професорите не се замараат многу,ама по предмети како математика,англиски,физика,хемија би требало да се внимава и да не се одбегнуваат,едино ако професорот е стварно лош.
    Оценките и да не си одел на школо,ако имаш знаење макар и да е неформално образование(самоедукација),не би биле слаби,мислам дека.Ама ако не му одиш на професорот секој час,тоа го револтира и сигурно нема да стави висока оцена,оти 3пати нема да забележи,ама ако секој пат се наоѓаат изговори/оправдувања а уште полошо,заминување без да го известиш,ќе има проблем.Секој професор го цени својот предмет,независно од тоа колку учениците сметаат дека е банален за нив.

    Многу е жалосно да гледам коа некој оди на школо/предавање ради да нема неоправдани/минуси на факс...
    Од друга страна,ако нештото не ти е по кеиф,мора да го издржиш тоа и да се вложиш макар и со сила за да можеш да имаш успех за факултет.
    А што се однесува до не потребни предмети,верувајте скоро сите што се учат еден ден ќе притребат,барем мене ми користело знаење од претходно,поврзување на информациите од средно и самоедукација,што резултира со помалку труд,а повеќе успех.
     
    На RAF Camora и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Многу си негативна. Рано ти е за откажување.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Primeren ucenik si bev, ne begav:)
     
  6. Metalna

    Metalna Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2018
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    ne e samo bugarski pasosh
     
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    И што ќе правиш со бугарски пасош без школо? Ќе чистиш вц-а? Ќе миеш садови во ресторан?
     
    На cresa-jagoda и kikkki им се допаѓа ова.
  8. Metalna

    Metalna Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2018
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    znam da rabotam mehanika zemjodelie gradeznistvo
     
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ок, ако сакаш мануелна работа.
     
  10. Metalna

    Metalna Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2018
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    a sto kancelarija li so kniska od vmro ili sdsm
     
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Нели зборувавме за бугарски пасош? :) Значи за надвор од Мк. Таму нема сдсм и вмро.
     
    На cresa-jagoda и kikkki им се допаѓа ова.