1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бегање од часови

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 25 септември 2011.

  1. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    А, вие за бегање го рачунате и лажењето родители дека ве боли нешто? Ако е така, јас сум редовна беглака уште од трето.
    Досега само еднаш.. па, и не беше бегање.. Во шесто се договоривме цело одделение ќе сме бегале, дури и тие смотаните ги наговоривме (баш тие што не бегаат не се одлични, него тројкаши, бегањето иначе беше по наша иницијатива, четворицата најдобри) и си отидовме пред бурегчилница. Незнам како се случи, ама 5 минути по почетокот на часот, гледаме останати сме само неклоку души. И така, трк накај кабинетот, ама веќе бевме наклеветени и не не прими наставникот на час. Јакото беше што тие кои останавме бевме четворицата најодлични и уште двајца многу добри. Тргнавме да си одиме, ама нашата 'загрижена другарка' отиде дури да се пожали на класната.. Па после скандали, родители викање, раскажување на цело школо..
    Тоа беше еднаш, засега во основно, ај догодина гимназија, ќе се пишуваат приказни на темава. :lol:
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Во основно не практикував да бегам.... освен ако не се договоревме цел клас, па немаше смисла јас да бидам црната овца, нели? :emo: :wasntme: :D
    А во средно :D Ех средно :D Во средно не бегав. Во средно фино лепо се ослободував. Да не мора да се мачам да барам оправданија, бидејќи на мајка ми веќе и‘ се смачи да ми ги носи од на работа.
    И никогаш не избегав т.е. се ослободив затоа што немам научено. Се ослободував ако ми беше досадно, ако ми почнуваше филмот или од љубов де :P :D Морав да give a little love :P :tmi: :D
     
  3. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    E.. пример денес избегав. Т.е. си заминав елегантно јас и уште повеќе од пола клас :$
    Епа, ПРОФЕСОРИ, не закажувајте испрашување отсега, можеби следен пат ќе седиме :D
     
  4. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    И јас во основно не бегав,воопшто бев бубалица невидена :lol: ,а и класот ни беше некако смотан за бегање.Додека во средно беше друга приказна.Само што почнавме во прва година и првите денови немаше дневници и ние цел клас организирано бегавме.Тоа се случуваше секоја школска година на почетокот.Класната 4години не оставаше како класна ,ама не и успеа.Негде кај 3 година која ја запознав љубовта почнав понекогаш да бегам,а некогаш да ја прашувам класната да ме пушти.А дека бев одличен ученик таа без размислување ме пушташе.Дури еднаш се сеќавам направив 10 неоправдани,ама класната ми ги намалуваше. Ах,тие средношколкси денови пак да се вратат.
     
  5. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Во основно не, ама затоа во средно надокнадив за тоа. Во петок имав 7 часа и тоа најтешки, школото ми беше прилично далеку и обично втора смена кога бев, не се ни појавував по цел ден. До школото имавме кафич и цел ден таму дремев, а после за правдање уште што не измислував. Де глава, заб, по лекари, немало автобус (цел ден :P ) многу бев креативна :lol: .
    Имаме една случка со една другарка што беше многу срамежлива и не сакаше да бега и едвај некако ја намолевме да избегаме, а таа ситотата прв пат да не се појави цел ден. Уште па ја спремивме дека ако ја прашаат некои од професорите да рече дека баба и умрела. Ја прашува нареден ден класната каде беше вчера и девојчево толку се збуни и зд`тка, што по грешка место баба ми, рече мајка ми умре вчера :lol: Почнаа некои од страна да се смеат и нормално професорката почнала да се сомнева. Вечерта се јавила дома кај девојчево на телефон, кога мајка и кренала :D . Абе трагедии, после сиротата казна си трпеше и ја викаа невестата бегалка :D
     
  6. Emma.Sun

    Emma.Sun Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    62
    Не го оправдувам бегањето од часови...но неможам да кажам дека не бегам
    Последна година ми е од средно.. и незнам некако едвај издржувам на часовите... неможам да доседам сакам да сум било каде освен во училна...незнам зашто така уште од самиот почеток на школската година ја неможам да доседам на часови... :|
    Ајде уште оваа година фала богу па нема да морам да се туфкам понатака 45мин во училна !
     
  7. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Како прво ќе ве молам да не го викате ова бегање, туку поштено одење од школо. :)

    Прв обид за бегање: основно, кога умре Тоше. Ама класот ни беше многу прост, па еден по еден почнаа да се враќаат, и ништо од нашето бегање, завршивме со наведнати глави пред класниот.
    Сега класот во средно ни е мирен, не бегаме, освен кога елегантно си излеговме дента кога ги пречекувавме кошаркарите.
    Сама немам никогаш избегано, ама ако бегаат групно сигурно нема да останам и да бидам црната овца во класот. Од тест не сакам да бегам, го сметам за многу кукавички потег, а и знам дека последиците после ќе бидат многу потешки.
     
  8. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    тема за мене :) значи бегав, бегам и ќе бегам :)
    да многу често знам јас да си го продолжам сонот насабајле, да си испијам една утринска кафица уште од 7, иили да си ги скратам седум часовните тешки минути борба со очните капаци кои ми тежат еден тон, и да си фатам пат накај дома :)
    имав доста изостаноци лани а класната ми ги оправдуваше стално, ама оваа година неќе моќи, еден куп а едвај октомври али нема везе.. никогаш не бегам кога имам за испрашување, затоа што секогаш знам дека штом не сум научила за овој час за наредниот па ич, и затоа убаво пред тест си загревам стол и си научувам, макар и цела вечер се расправам со разноразни книги и скрипти :)
     
  9. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Чуството го имам искушено до пола :@ ,тргнавме да беваме сите за прв пат, и оп Ангелчето си останала во ВЦ,кога слушнавме,сите трк назат,утрото решето ја направиве,и одтогаш никој ништо не и нема продумано иако сега сите сме возрасни :D ]:)
     
  10. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас многу имам бегано од часови, и во основно а сега и во средно. Најчест изговор ми е дека сум болна па ќе си одседам дома 2-3 дена, а и во Септември бегавме цел клас, па поради тоа класната ни закажа веднаш родителски -.-'. Демек таа не била ученик. Но бегање од час што никогаш нема да го заборавам е во основно кога бев 7 одделение. Имавме 2 последни часа ОТП и не ни се седеше па решивме ние неколку од класот да избегаме преку прозорец да рипнеме пред да дојде професорката. Јас рипнав веднаш по Кика таа рипна прва и околу 5-6 души рипнаа со нас хаха. А договорот беше сите да рипнеме и да избегаме но кукавиците останаа. -.-'
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    ретко сум бегала, може да се ставам во оние кој и не помислувале на бегање, едноставно секогаш се сум сваќала одговорно и гордо сум се носела со последиците
     
  12. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Често знам да забегам, особено во петок ако е топло времето :D но никогаш не бегам од тестови или испрашувања, или од некој побитни часови (за мене побитни де..) Бегам онака во добро расположение кога ми се наредени веке 5ките, надвор е топло, ме чека стегнато викендче :D Седиме четворица во клупата (2 се споени заради компјутерите) и најчесто сите заедно си одиме дека ни е досадно кога некој од нас фали :devil:
     
  13. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Па во прва не сум бегала ни сама ни цел клас, ама сега втора кога ќе се договориме сите да бегаме бегаме
    секако нема што да се правам јас тука мн паметна и да останувам,ама ретко се случува да избегаме и цел клас поради таа бубалицата кај нас само она останува цц :@
     
  14. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.018
    Допаѓања:
    5.930
    Во основно не бегав , немав потреба тогаш си бев мирно учениче на прва клупа и се редовно си слушав и учев. Во прва година кога отидов средно не ги сакав професорите воопшто ама пак не бегав ..Во втора се здружив со другарките и чат-пат ќе се најдеше некоја па ајде ќе избегаме 1-2 часа..Ама пак не толку често како што е сега во 4 та година . Во минатите години немаше шанси да се случи да се собериме сите да избегаме(цел клас) .Сега ич не е проблем , од кога е почната годинава ние имаме бегано 4-5 пати секако ..
    Памтам годинава јас се договорорив со 2 другарки да бегаме од фармацевтска хемија ( патем единствена 2ка ми е и наместо да седам да ја слушам јас ја киднувам ) и си заминавме ние 3 те му рековме на другиве ако можат да не скријат. По 10 минути ми се јавува една и вика : Eхеј, и ние си заминавме цел клас , еве сум пред порта :D
    Мал милион пати годинава ја терав (и ја натерав ) мајка ми да и се јавува на класната да ме правда. Кутра жена лажеше за мене , демек болна сум . :D
    И така , годинава имам 6 неоправдани имам фора на уште 3-4 преку сила и после нема бегање :wasntme:
     
  15. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Оваа година претерав со бегањето, прво полугодие 6 неоправдани уште еден писмена опомена :worried:
    Е сеа второво што ќе праам незнам :(
    Лани си бегав ама слабо ме запишуваа па на крај имав само 2.
     
  16. maja.kostovska

    maja.kostovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    192
    охооо е за бегање богами ме бива .... секој петок 3ти час фитка преку ритка :D али само до 11 оодам повише не ... :D
     
  17. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Никогаш не сум избегала од час. Може не ми се допаѓал некој наставник, може и ние не им се допаѓаме ама тука сме на взаемно (не)задоволство да си го одработиме планираното и пријатно. Полесно ми било да седам на час, да го слушам предавањето и нешто да запомнам отколку да бегам па после пред писмени да се мачам самата што е, како е :?:
     
  18. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Јас бев чуден ученик.
    Никогаш не бегав од часови, ниту од писмени или испрашувања.
    До сега значи сите 12 години (средно и основно) од час дали имам избегано 20 пати.
    Јас бре брате не идев по цел ден, си останував во кревет, да си поспијам, да се стоплам, да одморам.
    И кога ќе се успиев не станував да одам на 2,3 час, си терав до крај.

    И полесно е за правдање, ако ме немало цел ден ќе кажам болна бев, имав обврски...а вака ако ме нема еден или два часа се знае дека сум избегала.
    На сите професори во средно им беше чудно што на предавања ретко кога ме гледаа, повеќе не одев отколку што одев, ама па за тест или испрашување во прва клупа нацртана си бев.

    Секоја година во средно јас имав над 150-200 оправдани часови, и по некој неоправдан (кога стварно сум заксанила).
     
  19. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Сега во 4-та баѓи му ја затерав со бегање, секоја година имав по 4-5 ова година 10 ја претерав мислам стварно. :wasntme:
    Имав опомена од класната, не смеев да мрднам последните деној, ама зато си бев мирна и си ги седев сите часој. :P
    Оти ќе ѕвонат дома, е тогаш сум на бесилка :D
    Мајка ми ми рече ако ѕвонат дома јас не идам да се потпишвам, немаш ти родители. :lol: :rofl:
     
  20. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    У принцип, не бегам од часови.
    Единствено математика и биологија (глупи предавања држат овие две) киднувам и не ме ни приметуваат дека ме нема.

    Forever alone.