1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Безбедноста на децата во училиште

Дискусија во 'Образование' започната од jasbi, 13 септември 2019.

?

Дали сметате дека вашите деца се безбедни во училиште?

  1. Да

    9 глас(а)
    26,5%
  2. Не

    25 глас(а)
    73,5%
  1. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Barav tema slicna na problemov no ne najdov.
    Stanuva zbor za dete koe pocna so prvo oddelenie. Adaptacija za vo uciliste e veke dve nedeli - celodnevna. Prvaceto e faleno kako mirno, slusa, jade, prasuva ako ima potreba za nesto... Dete od gradinka sto odelo so site naviki stvoreni.
    Detevo, potocno za sin mi pisuvam, vcera go ostaviv izutrina na uciliste i porano trgnav da go zemam-SREKA MOJA GOLEMA, sto izlegov porano. Ucilisteto mi e blisku od domot i odam peski. Sin mi go naogam na trotoar sam, spremen da pomine ulica , kade vrvat mnogu koli. Odalecen od uciliste skoro kilometar. Izlegol sam i trgnal nakaj doma,. Ucitelkite, obezbeduvanjeto primetile i vednas pocnale so baranje kaj e. Se vrativ zaedno so sin mi vo uciliste. Ucitelkata bese bez dusa,izbezumena...jas i uste edna majka koja bese so mene direkno otidovme kaj direktorkata, so baranje vrati da se zaklucuvaat od ucilisteto i da se postavat dezurni koi ke belezat koj vleguva, a koj izleguva. Vratata i od ucilisteto e sirum otvorena, a i od skolskiot dvor. I objasniv epten kratko vidno voznemirena od celata desavka, za ona da mi rece deka e javna institucija i ne smeelo vrata da bide zaklucena od ucilisteto, a i toa e problem koj treba da go resam so ucitelkite i deka nema vreme.
    Probav da ja dolovam desavkata cela. E sega prasanjevo, ako ima nekoj kompetenten i da mi kaze kade da odam i da se obratam za problemov, bidejki ostana otvoreno moeto prasanje do ucilisteto i ne znam dali ke se resi problemov so vratite. Denes bese moeto dete, koe nema seuste ni sest god., a utre moze da e drugo dete. Moja sreka sto naletav na nego inaku koj znae sto se mozese da se sluci.
    Bi sakala da odam do kraj i da resam za vo idnina za bezbednosta na moeto i drugite deca.
    Se izvinuvam na dolgiov post, no se nadevam na nekoj koj gi znae pravilata i zakonite da mi pojasni sto i kade da se obratam
     
    На Amelia, PaLaVa, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.536
    Пол:
    Женски
    Во други училишта заклучуваат врати. Си постојат дежурни ученици и дежурни наставници. Нека не ви продаваат приказни како е јавна институција и дека не смеат да заклучуваат врата.
     
    На candy.cane, SnowWhite8, theowndemon и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Ladybug98

    Ladybug98 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.140
    Пол:
    Женски
    Исто се случи сега кога учителката ги строела сите во ходник, прваче ги видело мајката и таткото дека доаѓаат и избегало од училиштето накај нив. На прашање на учителката како успеало да и избега, таа одговорила дека се мн.деца и нема целосна контрола врз нив(20 деца се). И сега тој штом еднаш успеал ќе проба и друг пат.
    Во сите училишта споредните врати се заклучени, главната влезна врата е отворена ама стојат дежурни ученици, во некои дури и таа е заклучена па има ѕвонче за да некој ти отвори, обично отвара дежурна чистачка место да има деж.ученици.
    Безбедноста е сведена на нула, учителките и они како учениците последниот саат само гледаат времето да им помине и едвај чекат да си одат дома. Утре како ќе се осудиш да го пратиш на пикник или некоја екскурзија ако таа неможе во училницата да ги задржи? (facepalm)
     
    На theowndemon, PaLaVa, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
  4. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Ova i jas go znam, deka dezurni ucenici sedat na vrata i vratata se zaklucuvase. Odsekogas bilo taka sekade, no so novava direktorka koja "pojma nemam od kade i kako stignala" na taa pozicija ne mozese ni da se razgovara, a ne pa da se dokazuva deka sekade vo ucilistata treba da e zatvorena vratata. Zatoa i sakav nekoj da pise sto i kade da se obratam za da isteram do kraj,a ne da mi kazuva javna ustanova ne se zaklucuva.

    Da da. I jas go dobiv istiot odgovor od ucitelkite "mnogu bile" decinja. Ne znam sto ke se pravi iskreno so ucilistava i odgovornostite nivni. Dali cekaat nekoj da nastrada, pa posle nie roditelite krivi, sme izbuvnale i natepale nekoj vo toa uciliste. Isto kako sto gledame pacient natepal doktor, sestra. Pa puka filmot veke od tolku majtapenje so nas. No odma se prvi se za da se zastitat oni , a kade nie da barame zastita za nas i nasite dea.
     
    Последна измена од модератор: 14 септември 2019
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ladybug98

    Ladybug98 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.140
    Пол:
    Женски
    Разговарај уште еднаш со учителките и директорката, ако не сакаат ништо да превземат почни постапка. Еве, бунете се сите родители, зарем никој друг не се побуни, утре може да е нивното дете. Не дај боже, ама свашта може да се случи.
    Нели едно време имаше проект за зголемување на безбедноста па вработуваа плус луѓе за да ги надгледуваат во дворот, фактички да стојат околу портите и вратите. Или тоа само беше за да се отварат плус раб.места за партиските активисти и прекина?
     
    На sj *O* и jasbi им се допаѓа ова.
  6. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Najverojatno e fiktiven proekt. Jas ne gledam deka nesto se prevzema za nivna bezbednost. I da zamislete nikoj nisto seuste ne veli ili da se buni za nesto da se prevzema. Pred nekoj den mislam i devojcence od vtoro odelenie izleze niz skolskata vrata no se vrati, a moevo go najdov na sred raskrsnica so namera da prodolzi ne da se vrati.
    Imase i komentar od roditel, da moeto dete nikogas ne bi izleglo od ucilistevo... Se nadevam ke ostane taka. No decata doma i na uciliste ne se isti. No ete komu da dokazes....
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.890
    Допаѓања:
    14.247
    Пол:
    Женски
    Изненадена сум. Ај од ситуацијата ама од односот на директорот... Срамота жива. После и начинот на кој функционира училиштето. Како тоа била јавна институција па јурија... Отворено синки на ливада одиш. Ако е јавна институција не е болница па да може секој да влага. Катастрофа жива. Во нашето училиште само вратата од дворот е отворена ниедна друга. Башка летово и камери во дворот и внатре во училиштето инсталирале.
     
    На PaLaVa, cresa-jagoda и jasbi им се допаѓа ова.
  8. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Iznenadena, luta i revoltirana. Vo istoto uciliste mi zavrsi dr sin pred tri god. Nikogas ne bilo vaka sekade otvoreni vrati. Se znaelo red na se. Ova sega nemam zborovi...
    (inaku moevo dete i do toalet da odi kazuva i prasuva, a ne pa da izleze i zamine od skolo. No ete decata doma i na uciliste ne se sekogas isti)
     
  9. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.979
    Допаѓања:
    18.117
    Јас знам за една случка каде што првачиња 4-5 другарки,од клас со 16 деца се договараат да одат во градинка (што е во склоп на дворот на училиштето) да си ги видат братчињата и сестричките.
    Учителката ја прашуваат за во тоалет,се собираат и одат. Среќа во целата несреќа е што учителката од градинка се јавила кај директорката од школото,па она излегла и ги пречекала па ги вратила во училница. А ги немало едно 30мин,прво си поиграле во двор:x

    За твојот проблем да се обратиш во Државен просветен инспекторат.
    Во секое училиште мора да има дежурни ученици цело време и дежурни наставници пред почеток на настава и за време на голем одмор. Ако училиштето одлучи вратата може да биде и под клуч,никој не може да го забрани тоа.
    А велиш има и обезбедување, да отвори малце очи тој-таа не е ставен да дреме.
    Секоја чест на обезбедувањето и на функционирањето на училиштето во Димо Х. Димов во Влае. Се знае ред,кој влегува и излегува и каде оди.
     
    На cresa-jagoda и jasbi им се допаѓа ова.
  10. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Ke vidam od ponedelnik dali e prevzemeno nesto,ako ne e togas ke idam na povisoko nivo. Strasno be luge, veke nigde i za nisto da ne si siguren. Sega mislam sekoj den ke bidam so misla da ne izleze moevo ili dr detence. Vo momentive sum seuste voznemirena i nikako da se smiram
     
    На cresa-jagoda, Ostaveniot и sj *O* им се допаѓа ова.
  11. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.524
    Допаѓања:
    82.429
    Пол:
    Женски
    Учителката треба да отвори очи кај и се децата.
    Нашата имаше по 32деца,додека не дојдеше родител седеше со нив,фатени за рака по две.
    Не може и не смее ова да се случи.
    Јави се во просветен инспекторат,разговарај со нив,објасни што се случило,сами ќе ти кажат што да направиш.
    Најверојатно ќе ти кажат да напишете претставка и да ја пратите,а бидејќи ќе биде на писмено,ќе мора да ви одговори просветниот инспекторат што направиле.
     
    На cresa-jagoda, marchi-cool и jasbi им се допаѓа ова.
  12. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Se nadevam brzo ke go resat problemov, a jas ke storam se sto e vo moj domet za da se bezbedni
    Ti blagodaram na sovetot
     
    На cresa-jagoda и Cosmi им се допаѓа ова.
  13. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.319
    Допаѓања:
    34.292
    Пол:
    Женски
    За истово имам пишано.
    Во Кисела Вода.
    Дете ја прерипа оградата и со трчање си отиде. Во дворот неколку жени и викам по нив ми викаат тоа не е наша работа за тоа е обезбедувањето. А обезбедувањето беше на другата страна, школото има две врати односно дворот.
    Другарчињата му викаа врати се, а тоа им вика не ме кажувајте на наставничките.
    Ја со детево тогаш бебе ги гледавме како играат.
    Сега си викам зошто ја не трчав по него да го фатам барем.
    Во моментот не ми се веруваше посебно на ладнокрвноста на жените, не беа наставнички туку готвачки чистачки појма немам и се спремаа за дома.
    Ама знаат дека оградата е ниска до вратата нека ја продолжат, обезбедѕвање на двете врати.
    А наставничките кај беа??? Ниту една немаше со децата и детето искористило прилика.
    Наредниот ден отидов и и кажав на некоја наставничка во дворот што беше и ми рече често се случувало ама онака ми рече ко ништо да не е тоа.

    Исто во Германија. Во нашево место има школо за од 1во одд и дњцата вп двор а нема наставничка. Нема ограда школото. И баж му викам на мм да посериме малку да видиме дало ќе се појави некоја ама немаше. Па една секубда е доволна некој вп кола да стави дете. А дворот е тротоар мал и улица одма. И како да го пратам ја детето во тоа школо?
     
    На cresa-jagoda, candy.cane и jasbi им се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.628
    Допаѓања:
    155.915
    Пол:
    Женски
    Се смеев дека основното кај брат ми е како затвор ама со прво, безбедно е. Има три врати, таа за наставници - отворена ама мора преку служители за неа да поминиш и дете од таму не можи да избега. Задна врата - заклучена. И главната врата штом ѕвони за час, пет минути покасно е заклучена и со ѕвонче за да ти отвори служителката која е секогаш во ходник. Така да дека не смеат да заклучуваат ми е многу, многу недоверливо.

    Дур учев јас таму, првите две врати исто како сега беа, ама главната беше отворена. Служител имаше цело време за контрола или наставник кој има слободен час.

    Во училниците кои се визби сега има решетки. Тоалетите реновирани, вратите има мали прозорчиња. Е то со вратите да бев ученик крипи ќе ми беше. Не знам кој врви во ходник да ме ѕирка.
     
    На cresa-jagoda, candy.cane, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.291
    Пол:
    Женски
    Моето основно беше секогаш заклучено. И бевме дежурни кога бевме постари ученици од 7мо-9то одделение.
    Не смееше да влезе и излезе некој што не е дел од училиштето, баравме лична карта и запишувавме податоци, а ни децата не смееше да одат некаде, малите поготово.
    Посебен влез имаше за тие од 6то па нагоре т.е поголемите, посебен за тие помалите и посебен за најмалите што се, таму беше ептен строго да се припари, дури нас поголемите ни викаа одма што правите тука ако одевме таму, јас ради брат ми одев, 1во кога беше. :lol:
    Ова е школо во Скопје исто, така да и повеќето кај што сум слушнала е вака. Нека не ви продаваат такви приказни. Зар со страв за безбедноста на детето секој ден треба да го праќате на училиште. :x Но, треба и него да му објасните што и како, дека пред вие да дојдете не смее никако да излегува тука. Мене до 4то :rofl: страв ми беше да мрднам некаде надвор од школо дур не видам да дошле моите или дедо/баба ако не можеле они.
     
    На cresa-jagoda, jasbi, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  16. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Denes pomirna malkucka, uspeav bez pogolemi incidenti da izdejstvuvam zatvaranje i zaklucuvanje vrata od ucilisteto, i bez licna karta ne smee da vleze nekoj, a da ne e evidentiran. Uste samo taa od skolskiot dvor da se zatvara no i toa ke se boram da ja zatvaraat. Ne mu posakuvam na nieden roditel da pomine niz toa sto pominav jas toj den, naogajki go daleku sam od uciliste. Mn lesno ke se resese, otpisi i zapisi dete vo dr uciliste, no toa ne go gledav kako resenie. Zatoa i prodolziv da go nosam vo ova uciliste. Denes bese moeto, utre "mozebi" ke bide drugo detence.
    Ne se otkazuvam i ponatamu, mora da ima segde bezbednost
     
    На Lolipop23, cresa-jagoda, Sofi.ja и 2 други им се допаѓа ова.
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.890
    Допаѓања:
    14.247
    Пол:
    Женски
    јас од што имам најголем страв од вакви работи најмногу со дете разговарам. Најпрво сакам да постигнам кај него свест дека во денешно време не е безбедно само да оди по улици па каде и да е. Мора да е свесно да се заштити. Второ вратата од дворот не верувам дека ќе ја затвораат. Во ниедно школо до сега каде што јас знам не е затворена таа врата. Сва среќа што барем влезните во училиштето ги заклучуваат.
    Голема среќа што си успеала повторно да разговараш со одговорните. Јас по природа сум културна и така смирено и сталожено гледам да одржам ниво на разговор и да решам проблем. Ама да се најдам во ситуација како твојата... Урлам!
    Сега се сетив. Кај нас во градов па има едно школо без двор (facepalm) најблиску ни е плус и најново градено современо средено ама тоа што заборавиле дека треба да има двор кој ќе е заграден им е најголема грешка. Плус има 2 игралишта а спортска сала нема. Ужас. Луѓе врват кучиња врие... Шта речи.
     
  18. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    So deteto si razgovaram znaci postojano na tie temi. Imame blisku prodavnica na dve minutki. Moeto dete ne poslo samo, iako gledam deka i pomali od nego odat vo toa maalsko prodavnice. Prasuva za sitnici. Postojano e so mene sekade, duri i vo market da otidam ne dopira nisto, pred market ke prasa dali mama moze da mu kupi nesto i e mn umen. Zboreno za vo uciliste so nego mn, mn, mn pati za pravila sto se se pravi vo uciliste. Vo uciliste ni do vc bez prasanje i sam ne odel... No ete koj znae sto se svrtelo vo negovoto glavce za da izleze sam od uciliste. I da stopati se izvini toa moe malo dete od pet ipol god deka nema da mu se povtori i deka zgrresil.
    Jas da bev izbuvliva licnost sega ke imaa na vrat i novinari i prosveten ispektorat i tuzbi i ne znam sto uste ne. No ete probav, i probuvam po razumen pat da gi sredam rabotite. Ako ni togas ne se resat ima koj e nad niv za da resava.
     
    На Lolipop23, cresa-jagoda, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.890
    Допаѓања:
    14.247
    Пол:
    Женски
    можно е и порано да ги пуштиле па ете само да заминало за дома. Не верувам дека дете кое е постојано со мајка и дури ни во продавница до куќата не оди само ќе се осмели да му текне без да праша да излезе од школо. Сва среќа што ете проблемот на некој начин се решил.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Porano ne bea pusteni, bidejki jas koga se vrativ so nego vo skolo odea decinjata na rucek-celodnevna e so dve nedeli adaptacija do 12.
    Bese isplaseno za da uspeam da izvlecam od nego nesto poveke, ne navaluvam za da ne mu predizvikam bilo kakov strav. Poleka i postepeno razgovaram.
    Ne gi pustaat da si odat sami, ako ima promena za zemanje i drug treba da go zeme, mora da najavis, inaku ne gi pustaat.
    Zasto ne bi trgnalo kako sto velis ti dete sto ne odi nigde samo. Ova se golemi promeni za decinja od pet godini. Novi naviki, novi drugarcinja, novi ucitelki... Ne e cuvano ni pet min od dedovci, babi, tetki i cickovci , edinstveno vo gradinka, ne e odelen od mene. Moze se pocuvstvuval osamen, potreba od mama, koj znae sto mu se vrtelo vo toa glavce za da trgne samo... Mozam da nabrojuvam. Ima decinja sto ne si gi pustaat roditelite da si odat, placat po niv. Gi gledam vo skolski dvor sedat na klupa roditeli so svoite prvacinja pa gi vrakaat nazad, pa pak izleguvaat itn. Jas dve nedeli bev blizu skoloto za da bidam dostapna ako ima potreba.
     
    На cresa-jagoda и marchi-cool им се допаѓа ова.