1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Безбедност на бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Milkiway, 3 декември 2020.

  1. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    На обука за прва помош објаснуваат ептен убаво како треба да се реагира и при давење на бебче и при давење на возрасен човек. Сметам дека треба да биде задолжителна обуката за прва помош за сите. Најбитно во моментот е да си свесен и брзо да реагираш.. Знам за пример на давење на бебче, каде што мајката била во шок но за среќа бабата многу брзо изреагирала..
    Да не му се случи на никого..
     
    На Nevenche26, LivingGlam, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    За гушење


    За смирување од плачење


    Премногу сум далеку од чекорот да станам мајка, но темава ме инспирираше и истражив, да се едуцирам :D
    Се надевам и вас ќе ви помогнам :hug:
     
    На K7M10J, Jana06, mila89 и 7 други им се допаѓа ова.
  3. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Ако ги слушав сите совети до сега ехее...да спие на страна потпрено со тетра (педијатар), шеќер и вода да давам за жолтица, да го облекувам повеќе (подобро да му било топло отколку ладно), да спие со мене на спална, да не сум се малтретирала да станувам, немало потреба да ја врзувам во транспортер...а па од оние бабини деветини што бивало, што не бивало...роман може да напишам. Десега неколку пати ми има зајдено од плачење, среќа на кратко и постојано се заскркнува кога цица (ова од памет ме вади). За вештачко дишење треба секоја мајка да знае, мада во паника тешко.
     
    На Nevenche26, MinnaAnne, Izzy_0504 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    @BeLLaDona23 тоа за жолтицата е точно. И во болница при високи вредности на билирубинот им даваат инфуција со гликоза покрај фототерапијата.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Да знам, ама сахароза и гликоза не исто. Сахарозата е сложен шеќер
     
    На Kitten, K7M10J и Milkiway им се допаѓа ова.
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Инфузија со глукоза не е исто со пиење вода со шеќер.
     
    На K7M10J и BeLLaDona23 им се допаѓа ова.
  7. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    @BeLLaDona23 @Mantub сахароза сигурно не, ама сум слушнала препораки за инфузија гликоза да му се дава орално во домашни услови на бебето при жолтици што траат долго.
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    И кај мене е таков транспортерот ортопедот ме искара а исто и Јана и Оли од тука бидејќи и нив им ставале тетра и на прегледи кога одевме секое бебе со тетра беше во транспортер.
    За настрана и Марина ми кажа да го ставам на визита дека главчето не му е сразмерно (facepalm) и ај сеа ја поима немв слушам доктор и го ставав на сррана да спие легнато со јорган упикано во него и ортопедот кога му кажав за глава се фати. :D
    Кога ми бљуцна викнав сестра и ми вика аа нема гајле на страна сврти го и така спиеше со мене во соба

    Зависи која ти се погодила и како учела некои тераат по старо други по ново.

    За оградиците ќе побарам на амазон
     
    На Mantub, BeLLaDona23 и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас ко што гледам со каиши е. Нешто пропуштам?

    Едит. Еве какви стандарди за безбедноњт се следени.

    Maxi Cosi-Jade е изработена и е во согласност со последните ECE R129 безбедносни стандарди.

    • R129 е последниот и највисоко активен Европски стандард за безбедност при патувањата со автомобил.
     
    Последна измена: 5 декември 2020
  10. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Еве ова е проблемот, вака се поставува:
    jade-carrycot-1-600x370.jpg
    Нели на новороденче не му е цврст вратот за да се вози странично. Седење обратно од возењето е безбедно, ако кочиш главчето нема да му отиде нанапред. Вака странично ќе лежи и кога се кочи, не му е стабилно главчето. Можеби нема да летне бидејќи има каиши, но друга е опасноста.
     
    На K7M10J, bittersweet, Mantub и 3 други им се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Искрено не сфатив дека задолжително вака се мести. Ротира ко што сфатив.
    Веројатно има стандард за безбедност и тест и би требало да е безбедно.
     
  12. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Не знам, но ако се ротира, голем простор ќе зафаќа во колата, големи се корпите.
    Досега никој не ми спомнал дека може да се вози странично и дека е безбедно, ортопед само во транспортер рече дека смее да се вози во кола.
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Идат напред работите. Баш ќе прашам за мислење за ова ортопед :)
    Секако 20+к се многу за овакво нешто што се користи макс 6 месеци. Подобро седиште поскапо да се купи него ова
     
    На Milkiway и 0ли им се допаѓа ова.
  14. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Не ротира, фиксни се адаптерите.
    Поентата е да не биде свиткано во седиште, туку да е легнато во препорачана положба за долги патувања. На тоа целат, а од друга страна стандардите за сообраќај...
    Во описот вика следени тие стандарди, кога ги прочитав се јасни - само седиште свртено кон седиштето од колата.
    Убаво би било да се оди напред, но тогаш и стандардите ќе се апдејтираат. Засега не се, затоа бев ептен збунета, демек се следат, изнапишано се’ и сешто во описот, а стандардите Велат друго.
    Пазарот воопшто не е регулиран. И на таа со каиши за која пишував во другата тема пишува дека се следени стандарди.

    И ќе купиш зашто нели фирма, а ако се деси нешто? А и полиција да те застане, нормално дека ќе се водат по правила и ќе ти бараат поинаку да биде поставено.

    Од друга страна и транспортерите си имаат недостатоци За долго патување, ова би било одлично решение ако се докаже со тестови дека е безбедно. проблемот е што официјални докази и препораки нема, а се продава.
     
    Последна измена: 5 декември 2020
    На IRBBB, 0ли, Snowflake97 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.246
    Допаѓања:
    166.084
    Конечно разбрав што е проблемот, странично поставување, божее(facepalm)
    Да бидеме реални, јас не знам човек што ќе преживее долго патување со бебе до 6 месеци, корпава е најмал проблем. Земете си нормален транспортер и решен проблем.
    Што се однесува до бизнисот, бизнисот мора постојано да измислува нешто ново, за да држи цена. Дали е етички да се занемарува безбедност и здрава логика- не е. Ама па јас не знам за етички бизнис. Тоа е:doh:
     
    На Ava.84, MinnaAnne, Frosty! и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    На релаксаторот имам опција за вибрации. Дали е безбедно тоа да се користи?
     
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Сум читала да не се остава долго
    Иначе знам дека ги смирува осибено при грчеви и безбедни се вибрациите .
    Ја ќе си купев со вибрации релаксатор ама веќе добив на поклон без вибрации.
    А баш сакав да имам да му пуштам знам дека грбче им масора ноџиња се смируваат.
    Пробај како ќе реагира
     
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Кај мене баш ужива од вибрациите, со раце во вис и нозе прекрстува одма.
     
    На MinnaAnne и Milkiway им се допаѓа ова.
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    И на мене кога бљуцкаше во државна ми ја местеа на страна да спие. И да, велеа да се потпре со нешто.
    Всушност, на грб кога лежи главата и онака е секогаш на страна, не е нагоре.

    Инаку, според уницеф, пола од новороденчињата ќе спијат во кревет со родителите. Е сега, безбедноста е друга работа. Побезбедно е мајката да легне свесно со бебето додека цица и да заспие, отколку да седне со него и да заспие така. Најголем број несреќи се случуваат баш така, од заспивање сосема случајно со бебето.
    Затоа има препораки како е безбедно спиењето со бебе.

    И не фрлајте пари на корпи и глупости, колку само брзо ги надраснуваат тие работи, сосема непотребни се, транспортер е сосема доволен и безбеден.
     
    На thelittle17, Biljarkata, dunika и 4 други им се допаѓа ова.
  20. LittleLilit

    LittleLilit Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Јас уште сум многу во дилема за оградица, за почеток нема да ставам, но понатаму кога ќе го префрлам во поголемо креветче од лулка, или пак кога ќе стигне месец дена ако почне повеќе да мрда дали да ја ставам.. сега ми седи така дома не ми е уште наместена.. Вие практикувате?