1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Безбедност на бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Milkiway, 3 декември 2020.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Да добра идеја ќе се распрашам баш
    :hug:
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. elena.93

    elena.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    141
    Тест како да се оцени дали бебето е премногу облечено за во транспортер
     

    Прикачени фајлови:

    На Izzy_0504, Milkiway и LivingGlam им се допаѓа ова.
  3. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Штотуку налетав на инстаграм @masnickizadeca мислам така беше профилот, видов дека изработуваат вакви како што бараме ;)
     
  4. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    @MinnaAnne Мајка како се справи со засркнување на бебето при доење.И надојдува млекце и обавезно ми се засркнува,осеќам како струја ми поминува низ градите почне да тече повеќе и одма се засркне.Душа немам веќе. Секое доење ми е стресно...
    Толку се плашам што ми се иде да преминам на АД да не се деси нешто...Дали повеќе пати ти се има случено или само еднаш?
     
  5. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Цело време ми се случуваше, секој ден, некогаш и по повеќе пати на едно доење. И ние бевме без душа дома секое доење. Се измолзував малце пред подој и laid back позиција за доење. Тие две работи ми помогнаа многу. Сега како направи скоро 3 месеци престана, научи да голта конечно. Значи мој совет:
    1. Laid back позиција
    20201219_231832.jpg

    2. Измолзување пред доење
    3. Измолзување кога ќе осетиш дека ти надоаѓа многу млеко ( тргни го бебето на страна и во пешкирче шприцни неколку пати)
    4. Издржи до 3 месеци
     
    На crazylady, Izzy_0504, LittleLilit и 7 други им се допаѓа ова.
  6. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    И на нас цело време ни се случува, особено навечер кога ми надоаѓа многу млеко, и се измолзувам и пак, лакомо цица цело време се засркнува. Кога се случува тоа ја вртам на страна да се смири, зема воздух и продолжува...никако поминување на АД, ние на почетокот бевме на комбинирано АД со доење, и сс засркнуваше од цуцлата, и купив Calma на Medela и од таа се засркнуваше, едноставно така си е лакома како мајка и:D
     
    На crazylady, thelittle17, Izzy_0504 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Да @Love86, џабе ти е АД пак ќе се засркнува и со шише. Единствено ако ти дозволи педијатар погуста формула, ама жално е на толку млеко да се откажеш. Нас и од плунка ни се засркнуваше :D.
     
    На BeLLaDona23 и Love86 им се допаѓа ова.
  8. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    @MinnaAnne додека цица кога ќе осетам дека надојдува млеко или не ја слушам да голта знам дека устата и е полна,веднаш ја тргнувам на страна,ама она веќе има повеќе млекце во устата и се засркне.Ја вртам на страна и тапкам по грпчето па да продолжеме.Но не секогаш продолжува да цица.Затвара уста и толку.
    Многу ми е стресно...Посебно ако сум сама у соба...мора некој да има до мене..
     
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Знам како ти е, исто ми беше идентично само што мојата продолжуваше да цица. Колкава е? Издржи ќе помине, ќе научи да голта.
    Пробај ја позицијата што ти ја кажав, помалце млеко ќе и тече така и поисправена е. Мораш да ја смениш позицијата, легната никако. Јас пробав и Коала позиција ама ептен ми беше незгодна. Види што ти е позгодно, битно е да е исправена а ти да си навалена наназад за да се регулира текот на млекото.
    Исто така битно е кога ќе се засркне неколку секунди остави ја сама да се избори да се искашла. Така ќе научи дека треба сама да се бори, а не да чека секогаш помош од тебе. Ќе и збориш "ајде кашлај" или нешто слично...
     
    На Love86 и BeLLaDona23 им се допаѓа ова.
  10. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    Малата е 17дена.Испробав некако но не ми одговара,ама ќе мора поисправена да биде,така?
    Се надевам ќе помине и оваа ситуација
     
  11. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Незгодно е на почеток ама ќе се навикнеш на новата позиција. Гледај поисправена колку можеш да биде а ти малце наназад. Пробај со стискање на горниот дел од градата со дланката да го сопреш млазот.
     
    На Love86 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    Не разбрав за градата,ептен горе каде што почнува градата таму да стиснам кога ќе осетам дека надоаѓа млеко
     
  13. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Со дланката притисни на делот неколку прста над брадавицата.
     
    На Love86 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    @..barbie.. дали и како го реши проблемот со бебчето со вртењето?
    Вчера моево се изврти со глава во оградата од креветот се извадив од памет кенкаше и ме разбуди после тоа око не можев да затворам од страв. Не знам вњчер што да правам не сакам оградица да ставам ама вака ми е повеќе страв
    @Lovebug01 дали ги пирача оградиците јас го гледав тие ама овие од амазон ми беа некако подобри. Овие што ми ги пушти ми личат исти како оградициве што ги имам на цело?
    Или грешка сум,
     
  15. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Спие на мене или на кревет измеѓу мене и сопругот. Не знам како да те посоветувам, а да не го одвикнеш од спиење во негово креветче. :worried: Мене многу ми беше стресно, ич не можев да спијам од што се пикаше во оградиците, по цели ноќи, на секој звук, срипував. Да пробаш со плетенка?
     
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Со нас никако не би
    Така ем бебе ќе пазам ем маж ми да не го потисне ем куче да не му текне да срипа

    А и никако не би сакала да одвикнувам од креветче
    Тоа ме интересираше значи никако не го решивте проблемот? Ќе чекаме да пораснат :D
     
    На ..barbie.. му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Пробај со плетенка дали ќе спие помирно, ама прво преку ден, за да го посматраш. Ако спие мирно, би требало да ти заврши работа. Кај мене и во плетенка и во оградица се пика многу, така да не ми се реши проблемот.
     
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Немој никако меѓу вас, ептен е небезбедно.
     
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Страв ми е и со тоа со муцка да не се испика
    Он со главата оди во оградата го најдов баш така со главче испикан во оградата и кенкаше срце ми застана за вртење уште не се врти за да се пика со уста на тоа мислеше?
     
  20. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Спие на мене, ама пробувам да го легнувам измеѓу за да се навикне да спие на легло, па да почнам во неговото креветче да го ставам. Многу немирно спиеше во креветчето, се пикаше во оградици, ко што кажав, се вртеше, па ми бљуцкаше дека рефлукс имаме и јас со ноќи не бев спиена. Еден период пробував и во количка и кога-како спиеше. Во принцип, сака само на стомак да спие, ама ми е страв да го оставам без да го гледам.