1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Безбедност на бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Milkiway, 3 декември 2020.

  1. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Да, да. Некој период со едно око нема да спиеш, ќе го проверуваш, нема друго.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    :whew: само он нека е добар
    Ај ако се изнајде решение пишувај
     
    На ..barbie.. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.230
    Допаѓања:
    165.902
    Не знам колкаво е бебето, ама спиење на стомак не.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Два ипол месеци. Уште од месец ипол почна да се врти сам на стомак и главчето си го врти од една на друга страна, само не може да се сврти од стомак на страна или на грб.
     
  5. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.488
    Допаѓања:
    35.217
    Пол:
    Женски
    Никако на стомак спиење додека не се врти само од грб на стомак и обратно (вака ми кажа Антоније). Нема врска дали го набљудувате или не, се работи за дишењето. На тој начин може да вдишува повеќе јаглерод диоксид што самото го испушта. Сè додека не се врти само и додека не врти глава, многу е опасно да спие на меше.
    Подруго е ако постојано во спиење се врти малку на меше, па крева глава да ја сврти, па се мести на страна.
    Инаку знам кој проблем е ако спие на меше, ноќи уште не спијам раат, страв ми е што ако ја забие главата надолу, па што ако му се спие и го мрзи да сврти глава. Раат немам иако се врти и на страна спие поголемиот дел од времето, а и на меше спие. Плаче, вришти ако го вратам на грб, шанси нема да спие така, за секунда се врти назад.
    Во монтажно креветче спие и според мене подобра опција е од дрвено. Во дрвено треба оградици за да не се мава, а монтажново ми е некако посигурно и за мавање, и за проток на воздух, и за пикање по ќошиња и рабови.

    @Milkiway Поместувај го почесто, тоа е решението, опасно е ако се пика во оградите.
     
    Последна измена: 4 јануари 2021
    На dunika, Izzy_0504, Milkiway и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    @Milkiway немам уште порачано се мислам. На моето креветче се дебели тие дрвените шипки и ако им ставам сунѓери исто ќе биде како оградици да има. Се мислам и јас што да правам. Засега немам ништо ставено од страните ама бебе уште не се изместува до толку.
     
    На BeLLaDona23 и Milkiway им се допаѓа ова.
  7. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.610
    Допаѓања:
    1.555
    Нема ли некои ко мрежи за дрвено креветчиња? Не сум видела но чисто идеја, син ми исто се врти многу немирно спие ама имам транспортно креветче и со главчето во мрежата се пика па нема гајле ем може да диши ем не се удира па ако има нешто такво да се стави на дрвените... :?:
     
  8. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    А што спие на меше на мене? Еве вака, инаку на грб само две минути е заспан и почнува да плаче. Сега се исплашив. :sweat: Инаку го врти главчето и на мене кога е. 244099354-H.jpg
     
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.488
    Допаѓања:
    35.217
    Пол:
    Женски
    А ти спиеш додека тоа спие вака?
    Читав и дека на меше притисок им паѓа и затоа спијат поцврсто, па тука е и притисокот врз белите дробови и срцето ако спие на меше...
    Плус треба да спие на цврста подлога, а во оваа положба не е така, треба на душек да си спие, на тврдо.
    Да не набројувам, во ноќи кога бдеам, земам и читам и нормално сè ќе прочиташ, па стравот е уште поголем и тек тогаш не може да заспиеш :sweat:
    Едит. Еве сега го видов од положба на страна се свртел на меше, а во близина кај носето малку беше набрана постелнината, па отидов да ја оптегнувам од страв да не нема добар проток на воздух. Па ме осети и се помести пак на страна :whew: И така си играм во текот на ноќта :|
     
    Последна измена: 4 јануари 2021
    На ni.na, eta, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.384
    Допаѓања:
    8.987
    Пол:
    Женски
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Исто и ја помислив оградици и тска имам купено ми стојат
    Има гледав на амазон мислев тогаш дека е најдобро ништо и не купив а сега се премислувам за таква мрежа
     
    На ni.na му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    @..barbie.. Ако само ја врти главата, не е страшно. Едноставно си нашло положба што му одговара. Џабе ќе ти е да го вртиш на грб кога самото ќе се превртува на меше цело време. Мојата до 4 месеци спиеше на грб. Откако почна да спие на стомак, често е со глава зарината, едноставно така и одговара и тоа е тоа. Вртев ама џабе, така си сака.

    @Milkiway ќе земеш поцврсти оградици што не може да ги помести. Јас имам такви сега, претходно беа меки и можеше да ги стутка низ оградата од креветчето. Иначе сеуште спие немирно, и пак ќе ја најдам извртена во еден ќош од креветчето.

    Креветчето да е близу прозор и редовно да се луфтира собата, за да циркулира свеж воздух.
     
    На ..barbie.. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Мислам дека се такви моите тврди се се врзуваат и горе и доле ја сум пробувала не може никако да паднат врз него
    Ако имаш можносѕт пушти слика чисто да споредам дали се такви
     
  14. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу. :hug:
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.230
    Допаѓања:
    165.902
    Искрено, мислам дека кога ќе може да се врти само од грб на стомак и обратно, кризата поминала. Критични се првите неколку месеци, после се е поинаку, не се оптоварувајте толку.
     
    На dunika и Yowannty им се допаѓа ова.
  16. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    BeautyPlus_20210105142235298_save.jpg
    Облачиња имам, со 2 лица се.
    Нема врска за паѓање над него, не е тоа опасност никаква, туку доволно се меки да не се удира во спиење, а не можат ниту да се стуткаат низ дрвената ограда да излезат од креветчето. Претходно имав меки, иако се врзуваа и горе и долу пак можеше да протне нога сосе нив низ оградата.
    И сега се треска во спиење, многу немирно спие ама немам гајле со овие топ се.

    И тоа е точно. Ама има бебиња со кои некои препораки паѓаат во вода. Едноставно некои доста рано почнуваат на меше да спијат, така им е удобно. Бебињата имаат инстинкт за преживување, и да не знае, ќе си сврти главче странично ако му присмета. Мојава со глава зарината спие. Не знам како може ама така и е убаво.
     
    На dunika, Martka, ..barbie.. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Фала ти
    Слични се и моите само повисоки не може низ нив да се протне
    Јас вчера ги ставив се изврте го следев за да видам што ќе се случи си ја наби главата пак ама тие го заштитија да не удира во дрвото директно
    На 2 страни се така што од 2 е целосно отворено за провев на воздух
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Моја беба сабајле ја најдов изротирана за 90 С во креветче и едната нога меѓу оградата. Не плачеше,само ги гледаше во вртелешката, веројатно и е интересно да менува агли на движење. Страв ми е оградица да ставам да не ја побие главата меѓу душекот и оградата, уште знае да се врти сама. Преку ден ја ставам во аголот на гарнитура, ама сега почна и таму да ротира.
    Ортопедот ми кажа од 4ти месец на земја...а до тогаш што ќе правиме? Преку ден вежбаме на земја (тепих, меки коцки, па тенко ќебенце) Од кога почнавте / се препорачува да ги оставате малите на земја?
     
    На Snowflake97, Milkiway и Mila_Skopje им се допаѓа ова.
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Зошто од 4ти мес?
    Јас од пред 2мес ми е на земја најбезбедно е батали гарнитури стај дете на земја
     
    На dunika, Izzy_0504, LittleLilit и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Јас уште не сум ја ставила ,некако ладно е ...