1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Без пријатели

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Nicki_N, 19 мај 2017.

  1. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    6.207
    Пол:
    Женски
    Ја се од наброеново праам сама, шопинг/пазарење обавезно сама бидејќи не сакам некој да ме брза. Макар до веро да одам за макарони.
    Трчање на кеј сама пошо си го знам темпото. Амаа седење сама во ресторан, I draw the line here. Ми делува како само во мене да ќе гледаат дека сум крипец некој
     
    На eliesaab, christinnn, FridaodaMk и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.280
    Допаѓања:
    29.174
    Пол:
    Женски
    Па и јас многу ретко сум седнувала во ресторани сама, ама не зборам за некои "елитни" како што ги викаат, пример во некоја пицерија и набрзина сум јадела, еве пример за шопинг друго е со другарки ама ако и тие сакаат да одат да си купат нешто, а не специјално да ги викам да ми прават мене друштво, ама за маркет се сама одам, зар и за да купувам јадење треба друштво.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.992
    Пол:
    Женски
    Е и јас и сама би шетала. Додека живеев во Мк нонстоп си шетав сама во парк или покрај кеј, зошто во Аеродром живеев. Сега овде во Романија во преубав урбан град сме, ама ете живееме во многу мала приградска населба што е едно 15тина мин од градот и малку е изолирана буквално од сѐ.
    Сите со сите се знаат. Еднаш, само што се вселив, отидов да фрлам ѓубре и решив да свртам еден круг да го разгледам соседството сама и одма наредниот ден мм ми кажа дека мајка му му кажала дека ме виделе комшиите и збореле дека сум акала сама.

    Сепак, не сум ни јас за некои си друштва, да бев немаше да се решам на овој чекор, ама бар една единствена пријателка да запознаам макар и за еднаш-два пати месечна прошетка/кафе. Ако неќе маж ми да излезе а јас сакам воздух да ме фати морам дома како утка да седам. Немам храброст да одам во градот што не го познавам скрос сама. Јас во Скопје во моја населба често се губев зошто сум тотално дезориентирана и чукната во главава а не па во странство.

    Колку и да сме интровертни и по самотијата и да негираме дека не ни треба никој, секој од нас има потреба да се види со пријателка, да седне на кафе па и once in a blue moon да удриш еден општ женски трач муабет, за нешто што не можеш да збориш со маж ти или со сам себе, да разговараш и да слушнеш мислење, совет, коментар од друга перспектива од друго битие.
     
    На izabela.nik, eliesaab, Spicy Senorita и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Kiko9

    Kiko9 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Машки
    Denesnive drugarstva i prijatelstva se svedeni na falbi samo :) Letanje u nebo i nisto drugo. Podsmev ako si poslab u materijalno i zadninsko zabivanje noz otposle stanuvanje od masa :) Ima edna rabota so mislam ke se slozi sekoj a toa e "materijalnoto go ubi covecnoto" I teraj si sam e podobro otkolku teraj so nekolku i da te zdoboli na kraj :)
     
    На Anyshka и Lilik им се допаѓа ова.
  5. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.592
    Пол:
    Женски
    Кога бев средно имав стабилно друштво од некои 4-5 другарки и некои познаници кои влегуваа во тоа друштво, за излегување и слично. На факс беше истата приказна, со таа разлика што ние не можевме секој викенд да излегуваме и да трошиме пари како наши врсници оти бевме од средна класа. На факс дури бев, видов многу курч од луѓе кои заминаа да студираат во Скопје. Мислам, секоја чест за нивните родители кои имале буџет, да им издвојат толку пари за да излегуваат по елитни локали, скапи облеки и одмори. Периодот кога завршив факс, беше период на можеби еден од најголемите одливи на население во државава. Се почна да се пусти и празни, дури и луѓево како да станаа по малку злобни, зајадливи и параноични. После дипломирање, со тие другарки контактот почна да се намалува. Веројатно, затоа што тие немаа реална корист од мене, а мене пак ми станаа досадни. За волја на вистината, едната од нив направи некои злобни работи за кои веројатно се кае, ама тоа си е на неа и нејзината душа. Моментално, имам само две, ама не е тоа-тоа. Ретко се гледаме и нема некоја си кој знае каква конекција и поврзаност. Мене ми фали одење на викенд со женска друштво, планинарење, искачување или обичен ручек во некој етно ресторан. Ми фали отворена женска комуникација и начинот на кој ние како женски се заебаваме и имаме посебен стил на хумор. Сум имала и машко друштво и можам со сигурност да кажам, дека ако е некој привлечен од тебе, тоа нема да опстои. Башка, како поминува време, така повеќе ја сфаќам таа родова нееднаквост, која како тинејџер или во пост тинејџ период не можев да ја сфатам. И не можам баш да вајдам во такво друштво. Од нас како жени или девојки многу се очекува, цел товар е на нас, а мене ми е здосадено тоа. Сакам да си поуживам во животот што ми е од Бог даден, на социјални правила не се покорувам.
     
    На Anyshka, Polyincognito, Ivannchy и 3 други им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.415
    Допаѓања:
    34.011
    Пол:
    Женски
    Не можеш да бидеш без пријатели. Треба да имаш некој за да споделиш нешто. Ама какво време дојде, треба да внимаваш со кого се дружиш. После некои неубави искуства, внимателно ги одбирам пријателите. Не можеш со секој да си близок.
     
    На Anyshka, Tanjamm, злоба и 3 други им се допаѓа ова.
  7. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    10.380
    Пол:
    Женски
    @Cinnamon Bun нека не те обесхрабрува тоа што немаш пријателка. Напротив, кога ќе почнеш да се движиш прилично лесно ќе запознаваш. Реално, луѓе од еден крај на друг одат сами, се движат со помош на мапа и не е ништо смешно. Само не треба да те опседнува мислата кој што кажал за тебе. А од седење така, само ќе ти доаѓаат неубави мисли.
     
    На tanjce84, Anyshka, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.415
    Допаѓања:
    34.011
    Пол:
    Женски
    Овде луѓево сами си пијат кафе. Сами си ручаат во ресторан. И никој не ги гледа чудно. А кај нас одма ќе има коментари. Не знам зошто е чудно сам да отидеш во кафиќ.
     
    На Srckata28, Anyshka, Tanjamm и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    668
    Допаѓања:
    2.406
    Јас уживам сама, со келнерите си зборам, нарачувам се што сакам, размислувам, преубаво е.
    Треба повеќе да се практикува ова кај нас.
     
    На Anyshka, Tanjamm и SummerGirl им се допаѓа ова.
  10. Ivannchy

    Ivannchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Се осеќам премногу осамена. Порано имав многу другарки. Сега секоја си фати свој пат. Си имаме група од 5 девојчиња и знаеме чат пат да се договориме да седнеме на кафе сите заедно, ама не е тоа тоа се одалечивме, тие се сите до мажите цело време и свои интереси. Со други две другарки постојано се имавме тука за било што, генерално и ради тоа за многу работи сме си прогледувале низ прсти, иако и таму веќе интересите ни се разделија одамна но со нив се скарав. Веќе немам никого. Најдобрата другарка што ја имав откако фати дечко што јас ја запознав со него, ја одалечи од сите. Без причина се одалечи и од мене, најдобрата другарка. Во скоро време и ме избришала од соц.мрежи.
    Толку време имав вложено во пријателствата за да на крај останам без пријатели. Сакам да имам постојано пријателка дали за муабет, да знам дека е тука за мене како и јас за неа. За битни работи прослави да имам со кого денот да го споделам, да го поминам. Понатака за животни искуства, случувања, за добро и лошо.
    На факултет се запишав покасно, децата што учат таму се многу многу помали од мене. Живеам на место каде нема многу луѓе. Од сите страни сум за никаде. Но и тие нови луѓе што ќе ги сретнам си имаат веќе свои пријатели и не им требаат нови, не сакаат да го трошат времето на некој нов наместо на некој свој со зедничко минато и спомени.
    Бев весела личност со која сите сакаа да се дружат. Ептен се депресирам сега што немам една блиска другарка веќе. Секој ден психа ме мава. Немам волја за ништо веќе.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.592
    Пол:
    Женски
    Биди силна и не се откажувај. Ситуацијава е ваква подолго време. Во градов кај мене веќе ретко кој излегува на пладне по кафиња, а богами и навечер по клубови. Освен тинејџери, ретко кој друг. Како другиве да се повлекоа од живот, не знам, чудно е. Себе изолација.
    Од мажени жени и тие што се во врска, се очекува многу, оти најверојатно тие крепат брак/врска. Па, за да си поедностават живот излегуваат само со маж или дечко. И оваа е најголемата грешка што може да си ја направат како жена, затоа што при прв проблем, несогласување и слично, ќе нема на кого да му се обратат, за совет, помош, што и да е. Така да, колку и да се осеќаш осамено, запамти дека и тие се осеќаат така. Ама не знаат како, бираат полесен пат. Јас замерував во минатото, сега веќе не.
     
    На Tanjamm, Ivannchy и Curious cat им се допаѓа ова.
  12. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    3.428
    Пол:
    Женски
    Мислам дека треба да си пружиш нега прво на себеси и да видиш што ти сакаш, само така ќе искочиш од депресија. Промени нешто и пробај да не се потпираш на други луѓе за да си поминеш убаво.
     
    На eliesaab, Ivannchy, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.280
    Допаѓања:
    29.174
    Пол:
    Женски
    Значи во Романија бетер од кај нас ако шеташ сама.
    @SummerGirl кај нас и во wc не одат сами, што е чудно па за во кафич.
     
    На eliesaab и SummerGirl им се допаѓа ова.
  14. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.992
    Пол:
    Женски
    Не е бетер ако си во градот ама ние живееме малку понастрана, приградски нешто како скопски Илинден, Драчево, така да менталитетот е поразчичен и по не-градски.
    Има многу млади фамилии тие не се замараат уопште, ама стариве што се тука од времето на комунизмот маалото и комшиите им е единствената забава, радио Милева...
     
    На eliesaab, SummerGirl и Anyshka им се допаѓа ова.
  15. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.280
    Допаѓања:
    29.174
    Пол:
    Женски
    Епа и кај нас претежно во помалите градови повеќе загледуваат такви работи, во Скопје немам проблем сама да седнам кафе да пијам, па дури и да ручам, еве и во помал град сум седнувала кога сум одела службено и многу ми било гајле никој не ме знаел, ама сега мм е од помал град и таму сите ме знаат, и сум седнала на кафе сама, пример негде пазарувам и ќе седнам набрзина, не ќе барам друштво, ама тие што ги знам од таму комшики и тоа млади ми се чудеа како така.
    Во Италија жени денски си седеа сами на ручек и вино, кај нас така пијаница ќе те направат хаха.
     
    На eliesaab и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.415
    Допаѓања:
    34.011
    Пол:
    Женски
    Верувај... Овде ми е спас. Не ни знам кои ми се комшии затоа што не ги гледам во двор. Не седат, не дремат пред капија, не дремат на прозор. Ги знам само тие од мојот влез. И тие што живеат до зградава. Ова е мини зграда со 3 стана. Никој со никого не се замара. Не се дружат како во Мк. Овде не можеш да очекуваш Германец да ти биде пријател. Не се друштвени.
     
    На eliesaab, Cinnamon Bun и Anyshka им се допаѓа ова.
  17. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.280
    Допаѓања:
    29.174
    Пол:
    Женски
    Јас сум Германка тогаш хаха.
    Не дека не сум друштвена, ама не се дружам со секого, подобро сама отколку со лошо друштво.
    Таму гол да шеташ нема да те погледнат, единствено наши ако има па дури и ќе те сликаат, е да, таму никој не дреме по тераси, дворови, кога бев Германија на приземје беше станот со двор, си седев никој не загледуваше.
    Во Италија до нас имаше стара жена 70+ послаба од мене беше, секој ден ја сретнував пешачеше по 2-3x дневно, секој сам си оди, никој не загледува што како, кај нас гледаат и во ќесите што имаш.
     
    На eliesaab, Cinnamon Bun и SummerGirl им се допаѓа ова.
  18. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.992
    Пол:
    Женски
    Даа знам за Италија, алал да им е така и треба да биде, секој со својот бизнис. Да не се гледа чудно на тоа ако сам со себе се дружиш, одиш на ручек, вино, на филм во кино...

    Конечно собрав храброст да одам скрос сама во градот, мм ме остави со кола и се шетав навака натака, сама си испив кафе на клупа, тоа без проблем си го правев порано. Немаше никаков проблем никој не се замараше со мене. Не бев единствена.
    Ама ете така се погоди населбава дека пригратска, па згора на тоа и дека свекре живее во другата зграда и е главна ѕвезда во комшии и обожава да збори за нашиот приватен живот на мене и син и, им дава повод да се замараат со нас, сачувај боже. Како и да е не планираме вечито да живееме во маалово, кога тогаш ќе се иселиме.
    Мада до тогаш ќе почнам и тука да си вртам кругови после јадење да ми спадне јадењето, со слушалки на уши и ич не ми е гајле.
     
    На Anyshka, SummerGirl и eliesaab им се допаѓа ова.
  19. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.414
    Допаѓања:
    5.085
    Пол:
    Женски
    Човек не е за сам да е, не велам дека е лесно, ама не е ни научна фантасика за се спријателиш со некој.

    Само едина ствар што гледам дека фали кај повеќето е тоа што од сам старт се себични . Закржлавени, мислат само на себе и што заслужуваат, а не дека треба и ти да даваш за да ти биде вратено. Треба иако пријателство да ја развиваш таа врска за да прерасне у тоа што сакаш…
    Интереси/форуми не знам во дм/ маркет има човек кај да запознае само треба и да си аутгоинг и ready to mingle..
     
    На SummerGirl, Ivannchy и Annath им се допаѓа ова.