1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Без шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од LoVeR, 19 април 2011.

  1. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Дали би издржале една недела без шминка?
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  2. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Би издржала и еден месец. Није проблем. :)
    Сериозно, не се шалам. Обожавам да се шминкам но не го правам тоа често. Уствари го правам многу ретко. Не ја сфаќам шминката како нешто што мора да го нанесувам секој ден.
    Банално ми е некој кога ќе ми рече како можеш без шминка да се видиш со дечко ти. Ете така можам.
    Пудра на лицето дали 5 пати годишно ставам. Ама кога ставам :D Ставено е :tmi: :D И сум нов човек.
    Знам еднаш до два пати во семестар да ги запрепастам на факултет. Да отидам целата нашминкана како што знам. Ги мава шлог. :D А чувството е скокотливо ем убаво сите да те гледаат фасцинирани :D
     
    На *malenavolena*87, zalosna, blady и 7 други им се допаѓа ова.
  3. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Mалку потешко :P Секојдневно се шминкам ама не јако-обавезно пудра ,маскара,и руменило.Навечер малку појака шминка нормално.Така да тешко за издржување,а и неможам да одам на работа ненашминкана бар малку.А ако немам обврски за искачање од дома,секако дека не би било проблем без шминка ;)
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    Обожавам и уживам кога се шминкам и многу посамоуверено се осеќам кога сум нашминкана , но насабајле кога идам на факултет оуу нема шанси едноставно како лицето да не ми прима шминка во 7-8саат насабајле :lol:
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Karol.Ina

    Karol.Ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    73
    обожам да се шминкам ама кога е потребно. Порано се ’’шминкав’’(само римел) и за во школо, сега ништо не ставам. али затоа пак, одвај чекам да дојде викенд да си се нашминкам, не многу, понежно, ама убаво :)
    ако не излегувам, би издржала, ама не постои ни најмала шанса да излезам без шминка. не дека покривам нешто ама се знае- поубаво изгледа нашминкано :)
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  6. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Aко сум дома 1 недела да, ама онака нема шанси.
    Нема шанси да отидам на работа без шминка, тоа е минимална основна шминка составена од пудра, коректор, руж, маскара и сјај, ама сепак без неа не можам.
    А и шминката ако се става умерено, ако се негува лицето креми, маски, пилинзи таа не е штетна за лицето. Новиве пудри се често од природни состојки, не ги затвараат порите. Убаво е лицето да диши и цел ден само крем да има ставено на него. Али сепак си сакам шминка, таа е за разубавување на девојките, користија правилно негувај го лицето и кожата нема да се лути :)
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    Никогаш не ми била потребна шминка за да се чувствувам самоуверено! Од пред неколку години преферирам природен изглед. Порано многу се шминкав, дури и за до продавница! Сеа на факс само пудра и римел и лабело-сјај, а за искачање како и сите девојки се шминкам појако!
    Сепак си стојам зад тоа, природно си е природно!
    И едвај чекам да дојде лето, да идам на одмор за да не морам воопшто да се шминкам. Кожата ми е таква што брзо ми фаќа боја, која ми одговара на очите, и неам гајле, само косата си ја средувам и I am reedy to go! ;)
     
    На endlesslove и LoVeR им се допаѓа ова.
  8. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Како не би :D Би издржала некое време, додека не ме спука мерак :D , ама не ми е најосновно, можам да си се шетам со недели без да ги видам шминкалата :lol: (како и последниве две недели) :lol:
    Е, да, и не дека не сакам, обожавам шминка, купувам, уживам да се шминкам, знам да се нашминкам преубаво, ама ете, некогаш немам потреба, некогаш од мрза, не ми е секогаш до шминкање :)
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Основна шминка која се состои од пудра, маскара, лабело или сјајче или карминче и руменило имам секојдневно за на работа, исто и за излегување, за вечерно + сенки, туш и др... Да сум дома би издржала сигурно и повеќе од недела дена, ама вака не. Нема врска за мене шминката толку со самоувереност или мода, едноставно ми е повеќе одраз на грижа за себеси и негуваност. Не би сакала да се замарам дали ми се појавило црвенило на лицето, дали се превоочливи акните пред циклус и сл. едноставно сето тоа е средено и фино покриено и ми дава некаков комфор. А дома веднаш ја чистам шминката ставам тоник за лице, потоа креми во подебели слоеви, а понекогаш си правам и маски, значи дома под комфор подразбирам да бидам ненашминкана, :) .
     
    На LoVeR и k.i.m им се допаѓа ова.
  10. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Би издржала дури и повеќе. :D Шала на страна, навистина не ми е потребна шминка за да се чувствувам убаво, привлечно и самоуверено. Ретко ми се случува да излезам од дома без било каква шминка. Најчесто за преку ден се шминкам по малку-пудра, римел и сјај или лабело обавезно. За вечерни излегувања веќе е друга приказна. :D Тогаш обожавам да се шминкам и трошам повеќе време на тоа.
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Мене па многу ми е мачен целиот процес . Мислам сакам да се шминкам ама кога ќе се вратам дома , а бе ми се темни пред очи од самата помисла дека ќе морам да ја вадам , а да легнам со неа .. не бидува . И искрено би издржала и повеќе . Не се замарам со тоа дали на некој ќе му се свиѓам . Чисто ми е и убаво лицето , и ако ме мрзи да се нашминкам , епа не се шминкам :)
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  12. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Без шминка само по дома надвор обавезно со шминка морам бидејќи имам ,,не''чисто лице. Обожавам шминки. Преку ден префирам што поприродно да не се претерува со шминка сано пудра, маскара, руменило и сјаче и може некоја пастелна сенка ама тоа само доколку имам време, додека навечер сакам појака шминка. Само колку би сакала да имам чисто лице па да не морам ни грам шминка да ставам на мене.
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  13. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    уу кога ме мрзи да се шминкам, абе ич не ставам. Навечер ќе ставам пудра, онака.. моливче. Ама кога и да се шминкам гледам поприродно да биде. Не се преобраќам во друга личност, па после некој ко ќе ме види без шминка да се исплаши :D
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Најчесто сум со шминка, ретко ми се случува кога сум без неа.Шминкањето ми е посебен ритуал.Кога сум слободна, бара клипови на youtube за професионално шминкање и експериментирам, прво на себе, па после и на други.Тоа ми е нешто како хоби и секогаш имам расположени кандидати- другарки, колешки,братучедки :D
     
    На LoVeR и marama им се допаѓа ова.
  15. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    4.832
    Пол:
    Женски
    Јас летно време заборавам што е шминка. Една недела е ништо
    Понекогаш само ставам моливче околу очи зашто ако се запустам после не можам да се вратам во нормала, одма ми солзат очите
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    ако една недела не излезам од дома -.-
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Нема шанси. Може само за по дома, а инаку за секаде се шминкам. Имам лице со многу мозолчиња и пудрата ми е обавезна, а и имам плави трепки па затоа и римел и моливче. Друго за преку ден не ставам, а за навечер и некоа сенка, руменило и пудра во прав, понекогаш и туш.
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  18. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Многу нормално па не е ни вода ни храна ни воздух :!:

    Таман работа да зависам од туба некоја течна материја аее :o :tmi: не не никако се шминкам онака кога имам време тоа зависи колку шминка ќе ставам или нежно или ич :D
    Не се правам сеа мис на свет па можам и без шминка во тој фазон нормално ми треба шминка ми идат до израз и очи тенот е друг , добиваш свежина ама , ако не ми е филмот не ставам не 1 недела ако треба и 1 месец . Сепак тоа под шминката сум ЈАС а и не ја замислувам да ми смени личен опис туку само малку да ме разубави .
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  19. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    22.576
    Пол:
    Женски
    Обожавам шминка и сакам кога сум нашминкана, кога ќе се погледнам во огледало и гледам која трансформација сум ја претрпела. :D
    Ама воопшто не ми е проблем да бидам без шминка пред било кого, но за викенд едноставно не можам без шминка, не сум јас ако не се нашминкам. :)
    Инаку ако евентуално имам некое огромно црвенило или изразени нови акни, обавезни ставам коректор ако треба да излегувам од дома.
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Еве веќе втора недела не сум ставила шминка викендов не бев излезена, за на факултет никогаш не сум ставила шминка, а и за излегување користам минимално само пудра и тоа течна која е скоро како крем, маскара, креон, туш, можеби сенка ама понекогаш и малку сјајче и тоа е. Инаку многу сакам да шминкам ама други :) самата не. Порано сакав и многу се шминкав и посветував многу внимание и трошев многу време на шминкање посебно очите, но сега не :$
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.