1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Без шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од LoVeR, 19 април 2011.

  1. Blissful

    Blissful Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Интересно прашање. До пред 3 месеци немаше шанса да се симнам ѓубре да фрлам а да не ставам пудра и руменило. Арно ама, решив да инвестирам малце повеќе во третмани и креми за лице и сега структурата на кожата ми е мнооогу подобра и немам никаков проблем да се шетам без пудра :)
    Конкретно, 3 третмани на лице со алги , редовно користење (3 пати на ден) хлоракол тоник и дневната крема на Elizabeth Arden направија лицето да ми изгледа неколку пати подобро од претходно.
     
    На zhap4e и do-re-mi им се допаѓа ова.
  2. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    До пред некое време не можев да излезам без шминка, али сега неможам да се наканам да се нашминкам :( Ептен за некоја пригода задоволство ми е , можам и по неколку саати да се заборавам пред огледало.
    Имав комплекс и дури и другарка да ми дојдеше дома се шминкав. Сега и на кафиња и на шопинг и по гости средувам коса , лабело
    , парфемче , крема за раце и за 15 минути сум готова , за разлика кога ме чекале и по пола саат :D
     
  3. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Веќе една година како се немам шминкано воопшто. Процесот на шминкање ми е досаден. Проблемот е во тоа што повремено сеуште купувам шминка. Интересно ми е :$
     
    На anakonda88, Lexus и sugarlips им се допаѓа ова.
  4. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Да можам никогаш не би ставила шминка на лице ...Најштеното нешто за лице ..природна убавина е најдобро..ама заради времето што ни налага некои работи и што ги имаме несовршеностите на лицето да ги прекириееме...што им фалело на жените во минатите векови без шминка и пак биле најубави...а овие денешниве 100 кила шминка и пак не не бива...
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Jas retko se shminkam. Nemam nikakov kompleks okolu licevo, prirodno mi e ubavo. E sega, ponekogash samata prilika nalaga shminka i ne biva bez nea. Togash ja koristam, ama vo toj pogled sum minimalist, mnogu malku mi treba za da ja nanesam i ne gubam vreme pred ogledalo. Mozhebi zatoa shto ja izbegnuvam liceto mi e nezhno i chisto.
     
    На mula, anakonda88, Ицолгудбејбе и 3 други им се допаѓа ова.
  6. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Еве јас моментално на работа без шминка плашам луѓе, ама гајле ми е :emo: :rofl:
     
    На Libra♥, anakonda88 и Petar80 им се допаѓа ова.
  7. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Го нема косото моливче ставено на око, и зошто би плашела луѓе природна убавина на видик
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    Пудра немам ставено, ако не се лажам од Мај претходната година, кога за матура ме малтарисаа. Пред тоа околу 4 месеци, можеби повеќе повторно немав носено. Ама носев останати работи како туш, маскара, кармини. Сега веќе извесен период ни тоа не носам, сем балсамчиња за усните. :)
    И откако престанав трајно да користам пудра си го осеќам лицето како освежено, поубаво и од тогаш ни пред менструација немам мозолчиња.
     
    На sugarlips и Petar80 им се допаѓа ова.
  9. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Јас пак само една недела можам да издржам со шминка,само со сјај и малку маскара,не можам со пудра.Ич не сакам шминка,мене ми е интересно само да одам и да си разгледувам шминки,да купам по нешто,ама сега не ни купувам дека веќе не користам.Да не можам да се допрам,посебно пудрата не можам да си ја погодам и грдо се чувствувам ако малку ми се измрси кожата.Дури и лабела веќе не користам.Убаво ми е вака,природен изглед.:P :P Нашминкана изгледам постаро.:D
     
  10. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Можам да издржам без шминка колку сакам.
    Во последно време ептен ама ептен ретко се шминкам, само за некоја пригода.
     
    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Od sminka koristam samo karmin i molivce za vegji..Pudro.stavam mnolgu retko poradi toa shto imam nezno i cisto lice :) A i si imam zacvrstano vo glavata deka "ne se stava se na liceto "posebno ne onie sminki sto gi prodavaat 100-200 denari :).....Mozam bez sminka :)
     
    Последна измена: 3 април 2016
    На mula му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Секој ден :)
     
  13. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Не ставам многу шминка, освен ако е за некоја пригода.
    А сакам да купувам! :lol:

    Најчесто ставам маскара, руж и кармин.
    А некои денови и без тоа врвам.
     
  14. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Никогаш не сум се шминкала. Дури и како тинејџерка малку пудра и маскара и толку. Сега од шминка буквално ништо.
     
  15. trixy

    trixy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    882
    Пол:
    Женски
    Обожавам шминка и често ја носам, ама можам комотно и без неа да излезам. Често на школо или на курс одам без.
     
  16. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    И јас обожавам шминка доста често си се подновувам со нешто ново ама во последно време се шминкам се по ретко и поретко, само за некоја пригода или излегување.
     
  17. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    По дома немам шминка..за до ,,дуќанче,, исто немам шминка.

    За на работа - лајт шминка, повеќе на римел и сјај за усни, обавезно пудра и руж, но сето ова е неприметливо.Има денови кога и за на работа се пренатрупувам со шминка, ама ретко е.

    За ,,шетки,, комплетна шминка.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Долг период се шминкав само за свадби и други прослави. Сега се шминкам и за на работа и за шетање, ама и тоа е ретко. За до продавница никогаш не се шминкам. Сакам светла шминка. Затоа ставам на уста само светол кармин, а на очи светли сенки.
     
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Jas retko se sminkam, vo posledno vreme samo za nekoja prigoda . Onaka za do carsija ili za setanje ( vo drug grad na primer ) ne stavam nisto , osven labelo na usni ovoj period . Koga bev sredno se sminkav sekoj den za skolo ama onaka neprimetlivo , rimel , molivce i epten malku pudra . Ne znam koga posledno kupiv sminki , sakam da kupuvm ama toa preminuva vo se poretko kupuvanje ,bidejki nemam potreba .
     
  20. Aveline

    Aveline Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Преку ден не се шминкам нешто многу гледам да е поприродно,а за навечер сум комплетно нашминкана.До продавница или по дома нормално немам шминка,но сепак не би се осмелила во училиште или пак за вечерно излегување да сум без шминка од причина што имам темни кругови.Лицето ми е прилично чисто,но подочњаците не ми даваат да одам барем без коректор на мене.:D