1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Без шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од LoVeR, 19 април 2011.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Чудна работа и сосема погрешна!!!
    Кога е човек млад и кожата му е убава, затегната, шљакаме пудри, ружови, тешка шминка, се осеќаме голи ако не бидеме нашминкани...аууу, да не не види некој!!!!

    Како одминуваат годините, останав само на едно карминче и малку здравје на образите(руж) и толку.
     
    На Kaja991, hermosa, Glossy-girl и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Starfishh

    Starfishh Нов член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Се шминкам и секогаш сум за шминка и средување, дотерување и сите тие ритуали но да не е претерано. Шминката е знак за женственост и многу влијае на самодовербата, посебно карминот:makeup: ...сепак невкусно и нападно за сите е кога ќе видат некоја како кловн. Колку поедноставно - толку поубаво.:D
     
    На Elence93, zalosna и baba Rada им се допаѓа ова.
  3. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.481
    Пол:
    Женски
    Претерано шминкање не чини,може да доведе до алергија или рак(не дај Боже).
    А,и џабе е шминкањето на лицето.Тоа може да покрие акни или бубулици,но не може да ја покрие расипливоста на душата.
    Минимално шминкање е во ред(маскара,нежна сенка и сјај или кармин),но сепак природниот изглед е подобар.
    И кога станува збор за убавина,внатрешната убавина е важна,не надворешната.
    Јас многу ретко се шминкам,малку маскара и малку сјај,сенка само за специјални прилики. :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Се шминкам секој ден пред работа, пудра ,руж,римел и креон.Другите работи не ги ни знам не ги ни користам.Кармин само течен ставам понекогаш, сув неможам ми ја брчка устата.
    За викенд сум без шминка за да ми одмори кожата.Ама секогаш гледам да сум средена.Убаво ми е со шминка и ме расположува:)
     
    На Sexybaby86 и tina-63 им се допаѓа ова.
  5. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас не користам шминка
    Не оти не сакам или не подржувам шминкање (природно и едноставно) туку оти кожава и јас не си се трпиме така
    Со тек на годините сум се одвикнала па кога ставам не се осекам удобно у кожа
    Се е навика..
    Иначе подржувам и не шминкање
    Јас имам скоро чисто лице, ставам маски за освежување користам гел за миење и креми
    Кожата ми е убава и чиста па немам ни потреба од шмикање
    Иначе порано ставав пудра сега многу ретко..
    Шминкање скоро никогаш не сум практикувала во животов..

    За крај
    Кој како си се осеќа убаво така нека си прави не е грешка ни едното ни другото
     
    На Aerodromka, CameliaMiller и zalosna им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Целосна шминка само за поводи, секој ден не. За викенди ништо, на работа само бб/цц крем, пудра ретко ептен, моливче, маскара, карминче. Ама се случило и да не се нашминкам, само крем за лице да имам. Си ја негувам кожата, најбитно ми е да ми е здрава и чиста. Имам впечаток дека кожата многу побрзо старее кога секојдневно се користи шминка, особено тешка шминка во неколку слоја. Можеби грешам, не знам, сепак имам такво мислење.
     
    На cresa-jagoda, Starfishh и hermosa им се допаѓа ова.
  7. Ursi

    Ursi Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.354
    Пол:
    Женски
    Јас обожавам шминка ама не ставам секој ден.
    Капа доле за сите што знаат добро да шминкаат, јас не можам ни маскара добро да нанесам.
     
  8. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Шминката преку недела ми се состои од коректор, лабело и поретко маскара. Бидејќи обожавам шминка, сакам да експериментирам, за викенди знам да носам "потешка" шминка. Пријатно се осеќам и во двата случаи.
     
    На sj *O*, en5 и Ursi им се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Јас пак не ја гледам шминката буквално како „корективна алатка“ за да маскираш пеги, флеки и така натаму, баш напротив.

    Џабе ќе сокриваш проширени пори ако лицето изгледа бледо како платно или како премачкано со акрилна боја, и џабе ќе црташ трендовски веѓи ако не му одговараат на обликот на твоето лице...поентата на шминката не е таа.

    Шминка користам за да ги истакнам природните дадености на самото лице.
    Да се освежи тенот со малку коректор и руменило, да му се даде димензија на окото и длабочина на погледот со малку маскара, моливче или туш - е тоа е веќе сосема друго и не гледам причина зошто истото би било лошо или би било нешто што треба да се осудува и избегнува.

    И јас имам чисто лице и колку што ми е задоволство да го негувам, исто толку обожавам и да се шминкам. Коректор, пудра, малку бронзер и(ли) руменило, маскара, тенко извлечена линија туш, малку сјај или нежен кармин и тоа е тоа. Сè на сè, ми одзема 5-10 минути наутро и ништо повеќе од тоа.

    Не ми смета да бидам без шминка, не знам како би влијаела на самодоверба кај веќе изградени и да речеме зрели личности. Не гледам потреба од припаѓање во несвест како никој не смее да ме види без шминка и некои такви слични глупости, ама и те како гледам потреба да го заштитам лицето да не ми се лепат директно по него секакви нечистотии кои циркулираат во воздухот, на пример.
     
    На en5, Dream-Girl, Flower27 и 8 други им се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Па ако дење не користиме ЗФ и спиеме со шминка, веројатно ќе има пребрзо стареење :)
    Самата шминка не го старее лицето.

    Добра козметика и правилно користење на истата може да има само бенефит за кожата.

    Секако, уште повеќе се гени во прашање.
     
    На zalosna и sorbet им се допаѓа ова.
  11. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Се шминкам секој ден за на работа - пудра, коректор, руменило, маскара, некогаш креон (не секогаш), и моливче за веѓи. Основна шминка, меѓутоа не можам ненашминкана да одам на работа, сепак се осеќам посамоуверено и поубаво со шминка. А и работам со луѓе, па сакам да изгледам претставително и средено. Воглавно се шминкам секогаш кога излегувам некаде, освен ако е тоа опуштена прошетка во парк со бебе, до маркет и слично.
    Рутината не ми одзема повеќе од 10-тина минути, испраксирана сум и брзо ми оди.
    Кога сум ептен во брзање некогаш ставам само коректор и маскара. Меѓутоа за на работа обавезно ставам и пудра и сите работи наведени погоре. Што и да правам, маскарата ми е основна алатка, без неа не можам и не ми е изгледот комплетен :)
     
    На OmniaVanitas, en5, Dream-Girl и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Немам баш најчисто лице,имам лузнички или да ги наречам мали дупчиња од задоцнетите акни кои наместо да ме нападнат во пубертет,ме нападнаа на 20+,ама тоа не ме спречува да сум без шминка за излегување,како денски,така и навечер...
    Имам и подочњаци,кои саглам ми се истакнати понекогаш,порано се нервирав и се маскирав со скапи коректори,ама како "стареам" се помирив со нив и тако даље,на кој му сметам нека не ме гледа :D
    Нејсе.Инаку од секогаш знаев и знам да носам јаки нијанси на кармин,без црвен кармин не одам никаде :D и понекогаш малку маскара,а тоа креони,туш за очи и слично,се ми стои така,купено а неискористено...
    Така да,95% сум природна "лепота" ама тоа не значи дека не им се воодушевувам на девојките кои се шминкаат преубаво и се уште поубави со шминка :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Обожавам шминка, многу ретко сум без, некогаш во недела коа не идам нигде. Инаку, стандард ми е моливче, сенка, кармин, руменило, маскара со или без, а пудра не користам секој ден, само за посебни прилики, кога и шминката е комплетна.
     
    На sj *O*, en5, Srekicka3 и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Zavisnaodblago

    Zavisnaodblago Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Немам мерак да се шминкам. На факултет или само коректор, или ништо на лицево. Едноставно не сум таков тип. За излегување знам или многу убаво да се нашминкам или освен коректор и евентуално маскара ништо да не ставам. Е сега за на работа зависи што работиш, има професии кои налагаат дрес код на кој поубаво стои нашминкано лице. Сепак сметам дека секој има право да прави со своето лице што сака.
     
  15. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.728
    Пол:
    Женски
    Не излегувам без шминка освен на плажа, планина.
    Кој како сака нека си прави, мене ми е убаво да носам шминка.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Евроазија

    Евроазија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    876
    Допаѓања:
    2.355
    Пол:
    Женски
    Скоро никогаш не излегувам од дома ако немам барем малку шминка на мене.
    Сјај за усни и руменило обавезно си имам на себе:D
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sleepy

    Sleepy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    Најчесто сум без шминка. Ако излегувам тогаш користам само бб крема, маскара и моливче за усни.
    Кожата ми е релативно негувана и немам потреба од тешки шминки за покривање.
     
    На lovely91 и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
  18. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.241
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Исто, минимлна шминка и пудра, евентуално хајлајт и нежна неутрална сенка и кармин/молив за уста, +маскара и молив/сенка за очи/веѓи.
     
    Последна измена: 29 март 2023
    На Sleepy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Колку не сакам шминка на себе говори и фактот што не ни имам шминка.
    Од шминка кога е неопходно ставам пудра, маскара, ептееен малку сенка колку да не е без ич и некој беж кармин исто колку да не е без ич.
    Се неам нашминкано со месеци, последно за свадба у август.
     
    На cresa-jagoda и lovely91 им се допаѓа ова.
  20. Ani45

    Ani45 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2022
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Не користам многу шминка само бронзер, руменило, маскара и сјај за уста ама обажавам кога се шминкам, ме прави да се чувствувам поубаво и посвежо.
     
    На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.