1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Без шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од LoVeR, 19 април 2011.

  1. Skorpija87

    Skorpija87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    68
    би издржала и повеке од една недела несе шминкам често преку викенд само така да немие проблем :)
     
  2. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Без шминка само кога сум дома :)
     
  3. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Би издржала зошто да не, појака шминка ставам само за вечерни излегувања и некои важни настани, а за на кафе и така прошетка само пудро,руменило,маскара,креон и сјај :)
     
  4. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Не, едноставно се чувствувам посамоуверено со шминка! ( се разбира не важи за одење во продавница, на кафе кај комшиката) :)
     
  5. ivo-na

    ivo-na Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    39
    Би издржала и повеќе од една недела без проблем! Убаво ми е кога сум нашминкана ама се шминкам само за излегување, а тоа па и не се случува така често :?:
     
  6. oceangirl

    oceangirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
    Да зошто да не...посебно кога е добро зачуван тенот нема потреба од малтретирање на лицето на млади години.
     
  7. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Евентуално ако сум на одмор можеби би издржала инаку ..реално не.
    Пудра морам да имам на лицето или во најмала рака коректор на критичните места.
    Малку маскара,моливче,руж,лабело..тоа ми е основа.
     
  8. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Користам шминкаа :lol: Не можам без тоа.. Обично за излегување или слично.. Не можам да одам така, говорам за излегување низ град.. Инаку дома, на плажа преку лето секако дека не користам.. Инаку без пудра, маскара, сенка, карминче и сјај никаде не одам :lol:
     
  9. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Без шминка сум 90% од времето, порано бев многу несамоуверена околу лицете добро пред се и акни, подочнаци и сл. ,али сега не. Лицето ми е исчистено, подочнаците значително намалени така да ја носам за изгледување, кога ме фака мерак али од повеке време сум само со бекутан крем на лицето.
     
  10. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Сакам да се шминкам, ама и сакам да бидам без шминка така да можам да кажам дека многу ретко се шминкам денски, освен лабело, сјај некогаш и моливче.
    Пудра многу ретко користам, иако порано во осмо некаде ( не знам што ми шртаканало тогаш, ај пубертет опростено) секогаш пред да одам нашколо ставав пудра и лабело да не ми се гледале акните :tmi:
    Нашколо не одам нашминкана и без проблем си шетам без шминка секаде.
    Секако кај што треба и не личи без шминка да одам, родендени, матури, свадби, слави, журки се подразбира дека се шминкам, а знам и онака да се нашминкам без повод ама тоа е ретко.
    Јесте дека те разубавува шминката, ама и онака ко ќе се шминкам не претерувам со неа, нашминкано лице што изгледа ем убаво ем природно обожавам.
    И плус пудрата ги затвара порите (освен што прикрива подочњаци и некои мозолки) и не ми одговара баш на лице.
     
  11. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    паа 98 % го минувам времето без шминка... можам да не се нашминкам месец дена и појќе.. :) шминка само за излагање (и тоа ретко) и за на ТВ... за ништо друго :))
     
  12. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.391
    Пол:
    Женски
    Кај мене е периодично. Во средно немаше ден да не сум нашминкана, а сега можам и повеќе од недела ненашминкана. Се разбира шминката ги истакнува нашите црти, но понекогаш кога ќе станам и ќе се погледнам во огледало , а блескам излегувам без шминка и пак сум задоволна од мојот изглед..
     
  13. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Па без шминка не одам никаде.Пудра ставам за викенд,и некогаш ко ке сум порасположена за шминкање.Иначе секојдневно употребувам моливче,маскара,лабело,сијајче,некогаш туш и така :)
     
  14. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Не дека многу се шминкам ама еден месец без коректор и сјај не верувам дека ке издржам! До душа, ако сум дома ке издржам ама за излегување не верувам. :shake:
     
  15. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    се шминкам само кога треба да се оди на некоја важна церемонија или нешо слично, иначе,не многу често!
    но, без сјај не искачам од дома :)
     
  16. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Порано повеќе се шминкав сеа некако не ме фаќа мрза
     
  17. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Па претежно сум без шминка, не се шминкам кога го шетам кучето низ маало, кога идам до продавница, до кај другарка и т.н. За на факултет користам пудра и маскара, а некогаш и тоа го изоставувам, ставам бекутан и фрчам. За излагање навечер да, се шминкам скоро секогаш.
     
  18. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Посекако се шминкам само за навечер, понекогаш ни тогаш. И шминката ми е тро пудра само на образи, маскара (понекогаш само руменило) и сјај/кармин кој не го корегирам во текот на вечерта пошто не ни земам со мене шминки и кога ќе се избрише од пијачка/бамборење си седам без него.
     
  19. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Сега што идам да преноќам кај роднини, можеби таму ќе бидам 1-2 недели, и морам без шминка, се срамам пред другите, таму не се шминкаат немажени девојки, така да-и јас без шминка, ама не, нема да мислам на тоа, нема да ми недостига шминката, ќе издржам, можам јас. 8)
     
  20. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Често сум без шминка и си немам баш никаква мака. Никако неможам да сватам девојки кои се шминкаат за во фитнес центар или супермаркет. Денес на пример цел ден сум без грам шминка. За по дома не клавам ништо, освен кремче после миење. Исто и за кај другарки, фризер, козметичар, шетање во парк итн.Така го поминав и целиот факултет, освен кога добивав напади на разубавување. :lol: Инаку за шетање онака дење, дремење по кафич или нешто тој стил, ако е зима може пудра и малку моливче, римел и сјајче. Сенки-менки за преку ден нема шанси. Ако е лето пак иста шема ама без пудра. :D . А за излегување, она официјалното (што ми се случува еднаш на 3 месеци :lol: ) или вечера некоја си со мажулето си се шминкам комплет, сакаш да е лето, сакаш зима, со пудри,коректори,сенки,ружеви,триста тракатанци, да не кажам одеднаш станувам дама. :makeup: