1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Без шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од LoVeR, 19 април 2011.

  1. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    би издржала и тоа не само една недела.... фала богу имам чисто лице понекогаш пред циклус ми се појавува неко мозолче ама ништо страшно во секој случај мие мн поубаво но секако никако не излегувам без шминка за вечерни излегувања
     
  2. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Би издржала без шминка и повеќе од една недела, па зашто да не.. Фала богу лицево чисто ми е, не викам дека сум совршена и најубава, ама па и не сум за да неможам без шминка. :) А за искачање ставам шминка, што е нормално мислам.. сепак не со претерување, тоа дури и одбивно е |(
     
  3. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Би издржала.
    И јас имам чисто лице, единствено може да поминам со некој коректор по подочњаците за да не исплашам многу невини луѓе, ама и со и без тоа, можам да издржам.

    Исто и за излегување, ретко кога ставам многу шминка, делумно тоа се должи и на фактот што имам огромен празен простор во мозокот што се шминкање тиче, (појма си немам :wasntme: ), а како второ, нормално е со повеќе шминка да изгледаме постаро, па сеуште на некој начин се обидувам да останам достојна на сегашниве години.
    Пудра ставив пред 3 недели за на свадба, по трет пат во мојов живот, поише од мерак некој, него ли од потреба и толку беше. Мислам дека наредниот пат ќе биде на мојата свадба, :D, пу-пу да не се урочам па да се разбудам утре со големо гнасно полно бубуличиште на чело, па ни цела туба пудра да не ме спаси. :@ :D
     
  4. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Без основна шминка можам да издржам од неколку дена после менструација до периодот на пмс кога лицето ми се нафрлува (зборувам за во случај ако цел месец не излезам во некоја дискотека или кафич навечер). Имам чисто лице, на кое не му е потребна ни пудра, па така се случува денски да не ставам воопшто шминка. Но, за вечерните излегувања не одам никаде без пудра, креон, маскара и сјај за усни (во случаи да брзам), а бидејќи обожавам да се шминкам и да експериментирам, додавам и сенки во разни бои зависно од облеката која ја носам.
     
  5. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Мразам да вадам шминка, а ја обожавам свежината која ми ја нуди тоа чувство.
    Можам да издржам без шминка со денови, само доколку не излегувам од дома. Добро, во школо ме мрзи да се шминкам затоа што сум учела и не сум спиена, или едноставно имам тестови, испрашување и ми се темни од се, а тек па пудра да шлапам по лице.

    Но, еве сега на работа мене ми е уживање да станам 15 мин порано. А ги гледам повеќето тука како да немаат мерак да се средат. Ниту шминка, ниту некој особен шмек во комбинациите или пак мало покажување на грижа.
    Верувам на работа треба да се иде среден, скоцкан. Не се бара 10кг пудра, сенки и триста остали чуда. Она основното кое бара максимум 10 мин, 15 ако се утнеш при ставање туш. :D
     
  6. SieIstDieSonne

    SieIstDieSonne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    72
    hmm.. noup. no way. no.
     
  7. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Што се однесува до мене,јас би го рекла сето ова би издржале ли со шминка? :)

    Јас мразам да се шминкам. Имам чисто лице,освен пред менструација што е и нормално.. Пудра користам само викенди и тоа чисто за да имам рамномерен тен. И маскара. И тоа е мојата шминка.

    Маскара употребувам само секојдневно. Друго ништо. Доволно е тоа што си го сакам одразот во огледалото.

    Си ја имам јас насмевката за да бидам убава,не ми треба шминка! ;)
     
    На blady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. StefiNikola

    StefiNikola Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    57
    Вистинската убавина на жената се гледа кога е без шминка т.е кога станува од спиење :lol: . Како и да е какви сме такви сме така да нема потреба од маскирање со шминка. Би издржала и повеќе не само 1 недела без шминка. :*
     
  9. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Многу ретко,скоро никогаш .Дури и за низ дома се шлакам :lol:
    Обожавам да се шминкам, да експериментирам со шминка ,едноставно ми причинува задоволство.
    Никаде не одам без креон,маскара и црн туш,пудра не ставам никогаш ,сјај или лабело - задолжително си имам при рака.
     
  10. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    не само една недела и подолго време .. зашто да не :)
     
  11. Camellia

    Camellia Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    10
    Би издржала многу повеќе. Ретко се шминкам, баш летово не ми е толку потребно и подобро ми е без шминка. Веќе неколку недели се немам нашминкано и исто ми е... :)
     
  12. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Би издржала и многу повеќе! Јас и така не сум девојка која користи многу шминка така да нема да ми представува проблем! :)
     
  13. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Се шминкам многу ретко, а пак во лето речиси ич. И убаво ми е. Сепак зависи кој како се навикнал :)
     
  14. fatbeautiful

    fatbeautiful Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    58
    Би издржала и мммммногу повеќе,и така не се шминкам многу :)
     
  15. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    Можам да изджам не ми е проблем воопшто! Но, сакам да си се нашминкам за на кафе, за излегување! :D
     
  16. BeautyQueen

    BeautyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    32
    Би издржала.. не се ни шминкам многу онака само викенд малку.. :D
     
  17. lady-17

    lady-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    За излегувајне се шминкам и кога одам на кафе ама кога сум дома не,неможам да ја поднесам многу шминката ме печат очите :P
     
  18. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Па дури и повеќе. И вака и така не користам многу шминка, така да се подразбира :)
     
  19. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Можам да издржам. Ретко се шминкам. На пр. кога излегувам навечер, кога одам на некакви свечености и сл, а вака за секој ден не. Ама кога се шминкам, нашминкано е. Тоа не сум јас :D
     
  20. AzSxDc

    AzSxDc Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    24
    ретко се шминкам само за излегување и тогаш не ставам многу шминка само пудра моливче за очи маскара и некоја понежна сенка...ако секој ден сум под шминка се чуствувам како на мене да носам некоја тешка маска :)